Odbiór
w punkcie
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Obręcze rowerowe to niezbędne elementy każdego roweru, bez których jazda nie byłaby możliwa. Powinny być dostosowane do konkretnej dyscypliny, aby sprostać stawianym przed nimi wymaganiom. Na CentrumRowerowe.pl znajdziesz zarówno modele szosowe, jak i MTB, trekkingowe, miejskie oraz przeznaczone do graveli. Najlepiej decydować się na produkty od popularnych marek, np.: Alexrims, Schwalbe, WTB, Spank czy Mavic, które nie zawiodą podczas jazdy.
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Obręcz rowerowa to element, który w dużej mierze odpowiada za komfort oraz prędkość jazdy. Im większa, tym łatwiej będzie na niej pokonać przeszkody i utrzymać prędkość. Mniejsze gwarantują natomiast lepszą zwrotność i są wygodniejsze dla osób o mniejszym wzroście. Nie bez znaczenia są również materiały, z których je wykonano.
Wybierając nowe obręcze do roweru należy postawić na modele dostosowane do uprawianej przez nas dyscypliny. W kolarstwie szosowym wykorzystywane są zupełnie inne modele, niż w MTB. Niezwykle istotną kwestię stanowi również materiał. Osoby, którym zależy na jak najniższej masie oraz dobrym komforcie mogą decydować się na obręcze do kół rowerowych wykonane z karbonu. Włókno węglowe jest bardzo lekkie i efektywnie tłumi mikrodrgania, trzeba jednak za nie sporo zapłacić. Rowerzyści chcący, aby ich koła były po porostu wytrzymałe, a jednocześnie niewiele kosztowały będą zadowoleni z modeli aluminiowych.
Należy również pamiętać, że obręcz musi być kompatybilna z piastą. Oznacza to konieczność wyboru modeli z taką samą liczbą otworów na szprychy. Tylko wtedy będzie można prawidłowo zapleść koło.
Ważną kwestię stanowi też kompatybilność z systemami tubeless. Jeżeli planujemy używać opon bezdętkowych, to trzeba będzie dobrać właściwe obręcze. Wiele modeli, jak choćby Spank 359, czy WTB HTZ i-30 może być użytkowanych bez dętek.
Obręcze rowerowe do MTB powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Muszą być w stanie wytrzymać częstą jazdę po dużych wybojach, pokonywanie sporych przeszkód, a nawet skoki. Dlatego producenci często tworzą konstrukcje wielościankowe, jak np. w modelach WTB HTZ i-25, czy KOM TOUGH i-35.
Bardzo dużą rolę odgrywa też średnica. Niegdyś standardem była wielkość 26”, teraz jednak wyparta została przez koła 29”. Osoby niższe lub szukające przede wszystkim zwrotności, decydują się natomiast na felgi 27.5”. Najczęściej spotykane w tej dyscyplinie są szerokie obręcze rowerowe, na które można założyć opony o szerokości ponad 2”. Dzięki temu zapewniają one właściwą przyczepność w terenie.
Zwykle do MTB wykorzystuje się produkty aluminiowe, choć wielu rowerzystów, zwłaszcza profesjonalnych zawodników XC, preferuje wersje karbonowe.
Felga rowerowa przeznaczona do szosówki powinna być przede wszystkim lekka. Dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzą się modele wykonane z aluminium, np. Mavic Open Elite lub Alexrims DA22, a także wersje wykonane z włókna węglowego. Oprócz niezwykle niskiej masy są one również odpowiednio sztywne, dzięki czemu lepiej reagują na ruchy kolarza.
Ważną kwestię stanowi też wysokość stożka. W rowerach przeznaczonych do wyścigów na asfaltowych drogach sprawdzą się nieco wyższe wersje. Gwarantują one lepszą aerodynamikę, ale należy pamiętać, że w konsekwencji wykazują też większą podatność na boczne powiewy wiatru.
Najczęściej spotykanym rozmiarem w kolarstwie szosowym jest 28”.
W rowerach gravelowych stosuje się obręcze podobne do wersji MTB. Muszą one być szersze od wersji szosowych, aby poradzić sobie na szutrowych ścieżka, ale jednocześnie nie tak duże, jak w modelach typowo górskich, ponieważ powinny zapewnić odpowiednią dynamikę jazdy. W gravelach zwykle spotyka się obręcze 28” i 29”.
Obręcze do rowerów trekkingowych oraz miejskich zazwyczaj wykorzystywane są do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Dlatego najczęściej spotykane są modele o średnicy 28” wykonane z aluminium, takie jak Mavic A319, czy Alexrims ACE18. Pozwalają one na płynną jazdę i sprawne pokonywanie niewielkich nierówności.
Powiązane kategorie: