Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Połączenie specjalistycznych butów z pedałami za pomocą bloków SPD (lub innego systemu) pozwala na uzyskanie dobrego przełożenia siły z mięśni do napędu. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami widoczne są przede wszystkim w konstrukcji, wadze i wielkości. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na bloki do pedałów MTB, bloki szosowe, gravelowe czy trekkingowe. Na CentrumRowerowe.pl dostępne są propozycje wielu popularnych marek – od Shimano, przez Time, po Look.
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Najważniejszym elementem dla działania pedałów zatrzaskowych są tzw. bloki do pedałów. Mają kształt niewielkiej płytki, którą przykręcamy do specjalistycznego obuwia kolarskiego, dopasowanego do uprawianej przez nas dyscypliny i indywidualnych preferencji. Umożliwiają one prawidłowe wpięcie buta w pedał. Niewielkie mechanizmy zatrzaskowe sprawiają, że stopa rowerzysty jest przede wszystkim stabilna. To przyczynia się do znacznie efektywniejszej jazdy.
Zdecydowanie najpopularniejszym standardem bloków do pedałów zatrzaskowych, jest dobrze znany SPD. Stąd skrótem tym popularnie określa się powszechnie wszystkie tego typu modele. Rozwiązanie zostało wymyślone i wprowadzone do sprzedaży w 1990 r. przez japońską markę Shimano. Optymistyczne przyjęcie na rynku sprawiło, że szybko zaczęły się pojawiać podobne modele od innych producentów części rowerowych.
Dzisiaj różnica między poszczególnymi modelami polega przede wszystkim na tym, że są one przeznaczone do pracy w różnych warunkach. Inna będzie nie tylko ich konstrukcja (kształt), ale także sposób mocowania, rozmiar, jak i odporność na zabrudzenia.
Jeśli decydujesz się na bloki do butów SPD, pamiętaj jednak, aby zwrócić szczególną uwagę na rozstaw śrub po bokach. Istotne jest, by był on kompatybilny z otworami, które znajdują się w butach rowerowych. W modelach szosowych standardowo są trzy otwory, w MTB dwa.
Bloki MTB muszą być przede wszystkim wytrzymałe, ponieważ rowerzysta ma zazwyczaj do czynienia z wymagającym terenem. Są one zatem odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, będące następstwem jazdy po grząskiej i błotnistej trasie. Tutaj podobnie jak inne elementy roweru, tak i bloki do pedałów są cięższe. W rowerach górskich bloki do pedałów mają stosunkowo mniejszy rozmiar w porównaniu do modeli szosowych. Są one również bardziej wytrzymałe, a co za tym idzie, mniej podatne na skrzywienie podczas chodzenia. Wśród popularnych modeli znajdziemy m.in. Time Atac 13/17, Crankbrothers Standard Relase Premium Cleats czy Shimano SPD SM-SH56.
Bloki szosowe, np. Barbieri Look Keo, HT H5 czyTime RXS, mają przede wszystkim większą powierzchnię styczną, a także wydłużony kształt w porównaniu z wariantem dedykowanym rowerom MTB. To z kolei przekłada się na bardziej efektywne przekazywanie energii podczas pedałowania, co pozwala na rozwinięcie dużej prędkości. Bloki szosowe pozwalają na wpięcie buta tylko z jednej strony. To sprawia, że w zestawieniu z pozostałymi rodzajami są lżejsze.
Stosunkowo nowym typem bloków do butów SPD są te dedykowane do obuwia na gravele oraz rowerów turystycznych. Pozwalają na wielokierunkowe wypinanie. Znajdziemy je w ofercie popularnych marek, np. Look, Shimano, Time czy Crankbrothers. Często to również te same produkty, co do MTB. Przykładowo modele Shimano SM-SH51 i bloki SM-SH56 mogą być używane także w systemach innych producentów.
Powiązane kategorie: