Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Warta Gravel – szutrowe wyzwanie po nadwarciańskich okolicach

Data aktualizacji: 08-08-2024

Czy jest lepszy sposób na podsumowanie wakacyjnych tras niż wzięcie udziału w wyścigu ultra? Pod koniec sierpnia odbędzie się czwarta edycja rowerowego rajdu po Wielkopolsce ­ Warta Gravel 2024. Wspólnie z innymi uczestnikami maratonu będziesz mieć okazję, by lepiej poznać okolice trzeciej z najdłuższych rzek w Polsce.

 Nowa trasa Warta Gravel o długości 413 km

Start czwartej edycji imprezy zaplanowany jest na 24 sierpnia. Za bazę tegorocznego wydarzenia wybrano kemping Scout Camp Poznań. To pierwsza ze zmian, którą możesz zauważyć, jeśli brałeś udział w poprzednich wyścigach z tej serii. W tym roku zawodnicy mają do przejechania trasę o długości 413 km. Dzięki ulokowaniu bazy zawodów na ul. Koszalińskiej 32 udało się uniknąć przejazdu przez centrum miasta. 

Wydawać by się mogło, że Wielkopolska to kraina równinna, ale już początek Warta Gravel zdaje się temu przeczyć. Na starcie wyścigu na uczestników czeka przejazd przez najwyższe wzniesienie Poznania – Górę Moraską oraz sąsiednią Dziewiczą Górę. Po pierwszych 100 km będzie dłuższa chwila wytchnienia od podjazdów, trwająca kolejnych 150 km. Następnie znów zaczyna się urozmaicenie terenów. Ogólnie rzecz biorąc podczas całej eskapady suma przewyższeń to około 2100m. 

Poza ukształtowaniem terenów nowa Warta Gravel to przede wszystkim wysokiej klasy szutry oraz dużo obszarów zielonych. Wśród nich warto wymienić Park Krajobrazowy Puszczę Zielonka z licznymi rezerwatami przyrody i jeziorami, Puszczę Notecką i jej okolice wraz ze znanym z poprzednich edycji PićStopem. Po przekroczeniu Warty w Skwierzynie ­do mety zostanie Ci już tylko 163 km. Ta część trasy obejmuje m.in. Sierakowski Park Krajobrazowy, który może zaskoczyć Cię krajobrazem polodowcowym obfitującym w pagórki morenowe czy doliny rzeczne oraz ponad 150 gatunkami ptaków. Atrakcją może być także sam powrót, który wytyczono w Gminie Oborniki po ścieżce rowerowej, poprowadzonej śladem dawnej kolei.

Możesz być pewny pięknych widoków, ogromnej ilości świeżego powietrza i mnóstwa pozytywnych emocji. Najważniejsza jest jednak pojawiająca się w tle raz za razem trzecia z największych polskich rzek.

Nowa trasa została tak poprowadzona, abyś jak najrzadziej musiał zsiadać z roweru. Piaszczyste fragmenty zamieniono na bardziej przejezdne szlaki, co z całą pewnością przełoży się na większe zadowolenie z wyprawy. Mnogość terenów zielonych i umiarkowanie zurbanizowany teren pozwolą Ci na wyciszenie i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Start ultramaratonu Warta Gravel.Wyścigi ultra to nie tylko walka z samym sobą, ale także okazja do spotkania innych zapaleńców.

Dla kogo Warta Gravel?

Warta Gravel to bardzo popularny wyścig cieszący się ugruntowaną renomą. Potwierdzeniem tego jest fakt, że większość z 250 miejsc rozeszła się w ekspresowym tempie. Impreza planowana jest jako przedsięwzięcie turystyczne z elementami współzawodnictwa sportowego. 

Należy wspomnieć, że wydarzenie jest częścią cyklu Korona Ultra, który obejmuje osiem ultramaratonów, takich jak Baltic Bike Challenge, Poland Gravel Race i mazowiecki Gravel. Te prestiżowe zawody motywują najtwardszych uczestników do ukończenia co najmniej trzech z nich w ciągu trzech lat, co uprawnia do zdobycia brązowej odznaki. Korona Ultra to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także szansa na poznanie nowych miejsc i ludzi, którzy dzielą pasję do ekstremalnych wyścigów rowerowych. 

