Spinning rowerowy – co daje trening?
03-06-2019Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Kategoria rowerów fitness jest dla wielu osób dość enigmatyczna. Ich nietypowa budowa łączy w sobie cechy różnych modeli, co sprawia, że mają dość uniwersalne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się w mieście, a jednocześnie pozwalają czerpać satysfakcję z rekreacyjnych wypraw. Stanowią jedną z ciekawszych propozycji na co dzień. Dlaczego?
Wszechstronność to zdecydowanie najważniejszy wyróżnik rowerów fitness. Modele tego typu doskonale sprawdzają się podczas codziennych dojazdów, ponieważ są lżejsze i wyposażone w lepszy osprzęt od miejskich damek czy rowerów holenderskich.
Wyróżnikiem „fitnessów” także sportowa geometria, która pozwala na zajęcie bardziej sportowej pozycji niż w typowo turystycznych modeli. Za idealny przykład należy uznać m.in. R-Raymon UrbanRay 1.0 Gent, który szczególnie polecany jest jako alternatywa dla innych środków transportu w zatłoczonych metropoliach. W połączeniu z dobrej jakości komponentami przekłada się to na możliwość rozwijania większych prędkości. To zatem doskonały sposób na wydajne pokonywanie niemal każdej trasy, dzięki czemu pojazd może służyć jako dojazdówka.
Proste kierownice umożliwiają łatwe i komfortowe manewrowanie rowerami. Są wygodniejsze, gdy zależy nam na szybkim pokonaniu krótkich dystansów. Dobrze sprawdzają się jednak także w trakcie turystyki. Dla poprawy komfortu mogą być wyposażone w rogi, czyli specjalne gripy rowerowe pozwalające na zmianę chwytu podczas dłuższych wycieczek. Takie wyposażenie ma np. Felt Verza Speed 20.
Osprzęt w rowerach fitness zwykle trudno nazwać cechą wyróżniającą. Stosowane są różne, przeważnie grupy napędowe przeznaczone do rekreacji lub turystyki. Podobnie rodzaj hamulców zależy przede wszystkim od ceny pojazdu – w tańszych znajdziemy proste szczękowe, w droższych hydrauliczne tarczowe. Większość propozycji dostępnych na rynku bazuje na sztywnych widelcach, chociaż trudno określić to regułą.
Koła w rowerach fitness mają rozmiar 28 cali. Opony są przeważnie dość wąskie, co w praktyce przekłada się na ich optymalną dynamikę i zwinność. Nie możemy jednak określić tego regułą. Zdarzają się warianty z nieco szerszym ogumieniem, które mają dobre właściwości amortyzujące. Znacznie poprawia to komfort podróżowania.
Najważniejsze cechy rowerów fitness:
Często rowery fitness katalogowane są razem z modelami crossowymi, co ma związek z większą popularnością tych drugich. Takie połącznie jednak nie powinno dziwić – każdy z nich przeznaczony jest do rekreacji, a jednocześnie łączy w sobie cechy innych, znacznie bardziej wyróżniających się pojazdów. Przykładem potwierdzającym regułę jest z pewnością seria rowerów Marin Fairfax. Najbardziej zaawansowana z propozycji, czyli Marin Fairfax 3 cechuje się charakterystyczną geometrią, carbonowym widelcem bez amortyzacji i szosowym napędem Shimano Sora.
W istocie konstrukcja lekkich rowerów fitness ma źródło swojego pochodzenia w kolarzówkach. Klasyczne warianty crossowe natomiast to bardziej uniwersalna wariacja na temat MTB. Zwykle mają na wyposażeniu amortyzatory o umiarkowanym skoku wynoszącym 63 mm. Wyposażone są w szersze opony o bardziej wyrazistym bieżniku, dzięki czemu dobrze spisują się w lekkim terenie. Na płaskim asfalcie możemy jednak odczuć znacznie większe opory toczenia.
