Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?
18-11-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rękawiczki rowerowe to akcesoria, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród osób jeżdżących rekreacyjnie, jak i sportowo. Zdecydowanie poprawiają komfort podczas podróżowania (lub treningów), pozwalając uniknąć odcisków. Jednocześnie zwiększają kontrolę nad rowerem, ponieważ zapewniają stabilną pozycję dłoni. Jaki model wybrać, aby być zadowolonym?
Poza treningami, podczas codziennych aktywności, rękawiczki wyciągamy z szafy wyłącznie na chłodne jesienno-zimowe dni. Do jazdy na rowerze przydają się całym rokiem. Modele sportowe szyte są z materiałów pozwalających skórze oddychać, dzięki czemu nawet w upale pozwalają zachować komfort termiczny. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na rękawiczki rowerowe krótkie lub długie. Pierwsze wybierane są zawsze na lato, ponieważ mają przede wszystkim dobrze wchłaniać pot. Drugie, zwykle mają właściwości termiczne – chronią przed deszczem, wiatrem czy chłodem. Wyjątkiem są cienkie rękawiczki MTB, które są przewiewne, a ich bardziej zabudowany krój ma chronić dłonie na szlaku.
Rękawiczki kolarskie na sezon zimowy to odrębna kategoria akcesoriów. Wyposażane są w specjalne membrany, których zadaniem jest ochrona przed wiatrem i mrozem. Więcej na temat przeczytasz w artykule: Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?
Nie da się ukryć, że rękawiczki kolarskie pełnią nie tylko funkcję użyteczną, ale także dekoracyjną. Są dla wielu osób obowiązkowym elementem stylizacji, który pozwana za zaakcentowanie ich wyglądu. Stąd też dostępne modele różnią się między sobą wzornictwem. Coś dla siebie z łatwością znajdują amatorzy minimalistycznych, jak i ozdobnych printów. Musimy także pamiętać, że mogą także zwiększać nasze bezpieczeństwo. Jakie rękawiczki rowerowe będą najlepsze, gdy dużo poruszamy się po zmroku? Przede wszystkim w neonowych kolorach z dużą liczbą elementów odblaskowych. Pozwalają one skutecznie zwiększyć widzialność kolarza na drodze.
Kolejnym istotnym kryterium jest podział na rękawiczki rowerowe dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Pod względem stosowanych technologii nie różnią się one między sobą w sposób istotny. Proste, tanie modele sprawdzą się do rekreacji, a te bardziej zaawansowane będą świetnym wyborem dla wymagających użytkowników ze sportowym zacięciem. Istotną rozbieżnością między poszczególnymi produktami z tych kategorii będzie krój, dopasowany do budowy anatomicznej dłoni. Kobiece modele będą węższe oraz inaczej wyprofilowane niż męskie. Dziecięce są natomiast znacznie mniejsze.
Rozróżnienie na produkty letnie i zimowe nie jest jednak pełną odpowiedzią na pytanie, jakie rękawiczki na rower wybrać. Produkty z tej kategorii dzielimy nie tylko ze względu na sezon, ale przede wszystkim na kroje dopasowane do potrzeb różnych kolarskich dyscyplin. Wyróżnimy modele szosowe, gravelowe, MTB XC oraz enduro. Wiele z propozycji sprawdzi się do jazdy turystycznej. Cechami wspólnymi wszystkich dostępnych rozwiązań jest konstrukcja gwarantująca komfort oraz specjalne panele na kciukach – zwykle z mikrofibry, pozwalające na szybkie otarcie potu z czoła.
RODZAJ RĘKAWICZEK | NAJWAŻNIEJSZE CECHY |
---|---|
Szosowe |
|
Czasowe/ triathlonowe |
|
MTB XC |
|
Enduro / trail / downhill |
|
Turystyczne |
|
Wiele produktów z tej kategorii możemy uznać za uniwersalne. Nie oznacza to jednak, że nie da się określić cech wyróżniających warianty dedykowane. Najjaskrawiej widoczne przy zestawieniu ze sobą rękawiczek rowerowych szosowych i MTB.
Modele przeznaczone do szybkiej jazdy po asfalcie powszechnie występują w wersji krótkiej i długiej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że rękawiczki rowerowe bez palców cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Zwykle są cienkie, a tym samym lekkie. Ich minimalistyczna konstrukcja niekiedy nie uwzględnia dodatkowych wkładek żelowych czy rzepów. Dbają o to szczególnie kolarze, dla których liczy się każdy gram. Głównym zadaniem wersji na szosę, jest poprawa chwytu i skuteczne wchłanianie potu. Kolejny ważny aspekt to ochrona podczas upadku, czyli ograniczenie bolesnego kontaktu z asfaltem.
Assos RS Long Fingered Gloves TARGA to propozycja osłaniająca palce, która wyróżnia się wysoką oddychalnością, co jest zasługą zastosowania autorskiego materiału Breezer Tex. Jego wyjątkowa konstrukcja ogranicza odparzenia i obtarcia, a specjalne panele z elementami 3D pozwalają na perfekcyjne dopasowanie. Ale Cycling Velocissimo Crono oraz Endura EGM Mitt to propozycje rękawiczek o krótkim kroju. Precyzyjnie skrócona długość w okolicy nadgarstków oraz rozwiązania zapobiegające ślizganiu się dłoni sprawiają, że skutecznie podnoszą jakość jazdy.
Specyficzną grupą produktów w tej kategorii są modele o konstrukcji aerodynamicznej, przeznaczone do jazdy na czas. Takie modele projektuje się po to, aby zminimalizować opory toczenia, co może mieć istotny wpływ na osiągane wyniki. W sytuacji, gdy stajemy w szranki z doskonale wytrenowanymi kolarzami, to właśnie odzież i sprzęt może decydować o tym, kto lepiej „wykorzysta” wykręcone waty.
Świetnym przykładem takich produktów są: GripGrap Aero TT Raceday i Agu Aero Performance. Pierwsze wyróżnia innowacyjny system DoctorGel, który ogranicza uczucie mrowienia. Drugie są natomiast pozbawione wyściółki, co gwarantuje maksymalny kontakt dłoni z kierownicą.
Kolarstwo górskie jest dyscypliną wymagającą odpowiedniego przygotowania sprzętowego. Podczas jazdy jesteśmy w większym stopniu narażeni na zahaczenie o wystające na szlak gałęzie, czy pojawiające się na trasie duże kamienie lub korzenie leśnych drzew. Pokonywanie terenowych tras wiąże się zatem z dużą liczbą nierówności, stąd i ryzyko upadków jest naprawdę duże. Rękawiczki do MTB musi zatem cechować duża wytrzymałość, pełna swoboda ruchów oraz dobra amortyzacja.
Najmocniejsze rękawiczki na rower są stosowane przez zawodników DH i Enduro. Takie modele mają długie palce i specjalne wzmocnienia, które chronią przed poważnymi obrażeniami, jakie grożą na zjazdach. Przykładem takiego produktu są rękawice rowerowe Giro Trail Builder. W strategicznych miejscach mają rozmieszczone pogrubienia, które zabezpieczają dłonie. Wytrzymałą konstrukcją wyróżnia się również model Endura Hummvee Plus II z żelowymi wkładkami Palmistry. Jakie rękawiczki na rower do jazdy górskiej? Początkującym w zupełności wystarczą krótkie Chiba Sport. Są lekkie i wytrzymałe – z pewnością uchronią dłonie przed otarciami o gałęzie, kiedy przyjdzie przedzierać się przez mocno zalesione ścieżki czy w razie szlifu na kamienistym szlaku.
Zupełnie uniwersalne reguły, jakimi kierują się rowerzyści decydujący się na jazdę po szutrach sprawia, że mają oni dużą dowolność w przypadku wyboru rękawiczek na gravela. Jeżeli cenisz kolarstwo przygodowe i często decydujesz się na długie wyprawy po szutrach, to na pewno lepszą amortyzację oferują modele mające cechy rękawiczek na rower MTB.
W przypadku właścicieli graveli, którzy cenią możliwość intensywnego poznawania świata oraz rozwijania dużych prędkości, zdecydowanie lepiej sprawdzą się warianty szosowe. Są lżejsze, a tym samym pozwalają na lepsze wyczucie kierownicy.
Użytkownicy rekreacyjni mają pełną swobodę podczas wyboru akcesoriów. Nie muszą się trzymać innych reguł niż własna wygoda.
Jedną z częściej występujących kolarskich przypadłości podczas jest drętwienie rąk podczas jazdy. Wśród wielu sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością, często wymienia się inwestycję w dobrej jakości rękawiczki żelowe na rower. Są one niezastąpione podczas wielogodzinnych przejażdżek czy treningów. Sprawdzają się, jeśli jeździmy często i wiele godzin spędzamy na siodełku, jak również wtedy, kiedy kręcimy mniej kilometrów.
Jak działają rękawiczki z wkładkami żelowymi na rower? Dobrze amortyzują, dzięki czemu drgania są przenoszone na nasze dłonie w znacznie mniejszym stopniu. Jednym z takich produktów jest model Eyen Gain. Zapewniają wygodę podczas wycieczek za miasto, jak i w drodze do pracy. Wyposażone zostały w miękkie, żelowe wstawki oraz duży panel z siateczki, dzięki czemu dłonie w czasie jazdy są stale owiewane powietrzem – ręce będą się intensywnie pociły w ciepłe dni.
Nawet najlepszy model marki premium nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będziemy wiedzieli, jak dobrać rozmiar rękawiczek. To istotne, aby dłonie czuły się swobodnie i mogły sprawnie obsługiwać manetki i dźwignie. Z pomocą przychodzą tabele rozmiarowe, w których znajdziemy informację, na jaki obwód dłoni interesujący nas modele będzie właściwy. Wystarczy zatem w sposób poprawny zweryfikować tę wartość.
Jak zmierzyć obwód dłoni krok po kroku?
Dla pewności warto czynność powtórzyć, aby zweryfikować poprawność jej wykonania. Dobrze także wiedzieć, że najczęściej najszerszą częścią dłoni jest okolica stawu łączącego kciuka i palce. Następnie porównujemy uzyskaną wartość z tabelą podaną przez producenta i zdecydować się na odpowiedni rozmiar.