Odbiór
w punkcie
Wróć do Części rowerowe
- Typ amortyzacji: sprężyna
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Amortyzator sprężynowy to prosta, a zarazem niezawodna konstrukcja oparta na stalowej lub tytanowej sprężynie. Pomimo pojawienia się na rynku nowszych wariantów wykorzystujących powietrze lub olej, klasyczne amortyzatory wciąż mają wielu zwolenników. Najprostsze z tych konstrukcji montowane są zazwyczaj w rowerach miejskich. Zaawansowane modele wykorzystywane były natomiast w sportach ekstremalnych, takich jak downhill lub enduro. Do zalet amortyzatorów sprężynowych z pewnością zaliczyć można wytrzymałość, niską cenę i tańsze serwisowanie.
Wróć do Części rowerowe
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Amortyzator sprężynowy rowerowy to komponent, który pomimo swojej klasycznej konstrukcji, nadal jest dość popularny. Jego największą zaletą jest mniejsza cena oraz niższe koszty eksploatacji w stosunku do modeli powietrznych. W zupełności wystarczy do rekreacyjnych przejażdżek po mieście, a nawet w niewymagającym terenie. Trzeba jednak dobrze przemyśleć wybór, aby dobrze dopasować produkt do swoich potrzeb.
Amortyzator sprężynowy rowerowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tylko wtedy masz pewność, że będzie bezawaryjny oraz skuteczny. Najczęściej wystarczy, aby górne golenie były wykonane ze stali, a dolne z magnezu. Prosta konstrukcja oparta na sprężynie przekłada się na amortyzację wstrząsów w trakcie pokonywania wyboistych odcinków. Dzięki temu takie wyposażenie sprawdzi się podczas jazdy na wielu nawierzchniach, np. na nierównym asfalcie, podczas zjeżdżania z krawężników, na ścieżce w parku czy w lesie.
W tej kategorii znajdziesz amortyzator sprężynowy rowerowy, który dopasujesz do rodzaju terenu, po jakim najczęściej się poruszasz. Ma na to wpływ między innymi skok amortyzatora, czyli poziom jego ujęcia. Do wyboru masz szeroki przekrój, od 50 mm (idealny do roweru trekkingowego), jak np. SR Suntour XCE do 100 mm i więcej (w przypadku kolarstwa terenowego – np. XC czy Dirtu), choćby RST Omega.
Sprawdź również, jak wygląda mocowanie, a także kompatybilność z rozmiarem obręczy. Tylko wtedy dopasujesz amortyzator rowerowy sprężynowy do swojego koła. Oczywiście warto też zerknąć na design komponentu. Jest on dość mocno widoczny na przednim kole.
Zwróć też uwagę na to, czy amortyzator sprężynowy rowerowy ma blokadę skoku. To dodatkowe udogodnienie dla kolarza, który może zaoszczędzić odrobinę energii, kiedy czeka go stromy podjazd. Tego typu rozwiązanie często spotkasz także w rowerach miejskich, dzięki czemu wpływa na komfort krótszych podróży i dłuższych przejażdżek. Wartymi uwagi są modele wyposażone w manetkę pozwalającą na zablokowanie skoku z poziomu kierownicy, jak np. Rock Shox 30 Silver TK.
Powiązane kategorie: