Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Cruiser to wyjątkowy rower dla konkretnej grupy osób. Zdecydowanie odróżnia się od pozostałych dostępnych na rynku jednośladów, dlatego chętnie wybierają go ludzie, którzy lubią unikalny i przyciągający oko design. Z pewnością spodoba Ci się ten pojazd, jeżeli cenisz sobie wygląd, wygodę i chcesz po prostu czerpać radość z jazdy.
Historia tego jednośladu sięga lat 30’ XX wieku. To właśnie wtedy, w Stanach Zjednoczonych Frank Schwinn zaprojektował pierwszy rower beach cruiser. Początkowo miał on ułatwiać jazdę po plaży, jednak z czasem zaczął być widoczny głównie na ulicach. Szybko zyskał szerokie grono fanów, których urzekł ten innowacyjny projekt. Obecnie rowery tego typu znowu są coraz chętniej kupowane i coraz częściej spotyka się je na drogach. Ponadto ich właściciele poddają swoje jednoślady różnym modyfikacjom, a nawet decydują się zbudować je samodzielnie. W efekcie można natrafić na naprawdę niesamowite i piękne egzemplarze.
Rower cruiser to jednoślad typowo miejski, który najlepiej sprawdzi się w terenie zurbanizowanym, na gładkich, utwardzonych drogach. Tym, co go wyróżnia, jest niewątpliwie rama, przywodząca na myśl stylowe motocykle. Właściwie nie ma jednego, określonego kształtu, zazwyczaj jednak jej górna część jest łukowata. Posiada też dodatkowe, ozdobne rury. Podobnie jak w standardowych rowerach miejskich rama w modelach przeznaczonych dla kobiet jest niska, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie.
Kolejny element wyróżniający tzw. rower amerykański stanowi kierownica, która wygięta jest do tyłu, co pozwala rowerzyście zachować wygodną, wyprostowaną pozycję. Nie zapewni nam to dobrej zwrotności, ale komfort jazdy będzie naprawdę duży. Na wygodę wpływa również bardzo szerokie i często amortyzowane sprężynami siodełko, potocznie zwane „kanapą”.
Ważnymi elementami, które sprawiają, że jako rower miejski cruiser sprawdzi się doskonale, są również opony balonowe. Charakteryzuje je duża szerokość i grubość oraz raczej gładki bieżnik, który w niektórych przypadkach trochę przypomina semi-slick. Eliminują one wstrząsy wywołane koleinami i drobnymi nierównościami oraz zapewnią naprawdę dużą stabilność. Niestety nie są zbyt zwrotne, ale przy spokojnej jeździe, do jakiej zostały stworzone, nie stanowi to większego problemu.
Jednoślady tego typu charakteryzują się też ciekawym i stylowym designem. Cała konstrukcja naprawdę rzuca się w oczy – również złodziejom, więc jeśli planujesz jeździć na cruiserze po zakupy, to lepiej razem z rowerem zamów od razu u-locka, albo łańcuch zabezpieczający.
Różnice ograniczają się właściwie przede wszystkim do pewnych usprawnień, które bywają stosowane w nowoczesnych modelach. Należy do nich między innymi rama rowerowa. Cruisery z początku produkowane były ze stali, natomiast obecnie wykonuje się je także z aluminium, co pozwoliło nieco zmniejszyć wagę i tak już ciężkiego jednośladu. Stosuje się również przerzutki tylne, zazwyczaj obsługujące od 3 do 7 biegów. To przydatne ułatwienie, szczególnie jeśli w naszym miejscu zamieszkania znajduje się sporo wzniesień, lub planujemy krótkie przejażdżki za miasto. W droższych modelach montowane są także niedostępne dawniej hamulce tarczowe, które nie powodują zużywania się obręczy i zapewniają płynne i efektywne hamowanie nawet w trudnych warunkach. Niektórzy producenci umożliwiają też zastosowanie amortyzatora, jest to jednak raczej rzadkość i kwestia indywidualnych upodobań przyszłego użytkownika.
Rowery amerykańskie często określane są także jako „chopper”. Nazwa wzięła się oczywiście od ich podobieństwa do popularnych w USA motocykli określanych tym samym słowem. Widoczne jest ono przede wszystkim w ramie z dodatkowymi rurami przypominającymi zbiornik paliwa, a także w kształcie kierownicy i szerokim siodle. Również pozycja, jaką przyjmuje rowerzysta, jest wyprostowana, podobnie jak u motocyklistów przemierzających na swoich motorach odludne, pustynne tereny na długich, amerykańskich autostradach. W obu pojazdach największą zaletą jest komfort jazdy i naprawdę niesamowity design, a minusem słaba zwrotność i brak uniwersalności.
Jeśli chodzi o to, kogo zadowoli rower cruiser, opinie są jednoznaczne. To jednoślad przeznaczony dla osób, które jeżdżą głównie po mieście i ewentualnie, od czasu do czasu, wybierają się na wycieczki w tereny podmiejskie. Jego geometria i zastosowane rozwiązania sprawiają, że nie jest on odpowiedni dla ludzi lubiących duże prędkości i agresywną, wymagającą jazdę. To pojazd, który umożliwia zrelaksowanie się i spokojne przemierzanie ulic, przyciągając wzrok mijanych przechodniów.
Ponadto jednoślad docenią osoby przykładające szczególną uwagę do aspektów wizualnych. Na ramach cruiserów często malowane są różne, kolorowe wzory, jedne są żywe, fantazyjne i energiczne, właściwe dla osób o radosnym i pozytywnym usposobieniu, a inne, na przykład czarne i matowe sprawiają wrażenie eleganckich i stonowanych. Dodatkowym czynnikiem upiększającym cruisery jest stosowany na przykład na kierownicach i błotnikach chrom, który dosłownie lśni w promieniach słońca.
Rowery typu cruiser sprawiają wrażenie drogich, takich, na które tylko nieliczni mogą sobie pozwolić. Tymczasem koszt zakupu takiego roweru wcale nie odbiega od kwoty, na jakiej wydanie musimy być gotowi nabywając standardowy jednoślad. Choć zaawansowane modele mogą kosztować nawet około 3500 zł i więcej, to ceny zaczynają się już od ok. 1400 - 1500 zł. Oczywiście musimy mieć świadomość, że zazwyczaj są to podstawowe warianty, z mniejszą liczbą udogodnień, ciężką ramą stalową i słabszym osprzętem. Nadal jednak ich cechą charakterystyczną jest piękny wygląd, który spodoba się nawet wybrednym rowerzystom.
Jeżeli szukasz jednośladu miejskiego, który zagwarantuje Ci naprawdę wysoki komfort i dużą radość z jazdy, a przy tym chcesz rzucać się w oczy lub po prostu doceniasz stylowy design, to rower cruiser z pewnością Cię zadowoli. W Polsce nadal jest to produkt rzadko spotykany i tylko nieliczni mogą poszczycić się jego posiadaniem, więc na pewno będziesz się mocno wyróżniać. To pojazd idealny do rekreacyjnych przejażdżek ze znajomymi, dojazdów do pracy, czy wypadów na zakupy.