Rower zawodowo – jakie są rodzaje kolarstwa?
17-07-2019Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Poczucie wolności i możliwość pokonywania własnych granic to wartości, które sprawiają, że kolarstwo jest pasją wielu osób. Wyścigi rowerowe nie tylko pozwalają stać się częścią większej grupy o podobnych zainteresowaniach, ale także zachęcają do sprawdzenia siebie. Sezon 2025 będzie świetną okazją do startu zarówno dla doświadczonych kolarzy, jak i tych początkujących.
Wielu organizatorów eventów kolarskich nie czekało do 2025 roku, ale jeszcze w 2024 ogłosiło zapowiedź imprez na kolejny rok. Duża popularność tego typu wydarzeń sprawia, że uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności na różnorodnych trasach, umiejscowionych w wielu regionach Polski. Kolarze ze świętokrzyskiego powinni się jednak nastawić na dalsze dojazdy, ponieważ tutaj organizuje się najmniej zmagań.
Na podstawie danych z ubiegłorocznej edycji Kalendarza możemy wnioskować, że imprezy MTB najczęściej dobywają się w województwach pomorskim i dolnośląskim, co jest ściśle związane z ukształtowaniem terenu tych regionów. Na gravelowe zawody rowerowe możemy ruszyć niemal z każdego zakątka kraju, więc warto zawczasu zainwestować w dobry bagażnik samochodowy. Chociaż szosowcy zaczynają swoje rywalizacje w różnych częściach Polski, to prawie 28% z nich rozgrywało się dotychczas się na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.
Tegoroczna edycja Kalendarza Zawodów Rowerowych zdecydowanie różni się od poprzednich. Znajdziesz w niej nie tylko imprezy dla kolarzy szosowych, górskich i szutrowych, ale także zawody dla zawodników z licencją kolarską, wybór najciekawszych eventów zagranicznych oraz wyścigi triathlonowe. Będzie zatem podręcznym kompendium wiedzy o istotnych wydarzeniach czekających na rowerzystów w 2025 roku.
Wielość propozycji, jakie przygotowaliśmy w tym kalendarzu imprez rowerowych, sprawia, że zarówno doświadczeni, jak i początkujący zawodnicy wybiorą optymalne starty dla siebie. Duża część wyścigów doskonale sprawdzi się dla debiutantów, którzy chcą zweryfikować swoje możliwości.
Popularną praktyką jest to, że organizatorzy decydują się na przygotowanie kilku wariantów tras, różniących się między sobą dystansami. Dobrym przykładem będą, chociażby: Ułan 600 (najkrótszy dystans to ok. 100 km), Warmia Gravel (od 80 km), czy różne edycje Robinsonad (od 90 km). Ostatnia z imprez stanowi najlepszy dowód na to, że chętnych do startu nie brakuje. Początkowo zawody przebiegały wyłącznie przez województwo kujawsko-pomorskie. Następnie przeprowadzono wyścigi w mazowieckim. Rosnąca popularność formatu sprawiła, że w 2025 będziemy rywalizować także w łódzkim i wielkopolskim.
Rajdy rowerowe dla amatorów o charakterze lokalnym bywają również świetną okazją do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Imprezami towarzyszącymi są niekiedy zmagania dla najmłodszych. Niektóre z nich mają charakter klasycznych zawodów rowerowych dla dzieci. Takim przykładem jest m.in. Koronowo MTB Maraton.
Kolarze, którzy dużo podróżują ze swoimi pojazdami, chętnie pakują dwa kółka w walizki i pokrowce do rowerów, aby wziąć udział w wydarzeniach poza granicami naszego kraju. To świetna opcja nie tylko dla najbardziej wytrenowanych osób. Część z propozycji zadowoli także ambitnych amatorów, chcących połączyć wakacje z aktywnym wypoczynkiem i przeżyciem prawdziwej przygody.
Szczególną grupą wyścigów są zawody kolarskie z licencją Polskiego Związku Kolarskiego. Na te imprezy mogą zapisać się wyłącznie licencjonowani zawodnicy. Są to najbardziej prestiżowe starty, w których biorą udział najlepsi.
Chociaż laikowi mogłoby się wydawać, że sezon zawodów rowerowych przypada wyłącznie na wakacyjne dni, to doświadczeni zawodnicy wiedzą, że starty w maratonach i ultramaratonach są możliwe niemal przez cały rok. Można uogólnić, że najwięcej imprez każdego typu odbywa się od maja do września. Różnorodność zmagań, jaka czeka na kolarzy gravelowych, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsze starty odbędą się już w styczniu, co będzie niezwykłym sprawdzianem nie tylko kondycji, ale także hartu ducha.
Ciekawą zależnością jest fakt, że w sezonie szosowym możemy zauważyć niewielki przestój w lipcu. To miesiąc, kiedy odbywa się relatywnie mało wydarzeń w porównaniu do reszty sezonu. Chociaż powodów tego zjawiska może być wiele, głównym będzie skupienie się kolarskiego świata na Tour de France.
Trudno nie zauważyć, że imprez MTB organizuje się w Polsce zdecydowanie mniej niż szutrowych i szosowych. Nie zmienia to jednak faktu, że kolarze górscy jako jedyni mieli możliwość startować w 2024 roku w każdym z dwunastu miesięcy, a sezon zamyka Zimowy Szwung w Kórniku.
Odpowiednie przygotowanie do zawodów kolarskich może być kluczem do osiągnięcia wysokiego wyniku. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia powinna być dobrej jakości nawigacja GPS. Przyjętym standardem jest, że organizatorzy zawodów przekazują mapę trasy w postaci śladu GPX.
Przygotowując się do wyścigów rowerowych, nie można zapomnieć o ekwipunku. Solidne torby o właściwościach wodoodpornych, pojemne bidony, powerbank czy narzędziownik to podstawa – szczególnie jeśli startujemy w rywalizacji organizowanej zgodnie z zasadami samowystarczalności. Jesteśmy wtedy zdani wyłącznie na siebie, a posiadanie odpowiednich narzędzi czy zapasowej opony może być naszym być albo nie być.
Kalendarz zawodów rowerowych 2025 jest regularnie aktualizowany przez CentrumRowerowe.pl. Jeżeli jesteś organizatorem takiej imprezy, napisz do nas na pr@dadelo.pl, a chętnie dodamy ją do naszego zestawienia.