Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Velo Baltic – cykl wyścigów na Pomorzu Środkowym

Data aktualizacji: 10-10-2024

Zimny Gravel, II Mistrzostwa Szwajcarii Połczyńskiej w Kolarstwie Gravelowym oraz Velo Baltic w Karlinie i Koszalinie to cztery imprezy zorganizowane w sezonie rowerowym 2024 przez Fundację Promowania Sportu. Podczas nich udało się stworzyć dogodne warunki do rywalizacji zarówno amatorom szutrów, jak i kolarzom uwielbiającym rywalizację na asfaltach.

Gravelowe propozycje

Sezon otworzyła pierwsza edycja Gravelowej Setki po Ziemi Białogardzkiej, nazwana „Zimnym Gravelem”. Kolarze mieli do wyboru dwa dystanse – 50 lub 120 km, a na linii startu stanęło przeszło stu uczestników. Jedną z atrakcji był niewątpliwie przejazd w okolicach Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Na trasie widziano podobno żubra, więc działo się naprawdę dużo.

Kolarki i kolarze na trasie Zimnego Gravela.Pierwsza impreza gravelowego sezonu zgromadziła wielu chętnych (mat. organizatora).

Kolejną imprezą, organizowaną przez Fundację Promowania Sportu, którą kieruje kolarz Jarosław Marycz, były II Mistrzostwa Szwajcarii Połczyńskiej w Kolarstwie Gravelowym. Startująca w dniu 14 lipca rywalizacja pozwoliła na spotkanie zawodowców oraz uczestników nieposiadających licencji zawodniczej na zamkniętej trasie. Pętla długości 31 km stała się w tym roku jeszcze bardziej wymagająca z powodu obfitych opadów deszczu, które miały miejsce krótko przed startem. Była więc okazja nie tylko do sprawdzenia swoich możliwości, ale też wybranych na tę okazję - sprzętu, ubrań czy toreb do jazdy na gravelu. 130 zawodniczek i zawodników z całego kraju wzięło udział w zawodach na dystansach Mini (jedna pętla) oraz Maxi (trzy pętle).


Dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody.Jak mistrzostwa to i puchary, a tych nie zabrakło na imprezie (mat. organizatora).


Oprócz samego ścigania, które było esencją imprezy, kolarze mogli rozkoszować się urokami krajobrazu gminy Połczyn-Zdrój obfitującego w porośnięte lasami wzgórza morenowe oraz liczne jeziora. Ta malownicza sceneria Szwajcarii Połczyńskiej stanowi idealne tło do rywalizacji.

Druga edycja zawodów odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki. Już zapowiedziano trzecią odsłonę rywalizacji.

Velo Baltic o Puchar Burmistrza Karlina

Tegoroczna edycja wyścigu o Puchar Burmistrza Karlina, która odbyła się 22 sierpnia, miała wysoką rangę, bowiem imprezą towarzyszącą były Bałtyckie Mistrzostwa Służb Mundurowych w Kolarstwie Szosowym 2024. W szranki stanęli między innymi policjanci, strażacy (zarówno zawodowi, jak i z OSP), żołnierze oraz przedstawiciele więziennictwa.

Kolarze szosowi na starcie wyścigu.Na starcie obok cywilnych kolarzy, stanęli także przedstawiciele służb mundurowych rywalizujący w odrębnych kategoriach (mat. organizatora).

Kolarze ścigali się na dystansach Mini (25 km) oraz Maxi ( 73,5 km). Końcowa klasyfikacja obejmowała odrębnie kobiety i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe.

Frekwencja dopisała. Pomimo porannego deszczu na starcie we wszystkich kategoriach stanęło łącznie prawie 200 zawodników. Zabawy nie popsuł nawet dokuczliwy wiatr, który mimo wszystko był sprawiedliwy, gdyż utrudniając życie w początkach pętli, wspomagał kolarzy w drodze do mety.

Formuła rywalizacji sprawdziła się i już dzisiaj organizatorzy zapowiadają drugą odsłonę mistrzostw w 2025 roku. Poza aspektem sportowym impreza była również atrakcyjna dla osób wypoczywających nad morzem. W miasteczku zawodów na kibiców, zwłaszcza tych młodszych, czekały atrakcje przygotowane m.in. przez KWP Szczecin, takie jak miasteczko rowerowe.

Velo Baltic – Tour de Koszalin 2024

W ramach obchodzonego we wrześniu Europejskiego Tygodnia Mobilności odbyła się kolejna edycja wyścigu, w którym stawką był Puchar Prezydenta Miasta Koszalina. Zawodnicy mieli do pokonania 2 lub 8 pętli o długości 8,5 km, w zależności od wybranego dystansu Mini lub Maxi.

Początek rywalizacji dała uroczysta parada prezydencka ulicami miasta, która skończyła się na starcie wyścigu. Jej uczestnicy mogli zatem kibicować startującym kolarzom. Na mecie zorganizowane zostało miasteczko zawodów, w którym znalazły się między innymi dmuchańce dla najmłodszych i ogólnodostępna strefa relaksu.

Uczestnicy parady z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.Europejski Tydzień Mobilności był okazją do parady przed startem wyścigu (mat. organizatora).

Na obu dystansach rywalizowało przeszło 100 zawodników. Przejazd dwóch pętli skierowany był do miłośników turystyki rowerowej i miał rekreacyjny charakter. Typowo sportowe współzawodnictwo odbywało się na trasie 67 km. Wszyscy uczestnicy imprezy w ramach pakietu startowego otrzymywali medal ukończenia zawodów, natomiast na najlepszych czekały puchary.