Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rodzaje bagażników rowerowych – jaki model wybrać?

Data aktualizacji: 13-02-2023

Chociaż na pozór bagażnik rowerowy wydaje się prostym elementem wyposażenia, wybór nowego może stanowić nie lada kłopot. Dostępne są różne rodzaje przednich i tylnych modeli, które różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale niekiedy także przeznaczeniem. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni. 

Rower stojący obok budynku.Bagażnik pozwala na wygodne przewożenie ekwipunku. 

Jakie rodzaje bagażników rowerowych są dostępne?

Z reguły większość rowerów miejskich i trekkingowych wyposażana jest fabrycznie w bagażnik. Producenci raczej nie decydują się na ich montaż w konstrukcjach o bardziej sportowym przeznaczeniu – crossach, kolarzówkach, gravelach czy MTB. Jeśli chcesz zwiększyć funkcjonalność swojego pojazdu, możesz jednak bez problemu uzupełnić ich wyposażenie. Jakie rodzaje bagażników rowerowych do nich pasują? Zwykle wyróżnia się dwa typy – tylne i przednie.

Tylne bagażniki rowerowe dzielimy na dwie grupy:

  • Klasyczne, mocowane do ramy w czterech miejscach. Pionowe rurki bagażnika opierają się o ramę roweru w okolicach osi tylnego koła. W poziomie bagażnik powinien być przytwierdzony do górnych rur tylnego trójkąta ramy.
  • Montowane bezpośrednio do sztycy podsiodłowej. Cechują się mniejszym udźwigiem niż poprzednie, jednak ich niewątpliwą zaletą jest znacznie większa uniwersalność – pasują niemal do każdego typu roweru.

Przednie bagażniki rowerowe – inaczej określa się je mianem lowriderów. Najczęściej stosowane są w rowerach trekkingowych i wyprawowych. Przytwierdzane są do widelca w miejsce specjalnych otworów montażowych. Jeśli ich nie ma, można zdecydować się na model mocowany za pomocą stalowych obejm.

Dobrze wiedzieć!

Z myślą o właścicielach rowerów, którzy chcą przewozić ciężki bagaż, a ich pojazdy nie są wyposażone w otwory dedykowane do mocowania bagażnika o dużej nośności, opracowano bagażniki mocowane na osi szybkozamykacza tylnego koła. Takim modelem jest m.in. Tubus Disco.

Typ hamulców a możliwość montażu bagażnika rowerowego

Obecność otworów montażowych nie jest jedynym wymaganiem, jakie powinien spełnić rower, aby można było na nim zamocować klasyczny bagażnik tylny. Jeśli masz rower z hamulcami szczękowymi to możesz bez obaw zdecydować się na dowolny bagażnik tylny. Inaczej sprawa wygląda, gdy zainstalowane są tarczówki. Wówczas koniecznie należy upewnić się, że zacisk hamulcowy znajdujący się przy tylnym kole nie będzie zasłaniał dolnego otworu montażowego bagażnika, co uniemożliwi montaż akcesorium. Wówczas konieczny będzie wybór modelu wyposażonego w specjalne dystanse lub wersji pozwalającej na zainstalowanie tulejek dystansowych.

Rower z sakwami i matą.Jeżeli planujesz zamontować na rowerze sakwy, wybierz model o dużej nośności.

Bagażniki rowerowe – rodzaje wykorzystywanych materiałów a nośność

Jedną z najważniejszych cech, jaka różnicuje między sobą omawiane wyposażenie, jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Od tworzywa zależy nie tylko waga komponentu, ale także jego nośność. Bagażniki rowerowe produkuje się z:

  • Aluminium – łączy w sobie niską wagę z dużą wytrzymałością. Klasyczny aluminiowy bagażnik tylny, który kosztuje około 80 zł zwykle waży od 600 do 800 gramów i można go obciążyć ciężarem do 25 kg.
  • Stali – nieco cięższa niż aluminium, jednak doskonale sprawdzi się naprawdę razie potrzeby naprawdę dużej nośności. W zależności od rozbudowania konstrukcji może pozwolić na przewożenie nawet 40 kg bagażu.
  • Tytanu – modele tytanowe należą do niszy. Materiał jest ultralekki i wytrzymały, dlatego wykonane z niego bagażniki lepsze od aluminiowych. Wiąże się to jednak z dużo wyższą ceną. Produkuje się je najczęściej do konkretnych modeli rowerów szosowych.

