Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Świeradów-Zdrój to dolnośląskie miasteczko, dotychczas znane raczej tylko wśród kuracjuszy, odwiedzających tutejsze uzdrowisko. Miasteczko poza tym oferuje zabawę w aquaparku czy relaks w pracowni szkła artystycznego z widokiem na Góry Izerskie. W okolicy możemy zobaczyć również sztucznie utworzony wodospad czy zwiedzić kopalnię uranu w Kowarach. Jednak coraz częściej miejscowość ta pojawia się w rozmowach o wartych sprawdzenia trasach rowerowych. Czy zatem Świeradów-Zdrój ma coś do zaoferowania fanom single tracków?
Świeradów-Zdrój trasy rowerowe ma zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i stopnia trudności. Standardowo są one oznakowane za pomocą czterech kolorów: zielonego, niebieskiego, czerwonego i czarnego. Zmiana koloru trasy oznacza zmianę stopnia nachylenia podłoża. Oczywiście najłagodniejsza jest trasa oznaczona kolorem zielonym. Jest to typowa trasa dojazdowa, łącząca dwie inne ścieżki single track – niebieską Hřebenáč (jedyną o takim stopniu trudności) i czerwoną Novomětská strana. Możemy nią również dojechać do granicy polsko-czeskiej niedaleko Czerniawy-Zdroju, a stamtąd do Singltrek Centrum pod Smrkem.
Najwięcej jest tras czerwonych, które łącznie mają ponad 40 km. Bez wątpienia ciekawa jest trasa Zajęcznik zaczynająca się przy ulicy Strażackiej i będąca niemal labiryntem leśnych ścieżek. Najdłuższa spośród tamtejszych tras jest Czerniawska Kopa (ponad 15 km), oznaczona kolorem czarnym. W całości znajduje się po stronie polskiej i bez wątpienia stanowi wyzwanie. Z kolei po stronie czeskiej warto zainteresować się ścieżką Hejnický Hřeben (Hejnicki Grzbiet) – liczącą ponad 11 km.
Wszystkie szlaki rowerowe Świeradowa-Zdroju mają dobrze przygotowaną do jazdy rowerem nawierzchnię. Są to typowe ścieżki prowadzące przez lasy, jednak nie musimy obawiać się najechania na kamień czy wystający, niezabezpieczony korzeń. Pod tym względem single track w Świeradowie-Zdroju naprawdę zdaje egzamin. Bez problemu możemy wypróbować ją w ramach naszej pierwszej przygody z single trackami MTB. Warto jednak zauważyć, że na niektórych ścieżkach znajdują się drewniane mostki, które w czasie deszczu mogą stwarzać zagrożenie dla mniej doświadczonych rowerzystów. Laicy spokojnie mogą próbować swoich sił na tych trasach, jednak osoby szukające adrenaliny mogą poczuć niedosyt. Przygotowując się do jazdy nie należy zapominać o ochraniaczach. Do często wybieranych modeli należą ochraniacze na kolana i piszczele FOX Launch D3O Knee/Shin.
Single tracki w Świeradowie-Zdroju mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – codziennie swoją wycieczkę możemy zacząć z tego samego miejsca. Jeżeli jesteśmy zakwaterowani blisko wejść na trasy, nie musimy nawet uruchamiać samochodu! Wystarczy, że wsiądziemy na rower i przejedziemy kilkaset metrów. Oznakowanie wszystkich ścieżek rowerowych jest bardzo widoczne, więc nie musimy się obwiać, że zgubimy się w ferworze jazdy.
Trudności na trasie
Jak dojechać do Świeradowa-Zdroju? Niełatwo dotrzeć tam, kiedy nie posiadamy samochodu, w takiej sytuacji bez przesiadek się nie obędzie. Jeśli jednak poruszamy się autem, z północnej Polski wystarczy kierować się autostradą A2 z Poznania w kierunku Świebodzina, a potem na południe drogą S3 przez Zieloną Górę, Nową Sól i Bolesławiec.
Po dojechaniu na miejsce nie powinno być problemu z zostawieniem pojazdu. Liczne parkingi położone w pobliżu punktu startowego wszystkich single tracków są gwarancją komfortowego rozpoczęcia wybranej trasy. Nie ma więc na co czekać, pakuj walizki, rower i obierz kierunek na Świeradów-Zdrój. Trasy rowerowe czekają!
Chociaż sama trasa prowadzi przez leśne ścieżki i otaczająca rowerzystę piękna przyroda jest nagrodą samą w sobie za jego wysiłek, będąc w Świeradowie-Zdroju warto w przerwie od pedałowania przejść się po okolicy i zobaczyć chociaż część lokalnych atrakcji. Poniżej kilka z nich, wydających się najciekawszymi.
To niewielkie miasteczko oferuje wiele miejsc noclegowych – począwszy od prywatnych kwater, na domach uzdrowiskowych skończywszy. Jednak ci, którzy wybierają się w góry, by sprawdzić świeradowski single track, powinni kierować się ku ulicy Strażackiej. To właśnie tam znajduje się ośrodek Ski&Sun (który oferuje zakwaterowanie w apartamentach), restauracja, wypożyczalnia rowerów i płatny parking. Stamtąd też jest najbliżej do stacji gondoli, którą latem można wjechać na Stóg Izerski i podziwiać panoramę miasteczka.
Przy ulicy Strażackiej znajduje się chyba najlepiej zlokalizowany parking, co istotne, jeśli przemieszczamy się autem. Wystarczy zostawić na nim samochód i już możemy wjechać na czerwoną lub czarną trasę, a z nich ruszyć dalej na pozostałe ścieżki.
Rozpoczynanie codziennej wyprawy z parkingu przy ulicy Strażackiej jest dobrym pomysłem również z innego względu. Na trasach praktycznie nie ma żadnych punktów gastronomicznych. Wyjątkiem jest Hubertka – schronisko po czeskiej stronie, na rozdrożu tras Hejnický hřeben i Libverdská strana.
W kwestii noclegu, od ulicy Strażackiej odchodzi ulica Źródlana, na której znajduje się wiele prywatnych pensjonatów, m.in. Magia Przy Gondoli czy Dom Wypoczynkowy Averon. Ten drugi ma w swojej ofercie przestronne pokoje ze śniadaniem wliczonym w cenę. Wygodne łóżka, możliwość wykupienia domowych obiadów oraz zażycia relaksu na pięknym tarasie widokowym – wszystko to sprawia, że stosunek jakości do ceny jest tutaj bardzo dobry. Co więcej, zatrzymując się na ulicy Źródlanej, mamy do przejechania zaledwie około 850 m do najbliższego wjazdu na szlaki– Zajęcznik (czerwony) i Czerniawska Kopa (czarny).
Nieco zawiedzeni mogą być entuzjaści noclegu pod chmurką. Pól namiotowych w Świeradowie-Zdroju jest niewiele i zwykle znajdują się w znacznej odległości od wejść na trasy. Najlepiej zlokalizowane jest pole namiotowe Pod Opaleńcem – mieści się 300 metrów od stacji kolei gondolowej i wejścia na trasy single track.
Czechy również mają do zaoferowania turystom warte polecenia pole namiotowe. Znajduje się ono w centrum rowerowym niedaleko miejscowości Nové Město pod Smrkem, obok wjazdu na niebieską trasę Hřebenáč. Tam, nawet jeżeli w góry wybierzemy się camperem, na pewno znajdziemy miejsce dla siebie.
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Hotel Sudetia Zielona 6 59-850 Świeradów-Zdrój +48 75 783 51 26 | ok | ok | ok | ok |
Apartament Foggy SummitKilińskiego 2A/11 59-850 Świeradów-Zdrój +48 604 626 284 | ok | ok | ok | ok |
Single tracki nie są ścieżkami spacerowymi – czeka nas sporo zakrętów, przewyższeń i podjazdów leśnymi drogami, także bez wątpienia warto przed wyjazdem popracować nad kondycją. Szczęśliwie, to zarazem jeden z kilku szlaków single track w Polsce, na którym na początek wystarczy standardowy rower MTB. Jednak już przedni amortyzator to wyposażenie niezbędne, by komfortowo poruszać się po leśnych ścieżkach. Koniecznie trzeba być również wyposażonym w kask, w końcu ochrona głowy podczas zjazdu powinna być dla nas priorytetem. Nie musi to być full face – taki, którego używamy do jazdy na rowerze w mieście, również świetnie się tu sprawdzi. Do jednych z chętniej wybieranych modeli należą te marki FOX, np.: Speedframe MIPS. Na pewno warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw pierwszej pomocy rowerowej, czyli klucze czy multitoola, zapasowe dętki oraz pompkę.
Gdybyśmy zdecydowali się wyjechać w góry bez własnego sprzętu, ratunek zapewni nam wypożyczalnia rowerów. Świeradów-Zdrój i okolice oferują wiele takich miejsc, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. W okolicach Świeradowa-Zdroju najlepiej udać się do ośrodka Ski&Sun, gdyż to tam znajdziemy najwięcej punktów rentalowych oraz centrum rowerowe. Ceny plasują się w okolicach 100 zł za dzień korzystania ze sprzętu. Po stronie czeskiej dodatkowo, oprócz wypożyczalni, znajdziemy trzy centra rowerowe – w miejscowościach Nové Město pod Smrkem i Lázně Libverda oraz TREK Centrum U Kyselky, na trasie pomiędzy nimi.
Wybierając się na single track do Świeradowa-Zdroju warto pamiętać o tym, że w większości miejsc niestety nie zapłacimy kartą. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w zapas gotówki – zarówno w złotówki, jak i w korony. Dodatkowo tak jak zostało wspomniane wcześniej, na samych trasach próżno szukać punktów gastronomicznych czy chociaż sklepu spożywczego, dlatego warto zaopatrzyć się we własny prowiant. Przy sobie zawsze dobrze mieć wodę i baton energetyczny lub trochę gorzkiej czekolady.
Przekraczając granicę na trasie rowerowej, np. na Rapický Okruh, nie musimy się obawiać kontroli. Nie musimy mieć ze sobą paszportu, nie czeka nas też żmudna kontrola celna. Wystarczy tylko pamiętać o tym, by zabrać na szlak dowód osobisty.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.