Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlak zielony Kaszubskiej Marszruty - na wschód od parku

Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 59,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 13%, Szuter 17%
Co oznaczają parametry trasy?

Szlak zielony Kaszubskiej Marszruty – opis trasy

Podróż zielonymi znakami Kaszubskiej Marszruty pozwala poznać wschodnie rubieże Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Przy okazji możemy lepiej zapoznać się z Chojnicami – jednym z najładniejszych miast tamtego regionu.  

Szlak zielony Kaszubskiej Marszruty różni się nieco od pozostałych. Swój początek bierze w Chojnicach, co znacznie ułatwia start. Do miasta bowiem można dojechać nie tylko samochodem, ale i pociągiem. Zarówno od strony Gdańska, jak i Bydgoszczy.

Kaszubska Marszruta to raj dla miłośników odpoczynku od miejskiego zgiełku. Podróż siecią szlaków pozwala zregenerować się dosłownie w kilka dni. Tyle potrzeba, by pokonać nieco ponad 160 kilometrów tras, przygotowanych specjalnie dla rowerzystów.

Trasa zaczyna się w Chojnicach. Zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu temu miastu, o czym napiszemy w dalszej części wpisu. Szlak początkowo prowadzi na północny wschód. Po siedmiu kilometrach dojeżdżamy do wsi Powałki. Nieco wcześniej mijamy zjazd na Krojanty. Nazwę tą niektórzy znają z historii. Pod tą wsią miała miejsce pierwsza polska kawaleryjska szarża podczas wojny obronnej w 1939 roku. Propaganda hitlerowska wykorzystała ten fakt, by pokazać Polaków szarżujących na koniach na niemieckie czołgi. Z tą krzywdzącą opinią starał się rozprawić chiński reżyser Ke Wang. W 2014 nakręcił on film pt. Krojanty Charge, który pokazuje prawdziwy przebieg walki.

wydma w borach tucholskichPodróż zielonym szlakiem daje nam możliwość odwiedzin w Parku Narodowym "Bory Tucholskie"

Po 21 kilometrach od startu wjeżdżamy do wsi Giełdon. Tuż obok znajduje się jezioro Trzemeszno, gdzie latem wypoczywa wielu chojniczan. Po niespełna pięciu kilometrach docieramy do Czarniżu. Rzeka Niechwaszcz, przepływająca przez tamtejszą okolicę, rozwidla się na kilka ramion, co jest rzadkim zjawiskiem (nosi ono nazwę bifurkacji).

Mapa i ślad GPX

30 kilometrów po wystartowaniu dojeżdżamy do wsi Kosobudy. Cztery kilometry dalej jest wieś Brusy, w której możemy zobaczyć jeden z największych kościołów na Kaszubach, wybudowany w latach 70. XIX wieku.

Mecikał - widok na kościół Widok na kościół w Męcikale od strony kładki przez Brdę

Po kolejnych czterech kilometrach docieramy do Żabna. Z tej wsi o szlacheckim charakterze jest zaledwie pięć kilometrów do Męcikału – celu naszej podróży.

Dojazd do trasy

Tak jak pisaliśmy na początku – start w Chojnicach daje spore możliwości dojazdu. Nie ma kłopotu, by do miasta dotrzeć pociągiem. Od południa jest z tym nieco gorzej, od Trójmiasta – składów jest więcej. Oczywiście możemy też dojechać samochodem i to jest opcja najbardziej wygodna.

Wieczór nad Brdą w okolicach Wsi Męcikał

Nieco gorzej jest z powrotem. Szlak zielony nie tworzy pełnej pętli. Z Męcikału musimy dojechać do Chojnic. Najłatwiej, jeśli pojedziemy tą samą trasą (16,7 km). Możemy też wybrać opcję dwa kilometry dłuższą, ale za to ze znacznie mniejszym ruchem samochodów. W tej opcji odbijamy za Brdą w Męcikale w prawo i kierujemy się na południe. Co ważne, w tym wariancie jedziemy przez Bory Tucholskie.

Atrakcje na trasie

Podróż szlakiem zielonym to bardzo dobra okazja, by lepiej poznać Chojnice. To 40-tysięczne miasto swoją bogatą historię zawdzięcza położeniu. W XIV wieku przez miejscowość przebiegał główny szlak, łączący tereny Zakonu Krzyżackiego z Brandenburgią. Najlepszy czas Chojnic trwał do początku XV wieku.

To właśnie w połowie XIV wieku powstały mury obronne. W ich skład wchodzą trzy baszty (w tym jedna odbudowana) – Wronia, Szewska i Kurza Stopa. Najbardziej spektakularny element murów to Brama Człuchowska, jedyna, która ocalała.   

Rynek w Chojnicach, podobnie jak całe miasto, jest uroczy. Zdjęcie dzięki uprzejmości serwisu pomorskie.travel

Ale miasto ma znacznie więcej do pokazania. Są to przede wszystkim zabytki sakralne. Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela powstała w XIV wieku. Podania mówią, że zbudowano ją na miejscu pogańskiej świątyni Świętowita. Wrażenie robi także pojezuickie kolegium barokowe z XVIII wieku. Z początku XX wieku pochodzi z kolei neogotycki ratusz.

Chojnice zachwycają nie tylko zabytkami. Duże wrażenie robi średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta z przełomu XVIII i XIX wieku. To doskonałe miejsce, by pospacerować wąskimi uliczkami. Najlepiej po przejechaniu szlaku zielonego Kaszubskiej Marszruty.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasę można oczywiście spokojnie pokonać w jeden dzień. Najlepszym miejscem na nocleg, jeśli zamierzamy nieco odpocząć po wycieczce, są Chojnice. Możemy tam znaleźć zarówno hotele, jak i pensjonaty.

Niektórzy szukają pełnego „resetu” od cywilizacji. W tym przypadku polecamy Brusy lub Męcikał, choć w tych miejscowościach będzie znacznie trudniej. Pamiętajmy, że teren Parku Narodowego „Bory Tucholskie” jest pod ścisłą ochroną, nie ma więc mowy o noclegu „na dziko”.    

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak czerwony Kaszubskiej Marszruty - tuż obok parku narodowego
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 85%, Szuter 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak żółty Kaszubskiej Marszruty - Charzykowy-Czersk
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, MTB, Gravel
Czas 4 h
Dystans 66,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Kaszubska Marszruta szlak czarny - krótko, ale intensywnie
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 32,6 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?