MTB hardtail czy full – co wybrać?
10-03-2021Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rozwój technologii sprawił, że współczesne rowery są konstrukcjami znacznie bardziej zaawansowanymi niż ich pierwowzory. Za jedną z kluczowych zmian można uznać amortyzatory, zastępujące sztywne widelce w rowerze. Znacznie zwiększyły one komfort podczas uprawiania dyscyplin wymagających jazdy w wyboistym terenie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy takie rozwiązanie zawsze będzie lepsze od sztywnej konstrukcji. W tym artykule zawarliśmy odpowiedź na to pytanie.
Nietrudno zauważyć, że w ciągu dekady rowery wyposażone w amortyzatory znacznie potaniały i obecnie każdy może znaleźć model z półki cenowej, na którą jest w stanie sobie pozwolić. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup, ponieważ paradoksalnie nie zawsze jest to rozwiązanie potrzebne do komfortowej jazdy. Przyjrzyjmy się zatem zaletom oraz wadom obu rodzajów widelców.
Więcej o rodzajach oraz konstrukcji amortyzatorów dowiesz się w artykule:
Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
SPIS TREŚCI:
1. Sztywny widelec w rowerze – jakie ma zalety?
1.1 Kto powinien zdecydować się na rower bez amortyzatora?
2. Wymiana widelca w rowerze – jakie zalety ma amortyzator?
2.1 U kogo sprawdzi się widelec z amortyzatorem?
3. A co z rowerami dziecięcymi – widelec sztywny, czy amortyzowany?
Wbrew pozorom, sztywny widelec ma kilka zalet, które w pewnych sytuacjach czynią go znacznie lepszym wyborem od modeli z amortyzacją. Pierwszą z nich jest kwestia finansowa. Cena zakupu w przypadku roweru pozbawionego tłumienia jest znacznie niższa od modelu wyposażonego w amortyzator. To jednak nie koniec oszczędności. Praktycznie bezkosztowa jest eksploatacja sztywnych widelców. Z oczywistych względów – tutaj po prostu nie ma się co zepsuć, takie konstrukcje właściwie nie wymagają serwisowania, które w przypadku rowerów z zawieszeniem jest obecnie bardzo drogie.
Drugą korzyścią jest znacznie niższa masa. Różnice mogą wynosić nawet 1-2 kg, a to całkiem sporo. Docenimy to przede wszystkim, jeżeli mieszkamy na wysokim piętrze w bloku, zwłaszcza jeśli akurat zepsuje się winda. Lekki rower łatwiej jest również przewozić środkami transportu publicznego, czy mocować na specjalnym bagażniku samochodowym na rowery.
Na sztywnym rowerze znacznie łatwiej jest się rozpędzić i tu pojawia się kolejna zaleta – modele bez amortyzacji są szybsze na asfaltowych drogach. Nie bez powodu konstrukcje wykorzystywane przez profesjonalnych zawodników peletonów ważą zaledwie ok. 7 kg. Oglądając wyścigi takie, jak Tour de Pologne można zauważyć, że nikt nie używa tam amortyzacji. Ogromną rolę odgrywa tu również brak tłumienia, który sprawia, że cała siła wkładana w pedałowanie przenoszona jest na układ napędowy.
Na uwagę zasługują także gravele. To rowery przeznaczone do jazdy w niewymagającym terenie, np. na szutrach, na których świetnie sobie radzą mimo braku amortyzacji. Są coraz chętniej wybierane przez kolarzy, zwłaszcza w ostatnich latach. Przypominają nieco szosówki, jednak wyposażone są w szersze opony, zapewniające przyczepność na bezdrożach.
Warto wspomnieć także o względach praktycznych dotyczących montażu dodatkowych akcesoriów. Na widelcach sztywnych łatwiej montuje się błotniki, czy bagażnik. W przypadku amortyzatorów niejednokrotnie trzeba mierzyć się ze specjalnymi mocowaniami, które czasem powodują pewne komplikacje.
Podsumowanie:
Zalety | Wady |
---|---|
Niska masa | Znacznie mniejszy komfort na wybojach |
Bezkosztowa eksploatacja | Trudniejsze panowanie nad kierownicą podczas jazdy w terenie |
Duża sztywność | Większe zmęczenie rąk |
Większa wydajność podczas jazdy na równej nawierzchni | |
Łatwy montaż dodatkowych akcesoriów |
Modele pozbawione systemu tłumienia wstrząsów będą właściwym wyborem przede wszystkim dla osób, które rower chcą wykorzystywać jedynie do jazdy po mieście. Sprawdzą się więc podczas codziennych dojazdów rowerem do pracy, wypadów na zakupy, czy rekreacyjnych przejażdżek po parkowych alejkach. Nie oznacza to jednak, że nie będą odpowiednie dla osób, które od czasu do czasu pragną pojeździć także na drogach szutrowych poza miastem. W ich przypadku doskonale sprawdzi się np. rower crossowy bez amortyzatora lub gravel. Zastosowanie nieco szerszych opon i ciśnienia mniejszego niż maksymalne zalecane przez producenta sprawi, że ogumienie wytłumi niewielkie drgania wywołane jazdą po nierównej nawierzchni.
