Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlak żółty Kaszubskiej Marszruty - Charzykowy-Czersk

Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, MTB, Gravel
Czas 4 h
Dystans 66,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Żółty odcinek Kaszubskiej Marszruty, podobnie jak opcja czerwona, zaczyna się we wsi Charzykowy. Co ciekawe kończy się także w tym samym miejscu - Czersku. Jadąc nim, poznajemy lewą stronę „kaszubskiego morza”. Jeśli chcesz lepiej zaznajomić się z okolicami Jeziora Charzykowskiego, to propozycja zdecydowanie dla Ciebie!

Kaszubska Marszruta liczy 165 kilometrów tras przygotowanych dla rowerzystów. Nieco ponad 100 kilometrów wytyczono mało ruchliwymi asfaltami, 61 kilometrów zostało wybudowanych od nowa. Na trasie jest 12 wiat, w których można odpocząć. W niektórych miejscach są też przenośne toalety.

Szlak żółty Kaszubskiej Marszruty jest najdłuższym z całego systemu. Ma 66,3 km długości i jest naprawdę uroczy.

Kaszubska Marszruta, szlak żółty – opis trasy

Zaczynamy we wsi Charzykowy. Jest to najbardziej popularna miejscowość w okolicach Chojnic. To właśnie tu znajduje się dyrekcja Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Dalej kierujemy się lewą stroną Jeziora Charzykowskiego na północ. Ze Wzgórza Wolności, które usytuowane jest kilka kilometrów za wsią, możemy oglądać piękną panoramę.

kaszubska marszruta szlak żółtyMostek przez Brdę pozwala złapać oddech i poobserwować kajakarzy, płynących rzeką

Po 11 kilometrach od startu docieramy do miejscowości Kopernica. Tu znajdowała się niegdyś osada młyńska. Nieopodal, do Jeziora Charzykowskiego, wpada rzeczka Czerwonka. Trzy kilometry dalej dojeżdżamy do dawnej granicy polsko-niemieckiej. Możemy zobaczyć budynki straży. Na 19 kilometrze miniemy miejscowość Chociński Młyn. Tutaj szlaki żółty i czerwony łączą się ze sobą.

Mapa i ślad GPX

Pięć kilometrów dalej znajdują się Swornegacie. To jedna z bardziej popularnych miejscowości, położonych nad Jeziorem Karasińskim. Stąd możemy wypożyczyć sprzęt pływający. Po 29 kilometrach od startu docieramy do Drzewicza. Jeśli zamierzamy zwiedzić Park Narodowy Bory Tucholskie, nie będzie lepszej okazji. Właśnie w tym miejscu znajduje się wejście do niego od strony północnej. 

Dalej kierujemy się na południowy wschód. Szlak wiedzie blisko jeziora Dybrzyk. To bardzo ciekawy fragment. Po niemal dziesięciu kilometrach dojeżdżamy do miejscowości Męcikał. Miejsce to jest wręcz stworzone dla kajakarzy. Brda meandruje, tworząc piękne krajobrazy.

Na 45 kilometrze znajduje się miejscowość Mylof. Słynie ona z XIX-wiecznej zapory wodnej. Smakosze ryb znają z kolei tę wieś z największej w Polsce hodowli pstrąga. Siedem kilometrów dalej położony jest Rytel. Okolice miejscowości przypominają o jednej z największych w ostatnim czasie wichur. W pobliskiej osadzie Suszek w 2017 roku zginęły podczas jej trwania dwie harcerki.

Przed nami ostatni odcinek. Po 17 kolejnych kilometrach docieramy do miasta Czersk, gdzie kończy się nasza przygoda.  

Dojazd do trasy

Jeżeli korzystamy z komunikacji publicznej, najlepiej wystartować z Chojnic lub Czerska. W obu przypadkach mamy do dyspozycji tabor kolejowy. Ta pierwsza miejscówka wymaga dojazdu do wsi Charzykowy, ale to zaledwie kilka kilometrów.

Takie widoki nie są niczym szczególnym w Borach Tucholskich. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody

Oczywiście znacznie wygodniejszy jest samochód. Wówczas możemy ruszyć niemal z dowolnego miejsca. Po drodze znajduje wiele parkingów, na których możemy zostawić samochód. Niestety, trasa nie tworzy pętli, dlatego musimy wziąć to pod uwagę. Na szczęście z Czerska do Chojnic (lub odwrotnie) możemy dojechać pociągiem.

Atrakcje na trasie

Kaszubska Marszruta daje przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą. Wrażenie robi przede wszystkim Jezioro Charzykowskie – kolebka polskiego żeglarstwa. Ma ono powierzchnię ponad 1330 hektarów i daje wielkie możliwości do uprawiania sportów wodnych.

Jezioro Charzykowskie jest piękne o każdej porze roku, także jesienią 

Drugi jasny punkt na mapie regionu to oczywiście Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Jest on niewielki (46,13 km kw.), ale bardzo różnorodny, jeśli chodzi o zwierzynę i roślinność. Do tego park jest wręcz usiany pięknymi jeziorami. Możesz tam znaleźć ciszę i spokój.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Ale Bory Tucholskie to nie tylko raj dla „przyrodników”. Także miłośnicy zabytków znajdą coś dla siebie. Godne odwiedzenia są Chojnice. Miasto ma około 40 tysięcy mieszkańców i wiele ciekawych obiektów. Jednym z nich są mury obronne z połowy XIV wieku. Pięciokondygnacyjna Brama Człuchowska pochodzi z tego samego okresu. Ponadto w mieście są interesujące kościoły. Obiekty sakralne możemy także zobaczyć w innych miejscach trasy, na przykład Rytlu czy Czersku.  

Noclegi lub miejsca postojowe

Bory Tucholskie są dość zasobne w miejsca noclegowe. Najłatwiej je jednak znaleźć w ośrodkach turystycznych – wsiach Charzykowy, Swornegacie, Drzewicz czy Czersku.

Do dyspozycji mamy prywatne kwatery, pola namiotowe, a nawet hotele. Miłośnicy spania w nietypowych miejscach mogą wybrać dom na wodzie (Charzykowy).

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak czerwony Kaszubskiej Marszruty - tuż obok parku narodowego
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 85%, Szuter 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Kaszubska Marszruta szlak czarny - krótko, ale intensywnie
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 32,6 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak zielony Kaszubskiej Marszruty - na wschód od parku
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 59,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 13%, Szuter 17%
Co oznaczają parametry trasy?