Stojąc przed wyborem nowego modelu, dobrze pamiętać, że maksymalna nośność wskazana przez producenta uwzględnia idealne warunki drogowe.

Bagażnik rowerowy a typ roweru

Zdecydowana większość bagażników na rynku jest uniwersalna, dzięki czemu ich montaż nie powinien przysparzać większych trudności. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kolarzy, producenci przygotowują modele dedykowane do konkretnego typu roweru. Bez trudu więc znajdziesz produkty opracowane z myślą o kolarzówce, gravelu czy MTB. Te akcesoria na pewno zagwarantują lepszą stabilność komponentu. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele konkretnych typów rowerów?

Bagażnik do roweru górskiego

Większość konstrukcji dedykowanych do jazdy w trudnym terenie nie ma zamontowanego fabrycznie bagażnika. Zwykle brakuje w nich również  górnych otworów umożliwiających użytkownikowi montaż klasycznych modeli tylnych. Wyjątek stanowią niedrogie MTB, które są projektowane z myślą o jeździe typowo rekreacyjnej.

Dla wielu kolarzy ważne jest, aby akcesorium nie było przypięte na stałe – obecność systemu szybkiego montażu to jedna z najistotniejszych cech. Właśnie z tych powodów, wybór odpowiedniego  bagażnika do roweru MTB nie jest łatwy. Jakimi modelami warto się zainteresować?

SPORT ARSENAL SNC Art. 217 to propozycja dla wymagających rowerzystów, którzy potrzebują solidnego akcesorium, pozwalającego na przewożenie ciężkich przedmiotów. Producent zadbał o połączenie wysokiej nośności z dużą sztywnością. Sprawdzi się podczas pokonywania trudnych tras i z powodzeniem może służyć także podczas wielodniowych wypraw. Kompatybilny z rowerami wyposażonymi w hamulce tarczowe i v-brake. 

THULE Tour Rack to bagażnik rowerowy MTB o uniwersalnym zastosowaniu. Model może być montowany zarówno z przodu, jak i z tyłu. Będzie doskonałym wyborem, jeżeli zależy Ci na akcesorium pozwalającym na szybki montaż i demontaż. Co ważne, wyposażony jest w gumowe elementy chroniące ramę przed zniszczeniem. Ładowność około 10 kg pozwoli na przewiezienie wielu ważnych przedmiotów.

Zupełnie innym typem bagażnika do roweru jest TOPEAK MTX Beam Rack – mocowany do sztycy podsiodłowej. To model, który sprawdzi się nawet wtedy, gdy posiadasz MTB z pełną amortyzacją. Intuicyjny system montaży QuickTrack umożliwia zamocowanie i odpięcie go w każdym momencie.

TUBUS Logo Classic wyróżnia się spośród innych modeli obniżonym miejscem montażu sakw, co pozytywnie wpływa na umiejscowienie środka ciężkości. Ten bagażnik do roweru górskiego będzie doskonałym wyborem nawet wtedy, gdy zależy Ci na zabraniu w podróż naprawdę dużych bagaży. 


Bagażnik do roweru szosowego

Specyfika kolarzówek sprawia, że to rowery nie tylko niemające fabrycznego bagażnika, ale także (podobnie jak MTB) niewyposażone w otwory przeznaczone do jego montażu. Większość właścicieli tego typu pojazdów zwykle rezygnuje z dodatkowego wyposażenia, które dodatkowo obciąża konstrukcję. Niekiedy jednak jest ono konieczne. Pozwalający na szybki montaż i równie błyskawiczny demontaż na sztycy lub widelcu lekki bagażnik rowerowy spełni oczekiwania większości osób.

