Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Hamulce tarczowe mechaniczne mają wiele zalet. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana, a działanie skuteczne. Wystarczy, że rowerzysta naciśnie klamkę hamulca znajdującą się na kierownicy, a ukryta w przewodzie linka napręży się i uruchomi zacisk. Taki ruch sprawi, że ten ostatni element zacznie zaciskać tarczę, przez co koła będą obracać się coraz wolniej. Hamulec tarczowy mechaniczny nie wymaga odpowietrzania, a jego serwisowania można dokonać nawet podczas jazdy, przystając na trasie. Jeżeli potrzebujesz wymienić klocki, linkę lub nawet dźwignię, te części znajdziesz na CentrumRowerowe.pl.
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Hamulec tarczowy staje się powoli standardem w kwestii wyposażenia roweru. Model ten oferuje niezawodną pracę, gwarantuje rowerzyście bezpieczne wytracanie prędkości, a także optymalne zatrzymywanie się w każdych warunkach. Najpopularniejsze są wersje hydrauliczne i mechaniczne. Czym charakteryzuje się ten drugi rodzaj hamulców tarczowych?
Konstrukcja tego typu hamulca nie należy do bardzo skomplikowanych, jednakże jest dość złożona. Składa się przede wszystkim z dźwigni inicjującej naprężenie stalowej linki w pancerzu, wprawiając tym samym w ruch tłoczek oraz klocek. Gdy te elementy zaczną pracować, zacisk z obydwu stron będzie coraz bardziej zbliżać się do tarczy, aż wywoła tarcie. W konsekwencji prędkość spadnie, rower zwolni, a jeśli mocniej naciśniemy na klamkę, zatrzymamy się.
Hamulec tarczowy powinien być zgodny z przeznaczeniem roweru, aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Im bardziej zróżnicowany teren i trudniejsze warunki pogodowe, tym wymagane są większa modulacja i siła hamowania.
Do rekreacyjnych przejażdżek wystarczą hamulce tarczowe mechaniczne. Nie potrzeba ich odpowietrzać, a zakres regulacji jest szeroki. Ze względu na takie przeznaczenie znajdą one zastosowanie w podstawowych rowerach MTB – uniwersalnych modelach nadających się do pracy, szkoły, na zakupy, a w weekend na krótką wycieczkę. Hamulec tarczowy mechaniczny będzie obecny także w niektórych gravelach czy jednośladach miejskich lub trekkingowych.