Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać?
12-11-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Świadomość ekologiczna wzrasta i coraz więcej osób zwraca uwagę na to, z czego wykonane są ubrania, które kupują. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale również zapewnia lepsze wrażenia z użytkowania. Tego rodzaju materiały wyróżniają atrakcyjne właściwości, świetnie sprawdzające się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas treningów.
Tkaniny wykorzystane do produkcji ubrań są kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy zachowamy właściwy komfort użytkowania. To od nich zależy, czy dany model będzie gwarantował odpowiednią oddychalność, izolację termiczną lub trwałość. Często okazuje się, że to właśnie naturalne materiały, wykonane np.: z wełny merynosa czy pędów bambusa sprawdzają się lepiej niż zaawansowane włókna syntetyczne. Są też przyjazne dla środowiska, więc wszystko przemawia za tym, aby to je wybierać podczas zakupu. W tym artykule szerzej omówię zalety korzystania z odzieży bambusowej na przykładzie polskiej marki Viking i stworzonej przez nią serii Bamboo Line. Podzielę się również wrażeniami z użytkowania bluzy Viking Laxa.
Nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach w sklepach, zwłaszcza tych z odzieżą sportową, można znaleźć coraz więcej ubrań wykonanych z włókien bambusowych. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich są właściwości, drugą warunki uprawy tej rośliny. Jest ona bowiem znacznie łatwiejsza w hodowli niż bawełna. Rośnie dosłownie błyskawicznie i może rozwijać się niemal wszędzie, poza bardzo zimnymi rejonami o małym nasłonecznieniu. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty utrzymania. Bardzo ważny aspekt stanowi również fakt, że nie wymaga ona stosowania żadnych środków ochrony roślin, a to w oczywisty sposób przekłada się na kolejne oszczędności oraz lepszy stan środowiska naturalnego i czystość wód gruntowych w rejonach upraw.
Odzież wykonana z włókien bambusa jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale charakteryzuje się również świetnymi właściwościami termoaktywnymi. Dzięki temu może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej, ale także w codziennym użytkowaniu. Ubrania zawierające wysoką zawartość włókien bambusa umożliwiają sprawne odprowadzanie ciepła i wilgoci gromadzącej się na skórze podczas wysiłku, zapobiegając przegrzewaniu oraz nadmiernemu poceniu. Co to oznacza w praktyce? Przy wysokich temperaturach na zewnątrz, będą schładzały nasze ciało, natomiast przy niskich zapewnią nam odpowiednią izolację termiczną, gwarantującą komfort użytkowania.
Świetna termoregulacja, to jednak nie wszystko, co ma nam do zaoferowania bambus. Włókna z tego surowca są także hipoalergiczne. Tę cechę docenią zwłaszcza osoby borykające się z uczuleniami, wywołującymi wysypki czy innego rodzaju podrażnienia, które mogą występować podczas noszenia ubrań wykonanych w całości z bawełny lub syntetyków. Dodatkowo, dzięki właściwościom antybakteryjnym odzież dłużej pozostaje świeża i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, więc dobrze sprawdzi się np. u miłośników trekkingu, którzy wybierają się na kilkudniowe wyprawy i muszą ograniczyć ilość zabieranych ze sobą ciuchów ze względu na określoną masę całego bagażu.
Przenoszenie w plecaku upraszcza również fakt, że wyprodukowane z włókien bambusa ubrania są odporne na gniecenie. Wystarczy więc wyjąć je z plecaka i można od razu zakładać na siebie, co znacznie ułatwia użytkowanie.
W skład linii Bamboo Line popularnej marki Viking wchodzą ubrania, które świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu oraz w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Aby lepiej je przybliżyć, krótko opiszę poszczególne typy odzieży na podstawie konkretnych modeli. Na sam koniec zostawiam bluzę Viking Laxa, którą miałem przyjemność testować od połowy grudnia.
Oba modele występują zarówno w wersjach męskich, jak i damskich. Kroje są więc dobrze dopasowane do budowy ciała. To świetna propozycja na wycieczki trekkingowe oraz do biegania.
Koszulki mają krótkie rękawki. Bardzo szybko schną i świetnie oddychają, a przy tym wysoka zawartość włókien bambusa zapewnia efekt chłodzenia oraz ochronę przed promieniami UV. Lako charakteryzuje się nieco większa gramaturą, więc jest cieplejsza.
Komplet składa się z podkoszulka oraz spodni. Zarówno górna, jak i dolna część powstały w technologii bezszwowej, co znacznie poprawia komfort użytkowania i zapobiega powstawaniu otarć. Dzięki temu długotrwałe użytkowanie nie będzie powodowało podrażnień. Gramatura 230 g/m2 zapewnia dobre trzymanie ciepła, a bambusowa przędza gwarantuje odpowiednią oddychalność, szybkie schnięcie. Jest także antyalergiczna, a właściwości bakteriostatyczne pozwalają na zredukowanie nieprzyjemnych zapachów.
Bluzę Viking Laxa miałem okazję testować przez 1,5 miesiąca i muszę przyznać, że pozostanie ze mną na dłużej. To jeden z tych modeli, które prezentują się naprawdę dobrze. Granatowy kolor nieco kontrastuje z żółtymi wstawkami, co sprawia, że całość jest naprawdę przyjemna dla oka. Dzięki temu można ją zakładać nie tylko na trekkingowe wycieczki, ale również stosować na co dzień.
Kaptur został bardzo dobrze skrojony – nie jest ani za mały, ani za duży, więc naprawdę dobrze leży na głowie, a dodatkowo można go regulować za pomocą sznurków i umieszczonych na nich ściągaczy. W jego wnętrzu zastosowano żółto-granatową grafikę, co nadaje mu atrakcyjności.
Do dyspozycji użytkownika jest kieszeń typu kangurka, do której bez problemu zmieścimy rzeczy takie, jak portfel, telefon, chusta na szyję, rękawiczki, smycz czy zabawka dla psa. Powinno się w niej przenosić raczej lekkie przedmioty, co pozwoli zachować odpowiedni komfort.
Dla mnie bardzo duży plus stanowią rękawy, w których ściągaczach znajdują się specjalne otwory na kciuki. Dzięki temu górna część dłoni jest lepiej zabezpieczona przed zimnem, a całość nie podwija się podczas aktywności fizycznej, co znacznie zwiększa wygodę użytkowania.
Jeśli chodzi o sam materiał oraz oferowane przez niego cechy, to wysoka zawartość przędzy z bambusa gwarantuje naprawdę sporo zalet. Bluza jest bardzo przyjemna w dotyku i noszenie jej to czysta przyjemność. Posiada także bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Podczas spaceru z psem przy temperaturze oscylującej w okolicach -1° C. przez ok. 30 minut chodziłem bez kurtki i ku mojemu zdziwieniu przez cały ten czas było mi ciepło. Trzeba jednak zaznaczyć, że dużo się ruszałem. W dodatku każdy ma inną tolerancję na chłód. Niemniej Viking Laxa zapewniła mi odpowiedni komfort termiczny.
Mimo tego, że biegałem, nie czułem się też zgrzany, więc materiał rzeczywiście oddycha. Jeśli miałbym wskazać jakiś minus, to właściciele zwierząt muszą liczyć się z tym, że dość mocno osadza się na nim sierść. Z tym jednak można sobie w prosty sposób poradzić przy pomocy specjalnej rolki.