Rowerowy Potop AZS – niezapomniany rajd po Szwecji
26-02-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Ultramaraton rowerowy pozwala spróbować swoich sił w zorganizowanych zawodach, a dodatkowo stanowi wyjątkową okazję do przeżycia przygody w pięknych okolicznościach przyrody. Szczególnie gdy zaplanowana trasa przebiega wzdłuż jednej z trzech najdłuższych rzek w naszym kraju – prowadząc od jej źródła, aż do samego ujścia. Takie doświadczenia oferuje Warta 800, czyli wyścig rowerowy prowadzący po urokliwych terenach województw śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.
Tegoroczna edycja ultramaratonu rowerowego Warta 800
odbędzie się w dniach 12 - 17 sierpnia
Zawody oferują jedyną w swoim rodzaju możliwość podążania wzdłuż rzeki Warty od samego jej źródła, mijając po drodze zarówno zróżnicowane naturalne tereny, mocno zurbanizowane obszary, jak i historyczne miejsca pierwszych polskich grodów oraz warowni. Nic więc dziwnego, że wielu rowerzystów pragnie spróbować swoich sił w tym pełnym przygód wyścigu.
Z uwagi na duży dystans (ponad 800 km) oraz wymagające nawierzchnie – w większości składające się z szutrowych odcinków, z okazjonalnymi asfaltowymi czy piaskowymi fragmentami – udział w zawodach rekomendowany jest doświadczonym rowerzystom. Nie zabraknie tu także utwardzanych dróg leśnych czy polnych. Ważne jest więc nie tylko odpowiednie przygotowanie kondycyjne, ale także dobrze dobrany rower i sprzęt.
Ultramaraton polega na przejechaniu wyznaczonej trasy rowerem napędzanym siłą własnych mięśni. Wykluczony jest więc udział maszyn ze wspomaganiem elektrycznym oraz spalinowych. Poza tym organizatorzy nie ograniczają w żaden sposób wyboru rodzaju roweru.
Z uwagi na zróżnicowane nawierzchnie najlepiej sprawdzą się jednak modele o uniwersalnych zastosowaniach, takie jak rowery gravelowe czy MTB. Można wybrać także sprawdzony model crossowy czy trekkingowy. Warto zaopatrzyć się również w wytrzymały kask oraz zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, na wypadek awarii na szlaku, ponieważ z racji przebiegu sporej części trasy poza „cywilizacją”, pomoc z zewnątrz będzie ograniczona.
Organizatorzy przygotowali zróżnicowany szlak, w ramach którego przez znaczną część czasu podróżuje się niedaleko linii brzegowej rzeki. Rozpoczyna się on nieopodal kaplicy św. Jana Nepomucena w Kromołowie, gdzie bije źródło Warty. Po drodze uczestnicy mijać będą znane miejscowości, takie jak chociażby Częstochowa, Konin, Gniezno czy Poznań, zmierzając do ujścia rzeki w Kostrzynie nad Odrą. W porównaniu do zeszłorocznej edycji trasa ulegnie zmianom na odcinku liczącym blisko 100 km , dzięki czemu powinna być szybsza, ale również prowadzić ma bliżej rzeki.
Do pokonania będzie niebagatelna odległość, wynosząca ok. 800 km, a czas na jej przejechanie to 125 godzin. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie swojego udziału w wyścigu, łącznie z koniecznymi noclegami oraz uzupełnianiem zapasów. Osoby niezamierzające walczyć o wysokie lokaty, mogą także uwzględnić odwiedzenie wielu zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się w okolicach trasy – warto jednak pamiętać, że za każdym razem będzie trzeba wrócić do miejsca opuszczenia oficjalnego szlaku.
Ostateczny przebieg ultramaratonu Warta 800 podany zostanie pod koniec lipca i udostępniony uczestnikom w formie śladu do nawigacji. Organizatorzy przygotowali jednak przybliżony szlak:
Zawody rowerowe odbędą się w dniach 12 - 17 sierpnia 2023 roku.
Biuro wyścigu zorganizowane będzie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu, gdzie można będzie odebrać pakiety startowe. Zawodnicy będą wyruszać na trasę od godziny 8:00. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników start będzie falowy – w odstępach czasowych.
Aby wziąć udział w wyścigu, uczestnik zobowiązany jest do wcześniejszej rejestracji na stronie www.ultraprzygoda.pl oraz uiszczenia opłaty startowej w wysokości 380 zł.
Limit uczestników ustalono na 100 osób. W ramach opłaty startowej zawodnicy mogą liczyć na:
Zawodnicy, którym uda się ukończyć wyścig w regulaminowym czasie otrzymają także:
Ultramaraton Warta 800 odbywa się w myśl zasady samowystarczalności. Oznacza to, że zawodnicy muszą samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie oraz noclegi, a całość trasy należy pokonać rowerem napędzanym siłą mięśni. Pojazd musi spełniać podstawowe wymagania dotyczące dopuszczenia go do ruchu ulicznego, a uczestnikiem może zostać jedynie osoba, która w dniu startu zawodów będzie pełnoletnia.