Darmowa
dostawa
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Zacisk hamulca tarczowego to podstawowa część układu hamulcowego. Odpowiada za wywieranie nacisku na tarczę. W praktyce przekłada się to na zwolnienie obrotów lub zatrzymanie koła. Komponent montuje się na widelcu z mocowaniami w dopasowanym standardzie: Post Mount (PM), International Standard (IS) lub Flat Mount. Zacisk tarczowy do roweru ma w swojej ofercie wielu producentów. Oprócz marek takich jak Shimano czy SRAM, możemy wybrać np. Magurę.
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Nowość
Odbiór
w punkcie
Nowość
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Zacisk hamulca tarczowego to komponent, który znajdziemy zarówno w układzie mechanicznym (dźwignię z tym elementem łączy linka), jak i hydraulicznym (dźwignię z tym elementem łączy przewód z płynem). Wybór odpowiedniego wariantu powinien być jednym z głównych kryteriów poszukiwań.
Jedną z ważniejszych cech, jaka ma wpływ na sposób pracy zacisków hamulca tarczowego, jest liczba tłoczków w konstrukcji. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele z dwoma tłokami. Pozwalają one na równomierne rozłożenie siły hamowania, a jednocześnie cechują się dość niską masą. Sprawdzają się podczas jazdy szosowej (np. Shimano 105 BR-R7170, SRAM Red ASX), podczas pokonywania szutrów (Shimano GRX BR-RX825) czy na trasach terenowych (Magura MT4/MT Trail).
Warianty 4-tłoczkowe sprawdzają się przede wszystkim podczas intensywnej jazdy. To wybór głównie kolarzy uprawiających niebezpieczniejsze odmiany kolarstwa górskiego, takie jak enduro czy downhill. Są cięższe i bardziej skomplikowane w budowie, jednak gwarantują maksymalną kontrolę nad pojazdem. Magura MT7 Pro, Shimano Deore BR-M6120 czy Shimano Cues BR-U8020 to jedne z wielu dostępnych propozycji.
Wybór konkretnego modelu zacisku hamulcowego do roweru wiąże się z koniecznością późniejszego dopasowywania okładzin. Zawsze w standardowym zestawie znajdziemy jeden rodzaj – organiczne, półmetaliczne lub metaliczne. Pierwsze cechują najlepszą modulacją, ale szybciej się zużywają, ostatnie są mniej efektywne, gdy nie zostaną odpowiednio rozgrzane, ale za to cechują się dłuższą żywotnością. Modele półmetaliczne stanowią opcję pośrednią.