Przykładowe rowery polecane na dojazdy do pracy i przejażdżki po mieście:
Warto wiedzieć, że niektóre rowery ze sztywną konstrukcją, można zmodernizować wymieniając widelec na amortyzator. Całkowicie zmieni to ich charakter i zwiększy możliwości poruszania się w terenie. Dobrze będzie jednak przemyśleć ten krok, ponieważ często zdarza się, że tańszym rozwiązaniem okaże się po prostu zmiana na model MTB lub trekkingowy.
Przyjrzyjmy się teraz korzyściom, jakie wynikają z jazdy na rowerze z jednym widelcem amortyzowanym. Przede wszystkim zwiększa on bezpieczeństwo podczas pokonywania mocno wyboistych i pełnych przeszkód tras, np. górskich szlaków. Dzięki ruchomym goleniom koło stale dotyka nawierzchni, a ryzyko jego zablokowania jest znacznie mniejsze. Ograniczają one również wstrząsy odczuwane na kierownicy choćby przy najechaniu na kamień lub wystający korzeń. Tym samym pozwalają utrzymać kontrolę nad rowerem i obranym wcześniej torem jazdy. Co prawda początkowo w dyscyplinach górskich stosowano sztywny widelec, MTB jednak mocno się rozwinęło i dzięki systemom tłumienia rowerzyści są obecnie w stanie sprawnie pokonywać znacznie bardziej wymagające szlaki.
Zaletą, którą docenią zwłaszcza osoby borykające się z bólami kręgosłupa, jest zmniejszenie obciążenia wywieranego na nasze ciało podczas jazdy po wybojach. Najmniej odczuwalne jest ono w modelach z pełnym zawieszeniem, takich, jak np. R-Raymon FullRay 120 3.0, jednak nawet rower z jednym amortyzatorem mocno ogranicza wstrząsy wpływające na nas podczas jazdy, redukując tym samym nie tylko zmęczenie mięśni, ale również naciski wywierane na kręgosłup.
Pamiętaj!
Aby amortyzator dobrze spełniał swoje zadanie i sprawnie tłumił wstrząsy, należy zadbać zarówno o jego regulację, jak i okresowe serwisowanie amortyzacji. Dzięki temu zapewni płynne pokonywanie wymagających tras i znacznie wyższy komfort jazdy na górskich szlakach.Podsumowanie
Zalety | Wady |
---|---|
Większy komfort jazdy w terenie | Większa masa |
Lepsze panowanie nad kierownicą na wybojach | Trudniejsza jazda po równych nawierzchniach |
Poprawa bezpieczeństwa na górskich szlakach | Konieczność serwisowania |
U osób często wybierających się na terenowe przejażdżki i biorących udział w wyścigach XC lub tym bardziej uprawiających dyscypliny grawitacyjne, takie jak enduro, freeride,czy downhill, odpowiedź na pytanie: sztywny widelec, czy amortyzator, jest oczywista. Podczas jazdy po górach czy mocno wyboistych drogach leśnych, tłumienie wstrząsów jest wręcz nieocenione.
Zastanawiasz się, jaki amortyzator do roweru górskiego wybrać? Sprawdź nasz ranking:
Jaki amortyzator wybrać do MTB? Ranking popularnych modeli
Modele z amortyzatorem, sprawdzą się jednak także u osób, które preferują raczej rekreacyjną jazdę. Jeżeli szukasz roweru, który z powodzeniem sprawdzi się zarówno w czasie jazdy po mieście, jak i na wycieczkach w niewymagającym terenie, to wersje trekkingowe z przednim amortyzatorem będą świetnym wyborem. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne blokady, dzięki którym możliwe jest zablokowanie skoku widelca, co czyni go sztywnym i znacznie usprawnia poruszanie się po utwardzonych nawierzchniach, np. ulicach czy ścieżkach rowerowych. Takie rozwiązanie docenią m.in. osoby mieszkające na wsi i dojeżdżające na rowerze do miejsca pracy zlokalizowanego w pobliskim mieście. Niejednokrotnie muszą one każdego dnia pokonywać zarówno wyboiste dukty, jak i równe, asfaltowe drogi.
Przykłady wartych uwagi rowerów z przednim amortyzatorem:
Osobną kwestię stanowią rowerki dziecięce. W ostatnich latach można dostrzec trend, zgodnie z którym rowery dla najmłodszych nie mają amortyzacji. Dzięki temu są one lżejsze i tańsze, a przecież dzieci jeżdżą na nich głównie do szkoły lub wokół komina. W dodatku bardzo szybko z nich wyrastają. Dlatego widelec w rowerze przeznaczonym dla najmłodszych powinien być dobrany zgodnie z indywidualnym stylem jazdy Twojej pociechy.
Lekki rower dla dziecka – przegląd oferty
Jeżeli uwielbia ona wypady do lasu i chce uczyć się pokonywania przeszkód, takich jak niewielkie korzenie, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie model z amortyzatorem, taki jak np.: Orbea MX 24 XC czy GasGas MJ5. Jeśli jednak Twoje dziecko traktuje dwa kółka tylko jako środek transportu do szkoły albo na pobliskie boisko, to lepiej będzie postawić na wersje ze sztywnym widelcem, jak choćby Kross Lea JR 2.0.