Warto także podkreślić, że rowery fitness w odróżnieniu np. od typowo turystycznych trekkingów, nie mają raczej dodatkowego wyposażenia. Na próżno szukać stopki, błotników czy bagażnika. Oświetlenie również musimy zorganizować sobie samodzielnie. Dlaczego? To dodatkowe obciążenie konstrukcji, które utrudnia jazdę. Oczywiście, większość dostępnych modeli ma na ramie gniazda montażowe, dzięki czemu możemy z łatwością dostosować swoje dwa kółka do własnych potrzeb.
Określanie omawianego typu pojazdu mianem roweru szosowego z prostą kierownicą jest zbyt dużym uproszczeniem. Faktycznie, należy zaznaczyć, że większość fitnessów na rynku wykorzystuje szosową ramę endurance. Taka geometria pozwala na przyjęcie sportowej, ale nadal wygodnej pozycji i lekko pochylonej pozycji, dzięki czemu możemy rozwijać duże prędkości.
Chociaż oba opierają się na 28-calowych kołach, różnią się one specyfikacją. W klasycznych kolarzówkach stosuje się opony o szerokości ok. 25-32 mm, natomiast w fitnessach mogą znaleźć się nawet warianty do 40 mm.
Osprzęt zwykle zależy od kategorii cenowej roweru, jednak możemy przyjąć uproszczenie, że w szosy oferują przeważnie więcej przełożeń, co pozwala na komfortowe pokonywanie bardziej wymagających tras. Lepiej sprawdzą się, chociażby na asfaltowym odcinku górskim. Wynika to jednak ze specyfikacji pojazdów. Kolarzówki służą zwykle do treningów, zaś lekkie rower fitness szeroko pojętej rekreacji.
Skoro rowery fitness są bardziej rekreacyjną wersją modeli szosowych, to naturalnym wydaje się być pytanie, jak wypadają w stosunku do graveli. Pierwsze lepiej sprawdzają się na krótszych dystansach, co stanowi optymalny wybór dla osób poruszających się na niedalekich trasach czy decydują się na jednodniowe wypady. Drugie będą optymalnym wyborem dla osób poszukujących większej wygody na długich wyprawach. Ich geometria pozwala na zajmowanie bardziej stabilnej i komfortowej pozycji.
Lekkie rowery fitness wyposażone są w proste kierownice, co kontrastuje z barankiem w gravelach. Kierownica baranek znacznie lepiej się sprawdza na wyprawach, ponieważ pozwala na zmianę położenia rąk w trakcie jazdy, co ogranicza ryzyko drętwienia rąk podczas jazdy rowerem. Znajdziemy również szersze, lepiej sprawdzające się na szutrach. Szutrówki zwykle nie mają amortyzowanych widelców, pożądane są ich sztywne warianty z lekkiego włókna węglowego.
Konstrukcja łącząca mnóstwo cech i elementów charakterystycznych dla różnych kategorii dwóch kółek sprawia, że ranking rowerów fitness trudno stworzyć w sposób obiektywny. Stąd też zawsze powinniśmy dbać o to, aby zastosowane rozwiązania były dopasowane do naszych potrzeb.
Jedną z największych zalet rowerów fitness damskich i męskich jest fakt, że nie podlegają one ścisłej klasyfikacji. Dzięki temu pozostawiają ich użytkownikom dużą dowolność w zastosowaniu. Możemy określić je mianem propozycji dla osób poszukujących wszechstronnych dwóch kółek, sprawdzających się podczas codziennego użytkowania. To dobry wybór, gdy zależy nam na prostym modelu dojazdowym, a jednocześnie świetnie spisze się w trakcie weekendowych wycieczek po okolicy. Zapewnia komfort w mieście i nie zawiedzie na wiejskich szutrach. To doskonały wybór dla osób, które czerpią satysfakcję z rozwijania prędkości na asfalcie i poszukują lekkiego modelu, aby bez większego trudu znieść do piwnicy lub wnieść na piętro w bloku.
Rower fitness nie jest jednak dobrą opcją dla każdego. Raczej nie uświadczymy na nim komfortu podczas wyprawy w terenie, nawet tym lekkim. Może być również najlepszym wyborem na długą, kilkudniową wyprawę, ponieważ zajmujemy na nim sportową, pochyloną sylwetkę, więc łatwo o przeciążenie organizmu.