Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Zróżnicowana trasa, piękne okoliczności przyrody i możliwość pokonania maratonu w tandemie to tylko niektóre argumenty przemawiające za udziałem w trzeciej edycji imprezy o nazwie Opolska Pętelka 2024. Fundacja naKole po raz kolejny zaprasza do malowniczej Opolszczyzny i okolic. Jeśli masz doświadczenie w ultramaratonach oraz lubisz przygodę z nutką rywalizacji, to nie powinno Cię zabraknąć 31 maja w Paczkowie.
Edycja 2024 – trasa znana i nieznana
Szukasz wyzwania terenowego na miarę swoich możliwości? Jeśli masz na swoim koncie przejechane setki kilometrów i wiesz, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach, Opolska Pętelka 2024 jest imprezą dla Ciebie. Przełom maja i czerwca to okres, w którym rowerzyści mają już za sobą pierwsze wyjazdy i dłuższe eskapady. Jest to więc idealna pora na przygodę w najpiękniejszej części Sudetów Wschodnich.
Zastanawiasz się, czy pojawić się na imprezie ponownie? Odpowiedź jest oczywista, zawsze warto. Mimo że ślad trasy będzie zahaczać o przebieg wcześniejszych edycji, to jednak Organizatorzy nie przewidują nudy. Mają zamiar zaskoczyć każdego uczestnika poprzednich edycji. Jeśli przejechałeś krótszy dystans, zawsze możesz spróbować sił i wybrać koronne 420 km oraz 4000m przewyższeń. Bieżąca edycja dodatkowo poprowadzi trasami czeskiej strony pogranicza.
Wyjątkowy przebieg trasy oraz piękne zakątki Opolszczyzny to nie jedyne argumenty zachęcające do stawienia się na starcie w Paczkowie. Opolska Pętelka jest wydarzeniem z pogranicza rywalizacji i turystyki, które dodatkowo umożliwia zmierzenie się z wyzwaniem w unikatowej kategorii Tandem. Stwarza to szansę na dołączenie do wydarzenia również dla osób z dysfunkcją wzroku. Co dwie osoby to nie jedna, więc może zmierzyć się z dłuższym dystansem? Wybór pomiędzy odległością 210 km a 420 jest interesujący.
Druga osoba na tandemie to jedyne „wspomaganie” dopuszczalne na trasie. Organizatorzy nie przewidują dodatkowego wsparcia, bowiem wyścig odbywa się w formule samowystarczalności. Oznacza to, że po starcie uczestnicy zdani są wyłącznie na siebie. Jedzenie, picie, spanie czy odzież na zmianę nie mogą być wcześniej zarezerwowane i dostarczone z zewnątrz przez osoby niebiorące udziału w imprezie. Warto więc zabrać apteczkę rowerową pod siodełko czy niezbędne wyposażenie do torby na ramę roweru. By wszyscy mieli równe szanse, dopuszcza się zakup, zakwaterowanie czy serwis w razie potrzeby na zasadach ogólnodostępności.
Opolska Pętelka jest wyścigiem przeznaczonym wyłącznie dla rowerów bez wspomagania elektrycznego. Mimo walki o jak najwyższą lokatę, wsparcie pomiędzy uczestnikami jest zgodne z regulaminem i mile widziane.
Ultramaraton, niezależnie od długości, to wymagające wyzwanie dla organizmu. Trzeba odpowiednio zaplanować zarówno wyżywienie, jak i nawodnienie oraz odpoczynek. Warto pomyśleć o montażu dodatkowego uchwytu na bidon do swojego roweru. Każdy uczestnik startuje na swoją odpowiedzialność i dlatego Organizator do udziału dopuszcza tylko osoby pełnoletnie.
Na koszt uczestnictwa składają się opłata rejestracyjna oraz właściwa (startowa). W ramach pierwszej z nich Organizator zapewnia miejsce na liście startowej oraz konto w serwisie GPS BBTRACKER, jak i dostęp do aplikacji z nawigacją dla uczestnika oraz z możliwością śledzenia dla kibica.
W biurze zawodów w ramach pakietu startowego do odbioru natomiast są:
W ramach opłaty startowej Organizator zapewnia:
Co jeszcze warto wiedzieć? Dodatkowe informacje
Trasa ultramaratonu przebiega na terenach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Czeskiej. W związku z tym Organizatorzy rekomendują zaopatrzenie się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – dotyczy to wersji 420km.
Wyścig odbywa się po drogach ogólnodostępnych, częściowo w normalnym ruchu drogowym, więc obowiązują regulacje Prawa o ruchu drogowym. Jeśli uczestnicy zdecydują się na jazdę po zmroku (nierekomendowana przez Organizatora), wówczas należy zadbać o odpowiednio mocne oświetlenie i dostępne źródło zasilania.
Maksymalny limit czasu dla krótszego dystansu wynosi 30 godzin, zaś w przypadku 420km rowerzyści mają do dyspozycji dwa razy dłuższy czas.
Każdy, kto ma na koncie wyjazd długodystansowy, wie co zabrać ze sobą na ultramaraton. W trudnych warunkach terenowych łatwo o awarię, na wyposażeniu obowiązkowym musi znaleźć się koniecznie rowerowy multitool, który niejednokrotnie pozwala wyjść obronną ręką z opresji.