Odbiór
w punkcie
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Jazda na rowerze to świetna aktywność. Jednak, aby w pełni wykorzystać swój potencjał, warto zaopatrzyć się w specjalne buty kolarskie. Charakteryzuje je sztywna podeszwa pozwalająca lepiej przenosić moc mięśni na pedały, co w odczuwalny sposób przekłada się na efektywność. Anatomicznie wyprofilowany kształt zapewnia stabilne podtrzymanie i usztywnienie miejsc narażonych na przeciążenia. Oferujemy buty rowerowe SPD, SPD-SL oraz przeznaczone do platform, szosowe lub MTB od najpopularniejszych marek, jak Giro, DMT, Endura, Fizik, Sidi, Shimano, Northwave i inne!
Superoferta
Superoferta
Odbiór
w punkcie
Black Weeks
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Buty rowerowe, wbrew pozorom, odgrywają bardzo ważną rolę podczas jazdy. Dzięki nim siła wkładana w pedałowanie jest efektywniej przenoszona na korbę. Istnieje kilka rodzajów obuwia kolarskiego, dostosowanych do konkretnych dyscyplin. Bardzo ważne jest dobranie modelu odpowiedniego do preferowanego stylu jazdy.
Pierwszym rodzajem jest obuwie szosowe, jak np. DMT KR30, Shimano SH-RC300, czy Fizik Tempo R5 Powerstrap. Jest ono niezwykle lekkie, ma gładką, bardzo sztywną podeszwę oraz trzy otwory do montażu bloków. Taka konstrukcja praktycznie uniemożliwia normalne chodzenie. Gwarantuje jednak niezwykłą wydajność podczas pedałowania oraz świetną aerodynamikę.
Modele MTB wyróżnia natomiast podeszwa o bardzo rozbudowanej rzeźbie bieżnika, np. DMT MH10, Fizik Terra Ergolace X2, czy Northwave Corsair 2. Dzięki temu można w nich chodzić, choć nie należy oczekiwać, że będzie to wygodne. System bloków różni się od tego stosowanego w „szosówkach”. Niektórzy miłośnicy MTB wybierają też buty platformowe, jak Northwave Tribe 2, dostosowane do klasycznych pedałów pozbawionych systemu zatrzaskowego. Dotyczy to głównie osób uprawiających dyscypliny zjazdowe i grawitacyjne.
Trzecią opcję stanowią wersje triathlonowe, np. SIDI T-5 Air, Northwave Tribute 2 lub Fizik Transiro R4 Powerstrap. Są one bardzo zbliżone do modeli szosowych, projektowane są jednak w taki sposób, aby można je było jak najszybciej założyć. Dzięki temu zawodnik, kończąc sekcję pływania, może błyskawicznie przesiąść się na rower, oszczędzając cenne sekundy na pieczołowitym dopinaniu obuwia.
Kolejny wariant to turystyczne buty na rower. Cechuje je casualowy design, a wśród nich znaleźć można nawet sandały rowerowe, takie jak choćby Shimano SH-SD501. To idealny wybór na rekreacyjne wycieczki.
Ostatnia opcja to buty do jazdy na rowerze gravelowym. To modele, takie jak: Fizik Terra Powerstrap X4, Giro Privateer Lace lub Northwave Rockster, które łączą w sobie cechy obuwia szosowego i MTB. Są lekkie i aerodynamiczne, ale mają też podeszwę z grubszym bieżnikiem. Niektóre modele umożliwiają nawet montaż dwóch rodzajów bloków – SPD lub SPD-SL.
Podobnie jak w przypadku strojów kolarskich, również i obuwie produkowane jest w wersjach dla obu płci. Buty rowerowe damskie wyróżniają się przede wszystkim kolorystyką oraz mniejszą rozmiarówką. Są węższe w okolicach pięty oraz kostki niż wersje męskie. Dużą rolę odgrywa zastosowany system regulacji (za pomocą rzepów, pokrętła lub sznurowadeł), dlatego obuwie doskonale przylega i nie uwiera. Sposób mocowania jest jednak tożsamy dla butów na rower męskich.
Buty wpinane, dzięki swojej konstrukcji umożliwiają maksymalne wykorzystanie pracy mięśni rowerzysty podczas pedałowania. Sztywne spięcie butów i pedałów umożliwia wytwarzanie nacisku na układ napędowy w całym zakresie obrotu korby. Gdy jedna noga pcha lewy pedał, druga może ciągnąć prawy w górę. O efektywności tego rozwiązania świadczy fakt, że obecnie korzystają z niego wszyscy zawodowi kolarze.
Kolejna fundamentalna zaleta wpinanych butów to możliwość kontroli roweru. Z tego względu doceniają je szczególnie osoby uprawiające MTB. System zatrzaskowy sprawia, że obuwie zawsze pewnie trzyma się pedałów, niezależnie od trudności terenu.
Ważną rolę w obuwiu dla kolarzy odgrywa system mocowania. Do wyboru są trzy sposoby, choć wszystkie odpowiadają za to samo, całkowicie się między sobą różnią. Zacznijmy od najprostszego, czyli rzepa. Specjalne paski umożliwiają bardzo szybkie zapięcie buta. W modelach z jednym rzepem nie ma jednak możliwości idealnego dopasowania. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku systemów takich, jak np. BOA lub Tecno. To specjalny mechanizm obrotowy, którego przekręcenie powoduje ściąganie żyłki na górnej części cholewki. Umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do stopy. Ostatnia opcja to klasyczne sznurówki, których wiązanie zajmuje najwięcej czasu, jednak podobnie jak BOA zapewniają dobre trzymanie i optymalne dopasowanie.
Podeszwa karbonowa w butach rowerowych SPD i SPD-SL zapewnia niezrównaną sztywność i lekkość buta. Stosowana jest przede wszystkim w wysokich modelach, zarówno szosowych, jak i MTB. Powinna stanowić naturalny wybór dla wszystkich profesjonalistów. Dzięki niej w pełni wykorzystają oni swoje możliwości, co przełoży się na dobre osiągi.
Choć ceny butów rowerowych z podeszwą z włókna węglowego stają się coraz niższe, to ich koszt nadal znacznie przewyższa modele, w których karbon zastąpiono tworzywem sztucznym (zazwyczaj nylonem). Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z systemem zatrzaskowym, mogą najpierw kupić tańsze obuwie, na którym wyrobią sobie odpowiednie nawyki, takie jak szybkie wpinanie, a przede wszystkim wypinanie się z pedałów. Przyzwyczają się również do charakterystycznego, stałego ustawienia stopy.
Warto również wziąć pod uwagę to, jak często w butach rowerowych będziemy chodzić. Jeżeli będą one wykorzystywane przede wszystkim podczas dojazdów do pracy, to nie ma sensu wydawać więcej na wersje karbonowe, które podczas chodzenia mogą ulec uszkodzeniu.
Powiązane kategorie: