Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rowery crossowe to uniwersalne konstrukcje, które muszą nadawać się do wygodnego pokonywania najróżniejszych tras. Dlatego rama crossowa, czyli serce takiego jednośladu, powinna być lekka i wytrzymała. Najlepiej sprawdzają się aluminiowe modele, które łączą obie cechy, a przy tym nie kosztują wiele. Rozmiar ramy roweru crossowego powinien musi być dostosowany do wzrostu oraz przekroku użytkownika. Z kolei rama trekkingowa, czyli przeznaczona do rowerów turystycznych, powinna wyróżniać pod względem odporności, tak aby konstrukcja wytrzymała pokonywanie dziesiątek kilometrów z bagażem, stanowiącym duże obciążenie. Ramy rowerowe trekkingowe wykonuje się z aluminium lub lekkiej stali.
Rowery turystyczne (trekkingowe) tworzy się z myślą o pokonywaniu na nich dalekich tras. Często są to wyprawy w stylu bikepackingowym, czyli ze sporym bagażem w sakwach. Aby znieść duże obciążenia, ramy rowerowe trekkingowe produkuje się z wytrzymałego aluminium lub stali. Fabrycznie montuje się do nich błotniki oraz solidny bagażnik.
Mocna rama trekkingowa w większości wypadków waży ponad 15 kilogramów, ale za to jest nie do zdarcia i służy przez wiele lat. Rama trekkingowa o typowej geometrii pozwala na jazdę w wygodnej, dosyć wyprostowanej pozycji. Przeznaczone dla mężczyzn ramy trekkingowe zazwyczaj mają prostą, pochyloną pod lekkim kątem górną rurę, natomiast damskie mają ten element wyraźnie wygięty, podobnie jak w modelach miejskich.
Tym, co pierwszy na rzut oka odróżnia ramy rowerowe crossowe od trekkingowych, jest nieobecność akcesoriów, widać to choćby w modelu Accent Mitori. Brak bagażnika oraz błotnika pozwala na zaoszczędzeniu kilku kilogramów. Oprócz tego rama do roweru crossowego charakteryzuje się bardziej agresywną geometrią, przez co jazda nie jest aż tak komfortowa, ale za to dużo dynamiczniejsza. Bardziej sportowa charakterystyka wymaga dokładnego wybrania rozmiaru. Znaczenie ma nie tylko wzrost, ale także długość nogi, czyli wartość określana jako przekrok.
Dobrze dopasowana rama crossowa sprawi, że rower pokaże pełnię swoich możliwości – będzie szybszy niż modele miejskie czy trekkingowe, a przy tym zdecydowanie wygodniejszy od szos oraz graveli. Jeżeli szukasz maksymalnie uniwersalnego jednośladu, który świetnie sprawdza się zarówno w mieście, jak i w lekkim terenie, to cross na lekkiej, aluminiowej ramie będzie znakomitym wyborem.
Powiązane kategorie: