Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rower tandem – co to takiego?

Data aktualizacji: 01-03-2023

Kiedyś rowery tandem cieszyły się olbrzymią popularnością. Dzisiaj stanowią raczej ciekawostkę dla wąskiej grupy odbiorców. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję, jak żadne inne uczą współpracy. Mogą być dobrym wyborem nie tylko dla miłośników rekreacji, ale także kolarzy ze sportowym zacięciem. Sprawdzą się podczas wypraw z dziećmi oraz stanową alternatywę dla osób niepełnosprawnych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

para na rowerze typu tandemObecnie rowery typu tandem stanowią ciekawostkę.

 Co to jest tandem?

Z założenia tandem to rower umożliwiający jazdę więcej niż jednej osobie jednocześnie, w którym każdy z kolarzy jest w tym samym stopniu zaangażowany w napędzanie pojazdu siłą własnych mięśni. Charakterystyczna konstrukcja zawsze ma dwa koła oraz jedną, aczkolwiek znacznie wydłużoną w porównaniu do klasycznej wersji, ramę.

Liczba komponentów takich, jak kierownica, siodło czy pedały zależy od tego, dla ilu kolarzy dany model jest przeznaczony. Chociaż najczęściej spotyka się rower tandem 2-osobowy, bywają również modele znacznie większe, np. z czterema stanowiskami. Jeżeli pojazd jest wyposażony biegi lub wspomaganie elektryczne, to manetka lub ekran LCD znajduje się wyłącznie na kierownicy rowerzysty siedzącego z przodu.

 Historia roweru typu tandem w pigułce

Dzisiaj pojazdy tego typu stanowią raczej ciekawostkę i wybierane są przez pasjonatów. Dostępność modeli jest znacznie ograniczona. Dla przykładu rower tandem 4-osobowy kupisz niemal wyłącznie na zamówienie. W tym kontekście trudno wyobrazić sobie, że jeszcze sto lat temu cieszyły się ogromną popularnością.

Historia rowerów tego typu sięga lat 80. XIX wieku. Od chwili wypuszczenia na rynek należały do grupy jednych z chętniej wybieranych. Sytuację znacznie zmieniło nadejście II Wojny Światowej. Modele niemal całkowicie zniknęły z powszechnego użytku. Ponownie zagościły na drogach dopiero pod koniec lat 60. XX. Francuscy i brytyjscy producenci zaczęli produkcję nowych modeli. Nowocześniejsze rozwiązania technologiczne sprawiły, że znacznie różniły się one od swoich pierwowzorów.

Najlepszym dowodem na to, że jazda na tandemie cieszyła się dużą popularnością, jest fakt, że w latach 1908-1972 (z przerwą w 1912 r.) stanowiła jedną z konkurencji kolarstwa torowego mężczyzn na Olimpiadzie. Aktualnie możemy podziwiać niesamowitą jazdę na tandemie na Igrzyskach Paraolimpijskich.

rower tandem w ruchu miejskimPrzed laty tandem cieszył się znacznie większą popularnością niż dziś.

 Współczesny tandem. Rower dopasowany do potrzeb

Wydawać by się mogło, że tandem to tandem. Nic bardziej mylnego. Podobnie, jak klasyczne rowery jednoosobowe, występuje w różnych wariantach, dzięki czemu możemy zdecydować się na pojazd idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Tandem klasyczny

Najczęściej rowery tego typu przeznaczone są do użytku rekreacyjnego. Wersje klasyczne mają wiele wspólnego z modelami miejskimi i trekkingowymi. Rama o obniżonym przekroku, szeroka kierownica oraz wygodne siodło, pozwalające na zajęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji to najważniejsze cechy charakterystyczne.

Tandem składany

Podobnie do standardowej oferty, również tandemy występują w wersji składanej. To doskonały wybór dla osób, które nie mają dużej ilości miejsca do przechowywania. Zwykle modele dedykowane dla dwójki rowerzystów mierzą ponad 200 cm, co sprawia, że mogą być kłopotliwe w garażowaniu. Ze względu na ponadprzeciętną długość, zwykle wyposażane są w dwa zawiasy, pozwalające na złożenie roweru na trzy części. W najbardziej kompaktowej wersji tandem będzie miał więc około 85 cm.

Tandem szosowy

Rozwijanie dużych prędkości na asfaltowych drogach to nie tylko domena standardowych kolarzówek. Również tandemy produkowane są w wersjach szosowych. Jedną z tego typu propozycji miała w swojej ofercie w 2015 roku marka Cannondale. Road Tandem 2 opierał swoje działanie na solidnych komponentach z serii Shimano 105, co z pewnością satysfakcjonowało miłośników dyscypliny.

Tandem MTB

Standardem wielu rowerów górskich typu hardtail jest widelec o skoku 160 mm. Co ciekawe, sprawdza się także w tandemie. Tego typu rozwiązanie zastosowała w 2014 roku marka Lapierre w modelu Tandem MTB. W połączeniu z przerzutkami Shimano XT udowodniła, że można stworzyć funkcjonalną propozycję w tej kategorii.

Niemal każdy rower możesz wyposażyć we wspomaganie elektryczne. 

 Rower tandem – elektryczny?

Zdecydowanie moda na rowery elektryczne nie ominęła tandemów. Nie da się ukryć, że e-tandemów nie znajdziemy raczej w katalogach popularnych producentów, takich jak Orbea, Romet czy Kross. Zwykle modele wyposażone we wspomaganie realizowane są na indywidualne zamówienie. Chociaż czas oczekiwania na realizację jest dłuższy, zyskujesz możliwość wyboru komponentów dostoswanych do indywidualnych potrzeb.

Tego typu e-bike sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które chcą pokonywać dłuższe odległości lub często przemierzają wymagające wzniesienia. Należy mieć na uwadze, że pokonanie stromych podjazdów w tym przypadku jest znacznie trudniejsze, niż na klasycznych dwóch kółkach. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie ma same plusy. Jeżeli bierzesz pod uwagę elektryczny rower tandem, musisz pamiętać, że będzie on znacznie cięższy niż standardowa (i tak nielekka) wersja. Zwykle waga waha się od ok. 35 do nawet 50 kg.

Nie tylko podstawowe elementy konstrukcyjne, ale także wspomaganie elektryczne, musi być dopasowane do roweru. Tandemy elektryczne wyposażane są w mocniejsze silniki i baterie o większej pojemności, aby sprostać wymaganiom użytkowników. Zdecydowanie najczęściej wybierane są komponenty z serii Shimano Steps E6000, E8000 bądź Bosch Performance Line CX w połączeniu z solidnym akumulatorem, takim jak Dual Batter Bosch 2xPowerTube 625.

Co ciekawe, ze względu na konieczność montowania naprawdę mocnych komponentów, często stosowane są rozwiązania znane z rowerów cargo, przystosowanych do transportowania bagażu. Dotyczy to nie tylko elementów wspomagania elektrycznego, ale także samej konstrukcji. Jednym z ciekawszych modeli jest rower tandem trójkołowy – pozwalający na zamontowanie dużego bagażnika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach silników stosowanych w e-bike'ach? Sprawdź Przewodnik po rowerach elektrycznych, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o e-bike’ach w jednym miejscu.

hol rowerowyCzy rower tandem dla dorosłego i dziecka jest dobrym wyborem? Fot. Towwhee

 Czy warto inwestować w rower tandem dla dorosłego i dziecka?

Jazda na rowerze z dziećmi może stanowić jedną z najprzyjemniejszych aktywności. Dla wielu rodziców staje się jednak problematyczna w chwili, gdy pociecha wyrasta z klasycznego fotelika lub przyczepki, a jednocześnie nie jest na tyle samodzielna, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Rozwiązaniem jest tandem dla dorosłego i dziecka. Jego konstrukcja różni się nieco od standardowych modeli 2-osobowych – tak, aby zapewnić komfort każdemu z użytkowników.

Czy warto decydować się na tego typu pojazd? Warto podejść do sprawy bardzo indywidualnie. Na pewno należy mieć na uwadze fakt, że młodzi kolarze szybko rosną. Może okazać się więc, że po sezonie wspólnych przygód, będzie konieczna wymiana roweru na nowy. Pojawia się zatem kolejne pytanie: co zrobić, aby jazda była bezpieczna? Odpowiedź jest prosta – zdecyduj się na hol rowerowy. To rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze, a jednocześnie tańsze. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz wybrać stabilny model w formie drążka, jak i dającej większą swobodę linki.