Ważne!

Jeśli posiadasz rower z ramą lub widelcem wykonanym z carbonu, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie bagażnik do szosy może być na nim zainstalowany. Duża grupa producentów akcesoriów wyklucza mocowanie swoich produktów na komponentach wykonanych z włókna węglowego.


TOPEAK TetraRack R2 montuje się na tylnych widłach roweru za pomocą specjalnych pasów. System regulacji umożliwia bezpieczną instalację akcesorium bez względu na geometrię ramy. Pozwala na zamocowanie sakw z tej samej marki za pomocą wygodnego systemu QuickTrack. Maksymalna ładowność wynosi 9 kg.

Jeśli dojeżdżasz na swoim rowerze do pracy, może zainteresować Cię natomiast ORTLIEB Rack 3 QL3/QL3.1. Lekka aluminiowa konstrukcja sprawdzi się przy montażu miejskich i „biurowych” sakw oraz koszyka. Duża wytrzymałość oraz otwory montażowe na tylną lampkę to jej dodatkowe atuty.  

Bagażnik do gravela

Na nieco inne parametry muszą zwrócić uwagę właściciele rowerów szutrowych. Pojazdy tego typu łączą w sobie cechy kolarzówek z MTB. Powinny być więc kompatybilne z kołami 28”, a jednocześnie lekkie. Większość modeli posiada fabrycznie gniazda montażowe, dlatego bagażnik do gravela można mocować w sposób klasyczny. Dzięki temu zagwarantujemy sobie dwie kolejne pożądane cechy: dużą wytrzymałość i stabilność.

Jeżeli rower nie ma otworów w ramie pozwalających na zamocowanie bagażnika, a oczekujesz dużej wytrzymałości i ponadprzeciętnej nośności, to możesz zdecydować się na mocowany na sztycy Quick Rack Light. Jego stabilność gwarantują rozpórki boczne, dzięki którym doskonale sprawdzi się do montażu sakw.

Wiele osób zastanawia się, jaki bagażnik do gravela wybrać, gdy planuje rozpocząć bikepackingową przygodę. Oprócz standardowych rozwiązań warto zwrócić uwagę również na te mniej typowe.Jedną z bardziej interesujących propozycji jest bagażnik przedni Author ACR-F04 mocowany z boku przedniego widelca. Stanowi doskonałe uzupełnienie klasycznego ekwipunku wyprawowego. Akcesorium o udźwigu 4 kg pozwoli m.in. na bezpieczne przypięcie małego namiotu lub śpiwora. Podobną ciekawą propozycję stanowi system montażowy do toreb Geosmina Anything Cage o nośności 3 kg. Pozwala na przypięcie w tej samej lokalizacji butelki z wodą, torby lub karimaty.

Bagażnik do roweru miejskiego, trekkingowego lub crossowego

Rowery miejskie i trekkingowe mają przeważnie bagażnik w podstawowym wyposażeniu. Crossowe, które projektowane są z myślą o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu, raczej nie posiadają tego akcesorium, jednak producenci decydują się na przygotowanie gniazd montażowych. Dzięki temu użytkownicy mogą w prosty sposób dostosować go do swoich potrzeb. Osoby szukające bagażnika do tego typu rowerów zwykle nie mają większych problemów ze znalezieniem akcesorium spełniającego ich oczekiwania. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy przewozić ze sobą dzieci lub zwierzęta.

Podróżowanie z maluchami może być naprawdę przyjemne. Rodzice najczęściej decydują się na zakup fotelika rowerowego. Dostępne są wersje mocowane zarówno przed, jak i za osobą kierującą. Te tylne mogą być zamontowane na ramie lub bagażniku. Jeśli wybierasz drugie rozwiązanie, pamiętaj, żeby sprawdzić, czy producent bagażnika przewiduje możliwość zamocowania fotelika. Akcesorium musi być wyjątkowo wytrzymale, aby zapewnić stabilną pozycję, a więc bezpieczeństwo maluchowi.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jaki fotelik na rower dla dziecka wybrać?

Pod pojęciem „bagażnik rowerowy dla psa” najczęściej rozumiemy albo zewnętrzną przyczepkę dla dużego pupila, albo kosz. Ten drugi montowany może być bezpośrednio na kierownicy lub właśnie na bagażniku. Decydując się na drugą opcję, warto zwrócić szczególną uwagę na nośność posiadanego przez nas akcesorium. Zdecyduj się na montaż tylko wtedy, gdy masz pewność, że udźwig jest wystarczająco duży, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzakowi. Pamiętaj, że musisz uwzględnić nie tylko wagę pasażera, ale także kosza, w którym będzie przewożony.


Akcesoria, które warto posiadać

Bez względu na to, czy poruszasz się na rowerze wyłącznie po najbliższej okolicy, czy cenisz wielodniowe wyprawy w terenie, torba na bagażnik rowerowy sprawi, że przewożenie bagaży będzie znacznie łatwiejsze. Producenci akcesoriów kolarskich prześcigają się w projektowaniu nowych wzorów – zarówno uniwersalnych, jak i dedykowanych specjalnie do bikepackingu lub jazdy miejskiej (tego typu produkty mają m.in. komorę na laptopa).

Innym przydatnym gadżetem jest guma na bagażnik rowerowy. Elastyczne ekspandery pozwalają na stabilne przymocowanie zabieranych przez siebie rzeczy. Doskonale się sprawdzają do ustabilizowania wielkich pakunków lub np. dodatkowej odzieży.

Tylne bagażniki rowerowe od uznanych producentów:

POLECAMY

Bagażnik rowerowy tylny ROMET Bagażnik rowerowy tylny ROMET
4,5

4 opinie

59 ,99 zł
-33% Najniższa cena: 89,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny ATRANVELO Fly
69 ,99 zł
-12% Najniższa cena: 79,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Black Weeks

Bagażnik rowerowy tylny XLC PR-R04
69 ,99 zł
-46% Najniższa cena: 129,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny ROMET HYJ-D10 24-28 alum. Bagażnik rowerowy tylny ROMET HYJ-D10 24-28 alum.
4,8

11 opinii

79 ,99 zł
-6% Najniższa cena: 85,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny SAHOO 62408 Bagażnik rowerowy tylny SAHOO 62408
4,5

6 opinii

79 ,99 zł
Cena katalogowa: 89,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Black Weeks

Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL SNC Art. 241 Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL SNC Art. 241
5,0

2 opinie

89 ,99 zł
-29% Najniższa cena: 127,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Black Weeks

Bagażnik rowerowy tylny XLC RP-R02
89 ,99 zł
-38% Najniższa cena: 147 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Black Weeks

Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL LRC Art. 022 Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL LRC Art. 022
4,4

8 opinii

99 ,99 zł
-30% Najniższa cena: 144,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny XLC RP-R04
99 ,99 zł
-16% Najniższa cena: 119,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Black Weeks

Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL Art. 206 S Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL Art. 206 S
99 ,99 zł
-28% Najniższa cena: 139,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny ROMET Racktime ECO 2.0
5,0

2 opinie

109 ,99 zł
-26% Najniższa cena: 149,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny ACCENT RC-15
4,6

12 opinii

119 ,99 zł
-7% Najniższa cena: 129,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL Expedice Art. 216 Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL Expedice Art. 216
4,1

16 opinii

119 ,99 zł
-7% Najniższa cena: 129,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

POLECAMY

Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL SNC Art. 215 Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL SNC Art. 215
4,3

10 opinii

129 ,99 zł
-7% Najniższa cena: 139,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Bagażnik rowerowy tylny ACCENT RC-37
4,9

19 opinii

129 ,99 zł
Cena katalogowa: 155 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

Bagażnik rowerowy tylny KROSS Weekendrack 200
4,8

4 opinie

129 ,99 zł
-13% Najniższa cena: 149,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!