Bunny hop, czyli jak skakać na rowerze
22-01-2023Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Jeżdżenie na rowerze staje się ostatnio coraz popularniejsze. Sport ten sam w sobie jest świetną odskocznią od codzienności, dobrym treningiem ciała i umysłu, a także zastrzykiem endorfin oraz adrenaliny. Jazda MTB dużo daje, ale też dużo wymaga. Bez względu na to, jaki typ roweru kręci Cię najbardziej, nie powinieneś udawać się w teren bez minimalnej wiedzy na temat prawidłowej techniki jazdy oraz odpowiednio dobranych ochraniaczy. Sprawdź, co musi wiedzieć miłośnik jazdy MTB i enduro.
Do stawiania pierwszych kroków w kolarstwie górskim nie potrzebujesz drogiego, profesjonalnego roweru. Jeśli pokochasz ten sport tak, jak my, wtedy przyda Ci się zarówno dobry sprzęt, jak i wiedza teoretyczna. Niezbędny będzie nie tylko kask, ale i ochraniacze na kolana oraz łokcie, zbroja lub buzer.
Głównym elementem dobrej techniki jazdy na rowerach enduro i MTB jest prawidłowe ułożenie ciała, czyli:
Nogi odpowiadają za dociążenie roweru Twoją masą, a ręce za trzymanie kierownicy. Ułożenie pięt nisko na pedałach poprawia przyczepność oraz pomaga w hamowaniu i ułatwia pracę nóg w terenie. Szeroko rozstawione łokcie wspierają zwiększenie nacisku na przednie koło, dając pole do manewru tułowiu w czasie całego przejazdu.
Technika jazdy rowerem MTB i enduro zakłada, że to ciało nadaje kierunek jazdy, a rower jedynie wchodzi w zakręt. Prawidłowe skręcanie przy dużych prędkościach i na nierównym terenie polega na pochyleniu jednośladu oraz przyjęciu niskiej pozycji.
Przy wchodzeniu w zakręt powinieneś nachylić się nad kierownicą oraz obniżyć biodra. Dzięki szeroko rozstawionym łokciom zyskasz więcej możliwości manewru rowerem, co pozwoli przejeżdżać zakręty z większą prędkością.
Im dalej widzisz, tym szybciej jedziesz. Skupianie się na tym, co pod kołami sprawia, że jazda jest bardziej zachowawcza, a to zwiększa ryzyko zderzenia z przeszkodą. Dlatego ważne, żeby obejmować wzrokiem cały teren. Jeśli za bardzo skupisz się na tym, co najbliżej albo wpatrzysz się w oddaloną przeszkodę, wówczas na pewno zaliczysz spotkanie z glebą. I to spektakularne.
Technika techniką, ale aby jazda rowerem górskim dawała pełnię satysfakcji, musisz zadbać o odpowiednią ochronę ciała. Pamiętaj, że ubierasz się nie do jazdy, ale na wypadek ewentualnej gleby.
Możesz wybierać spośród wielu kasków typu full face czy lekkich ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki. Nie zaszkodzi też zastanowić się nad zakupem zbroi lub buzera, które zminimalizują ryzyko poważniejszych kontuzji.
Artykuł powstał we współpracy z marką FOX.