 Rower tandem dla niepełnosprawnych

W omawianym kontekście nie można pominąć również jednej z ważniejszych funkcji tego pojazdu. Rower tandem dla osób z niepełnosprawnością jest często ich jedyną możliwością czerpania przyjemności z kolarstwa, a jednocześnie sposobem na rehabilitację. Modele dwuosobowe pozwalają na bezpieczne poruszanie się m.in. ludziom z dysfunkcjami narządów wzroku – niewidomym lub niedowidzącym. Pilot zajmuje miejsce z przodu i kieruje pojazdem, a współtowarzysz wspomaga go.

Ten rodzaj aktywności cieszy się niesłabnącą popularnością. W Polsce jednymi z propagatorów są członkowie fundacji „Niewidomi na tandemach”, której celem jest m.in. pomoc w znalezieniu wolontariuszy do kierowania tandemami. Uczestnicy wybierają się wspólnie nie tylko na krótkie wycieczki po okolicy, ale również bikepackingowe, wielodniowe wyprawy.

dwie osoby na rowerze tandemTandem pozwala na bezpieczną jazdę osobom z niepełnosprawnościami.

 Wady i zalety rowerów tandemowych

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem roweru wieloosobowego, musisz wziąć pod uwagę mocne i słabe strony tego rozwiązania. Zatem jakie kwestie warto uwzględnić?

Aby jechać na tandemie, potrzebujemy towarzystwa do jazdy. Poruszanie się w pojedynkę jest nie tylko męczące, ale także mało komfortowe. To także pojazd mało uniwersalny. Nawet w przypadku wyboru modelu specjalistycznego, nigdy nie będzie to maszyna lekka i zwinna tak, jak rower klasyczny. Samo przechowywanie wymaga większej ilości miejsca. Dla wielu osób problem stanowić może również wysoka cena.

Zdecydowana większość zwolenników rowerów tandemowych docenia je nie tylko za możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim naukę współpracy. Aby czerpać  pełną przyjemność z jazdy, rowerzyści muszą się ze sobą zgrać. Na początku trudność może stanowić nie tylko wchodzenie w zakręty, ale nawet ruszanie. Należy również pamiętać o tym, że konstrukcja pozwala na komfortowe podróżowanie osób o różnym poziomie kondycji fizycznej.

 Wybierasz tandem? Pamiętaj o…

Wizja posiadania wieloosobowego roweru bywa dla wielu osób naprawdę kusząca. Bez względu na to, czy zastanawiasz się nad wersją ze wspomaganiem elektrycznym, czy bez niego przed podjęciem decyzji zakupowej, najrozsądniej jest wybrać się na wycieczkę testową rowerem z wypożyczalni. Zyskasz pewność, czy ten typ aktywności przypadnie Ci do gustu.

Poszukując idealnego roweru, zwróć szczególną uwagę na konstrukcję ramy. Powinna być ona wytrzymała. Jeżeli chcesz jeździć w stałym duecie, pamiętaj o tym, żeby wielkość pojazdu była dopasowana do każdego z rowerzystów. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża może zmniejszyć przyjemność z jazdy.

Zdecydowanym wyróżnikiem tego typu konstrukcji jest bardzo duża nośność komponentów. Podczas jazdy są one poddawane działaniom dużych sił, z racji tego muszą cechować się większą wytrzymałością. Jednym z ciekawych rozwiązań, na jakie możesz się zdecydować to rezygnacja z łańcucha (podczas jazdy łatwo go zerwać, szczególnie na początku nauki) na rzecz napędu na pasek, lepiej znoszącego przeciążenia. Dodatkowy atut to cicha i płynna praca mechanizmu.

Korzystnym udogodnieniem, które jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo na trasie, jest dodatkowy hamulec, którego dźwignia jest umiejscowiona na kierownicy osoby siedzącej z tyłu. Pozwoli znacznie skrócić czas zatrzymywania się pojazdu.

Wiele osób jeżdżących na tandemie decyduje się na montaż lusterek dla każdego z rowerzystów. Charakterystyczna, wydłużona konstrukcja znacznie ogranicza widoczność na drodze. Problem ten rozwiązuje niewielkie akcesorium.