Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Atrakcyjne szlaki rowerowe to chluba województwa kujawsko-pomorskiego. Każdego kto tu jeździ, tego nie trzeba dodatkowo przekonywać. Kto nie miał okazji, niech przeczyta poniższy tekst. Prezentujemy cztery propozycje na rowerowy wyjazd, choć ostatnia – Wiślana Trasa Rowerowa – może być podzielona na kilka, jeśli nie kilkanaście mniejszych wycieczek.
Trasa łącząca Bydgoszcz z Koronowem to absolutny hit. Latem jest na niej ruch jak na morskim deptaku. Została oddana do użytku w październiku 2014 roku. W sporej części ścieżka rowerowa biegnie po dawnym torowisku „wąskotorówki”. Najbardziej atrakcyjnym miejscem, które spotykamy na trasie, jest właśnie dawny most kolejki wąskotorowej w Okolu, gruntownie zmodernizowany kilka lat temu. Od lustra wody dzieli go prawie 20 metrów, co czyni obiekt wyjątkowym.
Trasa zaczyna się przy skrzyżowaniu ulic Koronowskiej z Opławiecką. Najpierw szlak wije się przez las wzdłuż Drogi Krajowej 25. Odcinek ten wykonano z drobnego szutru, który jest ubity „na twardo”. Później ścieżka zmienia się w asfaltową nitkę, by w okolicy Tryszczyna na 3,5 kilometra przemienić się w bezfazową kostkę.
Cała trasa ma 17,5 kilometra długości. Możemy ją śmiało polecić każdemu. To doskonała trasa rowerowa dla rodzin z dziećmi. Co ważne, jest dobrze oznakowana i zabezpieczona barierkami.
Podobny charakter, jak trasa Bydgoszcz-Koronowo, ma ścieżka rowerowa Toruń-Unisław. Ponad 22-kilometrowy odcinek powstał dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Jedną z atrakcji trasy jest Zamek Bierzgłowski. W miejscowości tej znajduje się jedna z najstarszych krzyżackich budowli obronnych – gotycki zamek. Wzniesiony został w latach 1270-1305 w miejscu wcześniejszego grodu z 1260 r., zniszczonego przez Litwinów w roku 1263. Początkowo siedziba komturów bierzgłowskich. Na przestrzeni wieków, wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. W 1860 roku zamek zrekonstruowano w stylu neogotyckim.
Na odcinku Toruń-Raciniewo trasa biegnie po nasypie kolejowym, przez tereny gmin Łubianka (11,7 km), Łysomice (5,39 km) i Unisław (5,06 km). Inwestor zdecydował się na użycie nawierzchni bitumicznej o szerokości 2,5 metra, więc miejsca wystarczy dla wszystkich.
Podobnie, jak w przypadku trasy Bydgoszcz-Koronowo, Toruń-Unisław możemy polecić każdemu.
Szlak stanowi pętla Woziwoda - Fojutowo - Legbąd - Barłogi - Klocek - Zielonka - Wojewoda. Ma 30 kilometrów i prowadzi lasami Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Największą atrakcją trasy są trzy akwedukty.
Najciekawszym obiektem napotkanym po drodze jest akwedukt w Fojutowie. Jest to skrzyżowanie dwóch cieków wodnych – Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Całość ma 75 metrów długości, co czyni obiekt najdłuższym tego typu w Polsce. Akwedukt powstał w połowie XIX wieku, ale w latach 70. ubiegłego stulecia zeszpecono go żelbetonem. Dopiero w 2002 roku przywrócono budowli pierwotny wygląd. Poza Fojutowem na trasie położone są dwa inne akwedukty – w pobliżu miejscowości Klocek i Barłogi. Są one znacznie mniejsze niż ten w Fojutowie, ale również bardzo urokliwe.
Szlak zaczyna się i kończy przy siedzibie Nadleśnictwa Woziwoda, gdzie na parkingu można zostawić samochód. Trasa przebiega przez drogi gruntowe, ale jest też sporo piachu. Dlatego najbardziej odpowiednim do eksploracji będzie rower górski na szerokich oponach. Nie wiesz jakie wybrać opony? Sprawdź tutaj: Jak dobrze wybrać opony do roweru?
Pomysł jest prosty – połączyć osiem województw szlakiem wzdłuż największej polskiej rzeki. Wiślana Trasa Rowerowa ma 1200 kilometrów i pokazuje piękno jednej z ostatnich wielkich, dzikich rzek w Europie. Tylko w naszym województwie trasa ma 450 kilometrów długości. Możemy ją podzielić na dwa odcinki:
O konkretnych atrakcjach nie ma co pisać, bo każde z miast na drodze trasy ma ich bez liku. Jeśli chciałoby się je wszystkie zobaczyć, nie wystarczyłoby tygodnia.
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim została wytyczona przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego W konsultacjach dotyczących przebiegu brało udział 38 samorządów i 10 organizacji pozarządowych związanych z turystyką rowerową z całego województwa. W tym gronie znalazły się także osoby ze struktur Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Trasa poprowadzona jest tak, by przebiegać jak najbliżej rzeki. Dlatego niektóre odcinki zlokalizowane są wzdłuż rezerwatów, parków krajobrazowych i lasów łęgowych. Aby przejechać trasę, trzeba skorzystać z roweru górskiego, ewentualnie trekkingowego. W wielu miejscach szlak prowadzi po piaszczystych drogach, dlatego właściciele szosówek mogą być zawiedzeni.
Teraz już wiesz, gdzie warto wybrać się na rower w Kujawsko-Pomorskim. Zaplanuj weekend, zbierz znajomych i ruszaj przekonać się, jak piękny jest to teren. Nie zapomnij zaopatrzyć się w profesjonalną odzież sportową, kask, bidon i plecak lub sakwy rowerowe. Wszystkie te produkty znajdziesz w naszym sklepie!