Odbiór
w punkcie
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rowery górskie MTB są jednymi z najchętniej kupowanych. Ich zaletami są uniwersalność, olbrzymi wybór, szeroki zakres cen i spora wytrzymałość części. Rower terenowy odnajdzie się na górskim szlaku, leśnej ścieżce, szutrowym trakcie czy asfaltowej drodze. Jego sercem jest rama MTB. Może być sztywna lub amortyzowana. Ta pierwsza świetnie sprawdzi się na prostszych trasach. Ta druga – podczas ostrego łomotu albo górskiej tułaczki. Rowery MTB wyposażone są koła 26-, 27,5- i 29-calowe. Najmniejsze montowane są głównie w modelach budżetowych, średnie w rowerach do ostrzejszych zastosowań, największe – we wszystkich maszynach MTB.
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
POLECAMY
Black Weeks
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Rowery górskie (inaczej nazywane MTB, od słów Mountain Terrain Bike w języku angielskim) istnieją od końca lat 70. Wtedy to grupa rowerzystów z amerykańskiej Kalifornii wpadła na pomysł przerobienia starych klunkerów (najczęściej były to Schwinny Excelsior) na modele terenowe. Manetki cynglowe i przerzutki oraz możliwość opuszczania sztycy sprawiły, że rowery mogły jeździć niemal wszędzie. Dlatego modele MTB sprawdzą się świetnie nie tylko w górach, ale także w trudnym, nizinnym terenie.
Później moda przeniosła się do Europy. Do Polski „górale” trafiły na początku lat 90. Początkowo oparte były one na stalowych ramach. Materiał ten udoskonalano. Później „szkielety” robiono z lżejszego aluminium, w końcu zastosowano lekki i wytrzymały karbon.
Części do rowerów górskich rozpoczęto produkować na szeroką skalę na początku lat 80. W 1983 roku wypuszczono na rynek grupę Shimano XT M700. Oparta była ona na 6-biegowej kasecie. Poza tym w jej skład wchodziły między innymi 3-tarczowy mechanizm korbowy, hamulec typu cantilever, manetki cynglowe, przednia i tylna przerzutka oraz piasty. Japończycy na długie lata zdominowali produkcję elementów do rowerów górskich. Obecnie rewolucyjne rozwiązania, jak na przykład bezprzewodowe sterowanie przerzutką, oferuje również amerykański koncern SRAM.
Amortyzacja w rowerach górskich
Atrybutem MTB jest amortyzator. W modelach hardtail jedynie widelec jest amortyzowany. Modele MTB full posiadają także tylne zawieszenie. Rowery górskie możemy podzielić również ze względu na średnicę koła. Są więc 26-calowe, 29-calowe i 27,5 calowe. Te pierwsze miały monopol na łatkę „MTB” przez kilka dekad. Potem z Ameryki przypłynęła moda na duże koła. Ostatni typ został zaprojektowany w Europie jako odpowiedź na „29”. Obecnie w większości dyscyplin MTB rządzą duże koła.
Rowery górskie możemy podzielić na co najmniej kilka kategorii. Są więc modele do XC. Krótkie zawody wymagają lekkich maszyn. Start w maratonach wymaga podobnych rowerów. Przejazd trwa dłużej, ale również chodzi o czas. Im szybciej, tym lepiej. Trail to jazda wąskimi górskimi ścieżkami. Bez napinki i patrzenia na zegarek. Jeszcze bardziej „wyluzowane” jest enduro – wielogodzinna wyrypa w bardzo trudnym terenie. Najbardziej ekstremalne są freeride i downhill. Tylko z góry, byle jak najszybciej.
Może Cię zainteresować:
Ochraniacze na kolana | Rowery młodzieżowe | Rowery trekkingowe | Gpsy Garmin | Foteliki do roweru |
Powiązane kategorie: