Naukowcy potwierdzają: jazda na rowerze wszystkim się opłaca!
04-08-2020Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
O wynikach kolarskich mówi nam m.in. nasza szybkość, wytrzymałość czy siła. Liczy się jednak także to, ile energii wkładamy w osiągnięcie rezultatów. Jak w pełni wykorzystać swój potencjał na rowerze? W jaki sposób skutecznie przełożyć energię na efekty? Jak nie marnować sił podczas jazdy?
Poprzez wydajność rozumiemy stopień wysiłku, jaki wkładamy w jazdę na rowerze. I to, jak przekłada się on na osiąganą przez nas prędkość. Można przecież bardzo się męczyć i jechać wolno. Z drugiej strony, można jechać bardzo szybko bez większego wysiłku. Dobra wydajność pozwala nam więc na bardziej komfortową jazdę na dłuższych dystansach. Wolniej zużywamy glikogen w mięśniach i łatwiej pokonujemy trudniejsze odcinki. Tym samym dużo mniejszym nakładem sił, osiągamy lepsze wyniki. A więc od czego zależy wydajność jazdy na rowerze?
Jazda na rowerze nie musi być ogromną męczarnią. Jeśli tak się dzieje – często winę ponosi słaba kondycja. Niemniej, nie tylko ona może być odpowiedzialna za odczuwanie zmęczenia. Niekiedy warto przeprowadzić badania lekarskie. Zwłaszcza, jeśli nasza wydajność podczas jazdy cały czas spada. Problemy ze zdrowiem mogą znacznie ograniczać nasze możliwości treningowe.
Ogromne znaczenie dla komfortu i efektywności jazdy ma właściwe przygotowanie sprzętu. Warto więc zwrócić uwagę m.in. na wysokość siodełka, właściwe ciśnienie w oponach, funkcjonowanie hamulców, przerzutek czy sprawność łańcucha. Jeśli rower nie był dawno używany – przyda mu się należyte serwisowanie oraz sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia roweru.
Aby osiągać lepsze efekty w jeździe na rowerze należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
Każdy ruch organizowany jest przez wcześniej nabytą pamięć mięśniową i wzorce ruchowe. By pedałować dobrze – konieczne jest wczesne nauczenie się (bądź późniejsze udoskonalenie) współpracy mięśni zaangażowanych w trakcie tego ruchu. Wszystko zależy więc od właściwych skurczów i rozkurczów poszczególnych partii mięśniowych. Istnieje wiele ćwiczeń dla kolarzy pomagających w opanowaniu właściwego ruchu pedałowania. Dzięki temu sam ruch zyskuje na płynności, a wydajność kolarza (także amatora) znacznie wzrasta.
O tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Większa wydajność podczas jazdy to przede wszystkim sprawa właściwego wyboru roweru. Należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie i własne cele treningowe. Zanim zainwestujemy w wymarzony rower – koniecznie zastanówmy się, do czego będzie nam służył. Górskie ścieżki, leśne szlaki czy prawdziwe tory przeszkód? Warto przejrzeć rodzaje rowerów MTB. Dojazdy do pracy bądź przejażdżki po betonowych miejskich ścieżkach? Sprawdzi się popularna szosa bądź rower miejski. Turystyczne wypady poza miasto? Dobrym wyjściem jest rower trekkingowy. Uniwersalny rower na różne rodzaje wypadów? Oto rower fitness. Oczywiście to tylko kilka najpopularniejszych rodzajów rowerów. Wybór właściwego jest wyjątkowo spersonalizowany. Jeśli nie znasz się na rowerach – warto podpytać u specjalistów w serwisach i sklepach.