Oświetlenie rowerowe
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Kierownica to część, która jest niezbędna w każdym rowerze. Za jej pomocą można zmieniać kierunek jazdy, a dodatkowo to właśnie na niej montowane są komponenty odpowiedzialne za sterowanie pozostałymi układami, np. manetki od przerzutek czy klamki hamulcowe. Do wyboru jest wiele modeli kierownic wykonanych z różnych materiałów. Na CentrumRowerowe.pl znajdziesz produkty znanych marek, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wytrzymałością.
Superoferta
Superoferta
Superoferta
Superoferta
Superoferta
Odbiór
w punkcie
POLECAMY
Nowość
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Kierownica do roweru stanowi podstawowy element wyposażenia. Wbrew pozorom odpowiada nie tylko za zmianę kierunku jazdy, ale pełni też inne, niezwykle ważne funkcje. To właśnie na niej mocowane są komponenty, takie jak manetki od przerzutek czy dźwignie hamulcowe, dzięki którym możliwe jest sterowanie poszczególnymi układami. Do niej możemy przytwierdzić również inne akcesoria, takie jak lampki rowerowe, dzwonki, czy nawigacje. Kierownica w rowerze stanowi również punkt podparcia dla rąk, kluczowy dla utrzymania właściwej, stabilnej pozycji podczas jazdy.
Kierownica w rowerze może być wykonana z różnych materiałów. Zawodowi rowerzyści, którym zależy na jak najniższej masie, dobrej sztywności i tłumieniu wibracji wybierają wersje karbonowe, takie jak choćby NS Bikes Licence Carbon MID czy PRO Discover Carbon. Dawniej częste były również solidne wersje stalowe, obecnie preferowane przez fanów BMX-ów. Najczęściej spotykanym kompromisem są jednak kierownice na rower wyprodukowane z aluminium, np. Truvativ Descendant DH Bar, FSA Adventure Compact czy BBB Multibar BHB-30, które łączą w sobie optymalną sztywność, odpowiednią wytrzymałość i akceptowalną masę.
Dostępnych jest wiele rodzajów kierownic rowerowych, dopasowanych do różnych dyscyplin kolarstwa. W MTB stosowana jest zarówno kierownica gięta, np. Truvativ Hussefelt albo SQlab 3OX Alu 12°, jak i prosta – Race Face Ride, PRO LT lub FSA SL-K Light Flat. Ta pierwsza ukształtowana jest w taki sposób, że końce znajdują się odrobinę bliżej rowerzysty niż jej środek. W kolarstwie górskim wykorzystuje się szerokie modele liczące nawet ponad 800 mm, jak np. NS Bikes Licence czy Race Face Sixc
W rowerach szosowych montowane są zupełnie inne kierownice typu baranek, np. PRO PLT Ergo Compact lub FSA Omega Compact. Ich krawędzie są wygięte w sposób przypominający rogi barana. W połączeniu z klamkomanetkami umożliwiają aż trzy różne chwyty. Są dostosowane do jazdy w mocno pochylonej pozycji. Często spotykane są też wersje aero, np. PRO Vibe Aero. Są one nieco spłaszczone, co wpływa na zmniejszenie oporów powietrza. Tego typu kierownice wygięte do roweru zazwyczaj wykorzystuje się też w popularnych gravelach, niektórzy stosują w nich jednak również wersje proste.
Właściciele rowerów miejskich oraz trekkingowych, zazwyczaj decydują się na wersje proste i gięte. W przeciwieństwie do modeli MTB, ugięcie jest odczuwalnie większe i kierownica sięga znacznie dalej, co pozwala na przyjęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji. Widać to choćby w modelu Accent Avenue.
Istnieją również modele czasowe, takie jak np. Profile Design WING/C lub Zipp Vuka, które dostosowane są do jazdy na czas. Niektóre z nich, jak Vision Metron 4D Flat M.A.S. wyposażono w tzw. lemondki, czyli uchwyty, na których można ułożyć całe ręce przyjmując pozycję na wpół leżącą.
Szczególnym typem jest również kierownica bycze rogi, czyli kształt stosowany współcześnie przede wszystkim do agresywnej jazdy po mieście. Tego typu konstrukcje najczęściej montuje się w rowerach fixie, czyli na tzw. ostrym kole.
Oprócz szerokości i wzniosu, czyli ugięcia, bardzo ważny czynnik przy wyborze kierownicy stanowi także jej średnica. Powinna być ona dopasowana do mostka. Najczęściej spotykane są wersje o szerokości przekroju 25,4 mm, 31,8mm oraz 35 mm.
Powiązane kategorie: