Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
ur. w 1995 r. polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie.
Trening mistrzów – to doskonałe określenie górskiej pętli po Szklarskiej Porębie. Doświadczeni rowerzyści mogą pokonać dystans pokrywający się częściowo z wymagającą trasą Mistrzostw Polski. Trudny, niedługi szlak to świetny pomysł na aktywne zwiedzanie dla profesjonalistów.
Trasy rowerowe przez Szklarską Porębę to doskonała okazja do treningu dla wszystkich doświadczonych miłośników rowerów szosowych i trekkingowych. Górska pętla biegnie przez Piechowice, Jagniątków, Michałowice i Jakuszyce, by powrócić do punktu startu. Najlepiej kierować się śladem GPX, gdyż szlak nie jest oznaczony.
Około 50-kilometrowy trening powinien zająć profesjonalistom 2 h. Droga jest w przeważającej większości dobrej jakości. Część trasy rowerowej w okolicy Michałowic pokrywa się z trasami wyścigów szosowych UCI. Na tym odcinku organizowano także górskie Mistrzostwa Polski. Planując jazdę należy mieć na uwadze fakt, że odcinek wieńczący pętlę, to wymagający podjazd pod Jakuszyce.
Bogactwo szlaków pieszych, tras rowerowych, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, świetna baza noclegowa oraz komfortowa możliwość dojazdu, znacząco wpływa na rozwój Gór Izerskich i niedalekich Karkonoszy. Nic dziwnego, że z roku na rok odwiedza je coraz więcej turystów. Najwygodniej dojechać tutaj własnym autem. Dzięki temu, masz możliwość szybkiego dotarcia do miejsc startowych rozchwytywanych tras znajdujących się m.in. w Karpaczu. Popularne są także wycieczki za czeską granicę. Decydując się na przyjazd komunikacją publiczną, najlepiej wybrać pociąg. W Szklarskiej Porębie mieści się dworzec kolejowy.
Na trasie rowerowej ze Szklarskiej Poręby czeka nas wiele atrakcji. Jednym z ciekawszych miejsc, położonych bezpośrednio na drodze przejazdu, jest Polana Jakuszycka. Znajduje się ona w granicznej dzielnicy miasta. Słynie przede wszystkim z popularnego ośrodka narciarstwa biegowego. Nic dziwnego, gdy uwzględni się fakt, że specyficzny mikroklimat okolicy sprawia, że śnieg utrzymuje się tutaj około 156 dni w roku.
Odpoczywając po górskiej pętli, warto wybrać się na spacer po okolicy. Niewiele wysiłku wymaga dotarcie do wyjątkowo malowniczych miejsc. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to pozycja niemal obowiązkowa. Punkt widokowy, zlokalizowany nad urwiskiem, został doskonale przygotowany dla turystów. Możesz rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem na Szrenicę, Śnieżne Kotły czy Śnieżkę, odpoczywając na wygodnych, drewnianych leżankach.
Po drodze warto zboczyć z głównego szlaku, aby dotrzeć nad Chybotek. To znajdująca się nieco na uboczu, skryta wśród lasów, granitowa formacja skalna. Ułożone jeden na drugim olbrzymie kamienie (największy, szczytowy o średnicy 4 m), można rozkołysać! Wyjątkowy kształt sprawił, że do II Wojny Światowej Chybotek określany był mianem „Misy cukru”.
Natura w Górach Izerskich zachwyca. W na miłośników trekkingu czekają kolejne wspaniałe miejsca – wodospad Kamieńczyk i wodospad Szklarki. To najwyższe w polskiej części Sudetów wodospady. Pierwszy z nich ma aż 27 m wysokości, drugi 13. Zachwycają turystów o każdej porze roku. Warto pamiętać, że wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Co ważne, wybierając się nad Kamieńczyk, należy wykupić dodatkowy bilet.
Miłośnicy zwiedzania również nie będą zawiedzeni. Do szczególnie polecanych miejsc w Szklarskiej Porębie należy Muzeum Minerałów (ul. Kilińskiego 20). To wyjątkowy obiekt, w którym możesz zobaczyć około 3000 eksponatów – minerałów oraz skamieniałości z całego świata. Wielu turystów fascynuje kosmiczny kamień - meteoryt Gibeon. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także ekspozycja ze szkieletami dinozaurów. Bilet wstępu kosztuje 14 zł.
Piechowice to małe miasteczko, gdzie nie sposób się nudzić. W zrewitalizowanym parku przy ul. Kryształowej, nie tylko odpoczniesz na wygodnych ławkach w cieniu zieleni, ale także zobaczysz niecodzienny Szklany Ogród. Upamiętnia tradycje hutnicze okolicy. Na miejscu możesz obejrzeć wyroby lokalnej huty szkła czy wystawę zdjęć 3D wypalonych, oczywiście, w szkle. Nieopodal stoi wyjątkowy, ponad 500-letni, cis. Drzewo, uznane za pomnik przyrody, ma niespełna 3 m obwodu i ponad 10 m wysokości.
Wśród lokalnej architektury wyróżnia się neoromański kościół pw. Świętego Antoniego. Został wybudowany na początku XX wieku. Wyróżnia się dużą ilością kamiennych detali oraz drewnianym wyposażeniem wykonanym z czarnego dębu bawarskiego. Będąc na miejscu warto także spojrzeć w górę, aby podziwiać przepiękne, szklane żyrandole.
Najbardziej charakterystycznym dla Piechowic budynkiem jest Pałac Pakoszów (ul. Zamkowa 3). Przed laty pełnił funkcje reprezentacyjne oraz funkcjonowała tu manufaktura trudniąca się wybielaniem lnu. Współcześnie w budynku działa hotel z restauracją, basenem i tarasem widokowym. Pałac został odrestaurowany na najwyższym poziomie – uznaje się go za jeden z najciekawiej odnowionych obiektów w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.
Ekstremalne wrażenia gwarantuje wyprawa na Rowerowe Olbrzymy. To sześć niezwykle wymagających szlaków dedykowanych tylko doświadczonym miłośnikom MTB. Trasy rozlokowano na terenie gminy Piechowice, Podgórzyn i Jelenia Góra.
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
GórzyniankaWrzosowa 6a 58-573 Piechowice +48 669 622 871 | ok | ok | ok | ok |
Na trasie rowerowej znajduje się wiele miejsc, w których warto się zatrzymać. Region słynie z dobrej bazy noclegowej. Rowerzyści bardzo często wybierają Schronisko Młodzieżowe Wojtek (ul. Piastowska 1) w Szklarskiej Porębie. Można tu nie tylko odpocząć po dniu intensywnych treningów, ale także zrobić grilla lub ognisko.
Nocleg pod chmurką w górach to niezwykłe przeżycie. W Szklarskiej Porębie funkcjonują aż cztery campingi. Możesz zarezerwować miejsce U Wodza pod Mostem (ul. Gimnazjalna 5), Nad rozkosznym stawem (ul. Partyzantów 6a), Pod Ponurą Małpą (ul. Jeleniogórska 2a) i U Rumcajsa (ul. Żeromskiego 19). Mglisty poranek wśród Sudetów to coś, co nie zdarza się codziennie.
W Piechowicach bez problemu znajdziesz wiele gospodarstw agroturystycznych i prywatnych pokoi gościnnych. Rowerzyści często wybierają także lokalne schroniska. Przy ul. Turystycznej 2 znajduje się Schronisko Młodzieżowe Plum, z którego roztacza się widok na część Kotliny Jeleniogórskiej. Inną opcją jest schronisko Złoty Widok (ul. Kolonijna 14, Michałowice - Piechowice), skąd możesz podziwiać panoramę Gór Izerskich. W każdym za nocleg zapłacisz od 25 do 80 zł.
W górach dobrze zjeść można w wielu miejscach. Kuchnia regionalna to połączenie wielu kultur kulinarnych. Czego warto spróbować? W restauracyjnych menu królują ziemniaki. Do ciekawszych dań zaliczamy kucmoch, czyli rodzaj deseru z ciasta ziemniaczanego z makiem i cukrem pudrem i zupę kyselo, gotowaną na kwasie chlebowym. Znajdziesz je w większości knajp.
Spacerując po Szklarskiej Porębie możesz zajrzeć do Michałowej Gospody, Nieba w Gębie, Restauracji u Hochoła, Bistorante 654 m n.p.m., Alfredo, Restauracji Retro, Harnasi czy Karczmy Karkonoskiej. Są to jedne z najczęściej wybieranych lokali o bardzo zróżnicowanym menu. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy lokalnego jedzenia, jak i wielbiciele pizzy.
W Piechowiach także można dobrze zjeść. Kuchni śląskiej spróbujesz w Restauracji Silesia (ul. Mickiewicza 9), znajdującej się przy hotelu o tej samej nazwie. Na pizzę warto wpaść do Pizzerii u Bazyla (ul. Kryształowa 106). Nowatorskie spojrzenie na jedzenie serwują w Restauracji Odnova (ul. Kryształowa 55), gdzie kuchnia lokalna podawana jest z zagranicznym twistem.
Wycieczkę rowerową w okolicy Szklarskiej Poręby najlepiej zaplanować latem, kiedy pogoda jest sprzyjająca. Dobrym terminem będzie także ciepła wiosna i pogodna jesień. Zimą zaśnieżone drogi mogą nie być przejezdne.
Wybierając się na górskie trasy rowerowe nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Kask, apteczka i zestaw naprawczy to podstawa każdego bagażu. Kompaktowy płaszcz przeciwdeszczowy dobrze spakować nawet w bezchmurny dzień, ponieważ pogoda w Sudetach szybko się zmienia. Planując dłuższy pobyt w Szklarskiej Porębie, nie zapomnij zabrać ze sobą ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Niewielka odległość od czeskiej granicy sprawia, że to doskonały punkt wypadowy na krótkie wycieczki do sąsiadów.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.