Warunkiem uczestnictwa nie jest posiadanie roweru przeznaczonego na szutry, a jedynie takiego, który jest napędzany siłą własnych mięśni. Z racji dystansu musisz mierzyć siły na zamiary i być przygotowanym na jazdę po zmroku lub nocowanie „gdzie się da” (pod warunkiem ogólnodostępności miejsca dla wszystkich zawodników). Jeśli lubisz wyzwania i masz w nogach odpowiednie doświadczenie, a Twój lekarz nie odradza Ci stanowczo takiego wysiłku, to przetestuj swoje możliwości.

Rowerzyści na leśnych szutrach.Szutry premium i otoczenie rezerwatów to największa wartość Warta Gravel.

Wymagania dla uczestników

Choć trasa rajdu wydawać się może średniej wielkości wyzwaniem, to jednak dystans 413 km może zaskoczyć każdego. Dlatego Organizatorzy sugerują uczestnictwo osób co najmniej średnio zaawansowanych. 

Specyfika nawierzchni sugeruje, że najlepiej powinieneś poradzić sobie z nią na uniwersalnym gravelu, jednak w tej kwestii nie ma nałożonych ścisłych restrykcji. Najważniejsze, aby Twój rower był bez dodatkowego wspomagania. 

Trasa wyścigu wiedzie częściowo po drogach publicznych, w związku z tym oczywiste jest, że Twój rower powinien spełniać wymogi techniczne zgodne z przepisami. Dodatkowo wszyscy uczestnicy powinni posiadać kask, telefon komórkowy oraz dowód osobisty lub paszport. W chwili rozpoczęcia rywalizacji wymagane jest także posiadanie minimum 1 litra napojów.

Co czeka na Ciebie?

Siedzibą imprezy jest: Scout Camp Poznań, ul. Koszalińska 32, znajdujący się w okolicach jeziora Strzeszyńskiego (600 m od plaży). Umiejscowienie biura zawodów na rogatkach Poznania umożliwia uniknięcie przejazdu uczestników przez centrum miasta. Miasteczko startowe jest do Twojej dyspozycji przez cały okres trwania zawodów z dostępem do zaplecza sanitarnego (w tym prysznica) przed i po wyścigu, oferowany jest także depozyt na czas trwania Twojej jazdy.


Bufet dla uczestników Warta Gravel.Uczestnicy Warta Gravel mają dostęp do bogato wypełnionego bufetu.


W ramach opłaty startowej otrzymasz:

  • szczegółowo przygotowaną, sprawdzoną i urozmaiconą trasę na dystansie ok. 413 km w formie pliku .gpx;
  • numer startowy wraz z mocowaniem;
  • wysokiej jakości czapeczkę kolarską z Twoim numerem startowym i unikalnym designem Warta Gravel 2024;
  • tracker GPS umożliwiający śledzenie Twoich poczynań na żywo (do zwrotu po zakończeniu wyścigu);
  • materiałową torbę-plecak Warta Gravel;
  • pakiet naklejek Warta Gravel 2024;
  • banany i inne słodkie przekąski w miasteczku startowym w dniu wyścigu;
  • aromatyczną kawę i napoje przed startem;
  • legendarny już na trasie „PićStop”, czyli świetnie zaopatrzony punkt żywieniowy z napojami oraz słodkimi i słonymi przekąsami;
  • pamiątkowy medal po ukończeniu wyścigu;
  • ciepły, pyszny i sycący posiłek na mecie – bez względu na to, o której porze dnia czy nocy do dojedziesz;
  • orzeźwiający (ciepły lub zimny) napój po ukończeniu trasy;
  • przepiękne, pamiątkowe zdjęcia wykonane przez fotografów zawodów.


Uczestnicy w strojach najnowszej kolekcji Warta Gravel.Elementem wyróżniającym uczestników edycji 2024 są specjalnie zaprojektowane stroje i gadżety.

Szczypta szczegółów regulaminowych:

Wyścig odbywa się w formule samowystarczalności, czyli niedozwolone jest wsparcie z zewnątrz w żadnej formie. Dopuszczone jest korzystanie jedynie z ogólnodostępnych sklepów, serwisów czy noclegów.

Jesteś zobowiązany przedłożyć organizatorowi polisę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej zawartą we własnym zakresie. W ramach umowy musisz być zabezpieczony w zakresie wydarzeń mogących być skutkiem udziału w Imprezie.

Podejmujesz wyzwanie wyłącznie na własną odpowiedzialność i bierzesz na siebie konsekwencje wyrządzonych przez siebie szkód.