Czyszczenie tarcz hamulcowych w rowerze - poradnik
01-12-2022Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Kilkadziesiąt minut w mokrych górach wystarcza, aby glina blokowała koła, przerzutki czy amortyzację. Nie są to warunki niespotykane dla roweru MTB – wręcz przeciwnie. O wiele dłużej posłuży szosówka, najczęściej wyciągana w słoneczną pogodę, jednak w końcu i napęd szosowy oblepi się kurzem. Regularnie czyszczenie nie tylko zapobiegnie szwankowaniu osprzętu, ale i pozytywnie wpłynie na wygląd oraz żywotność komponentów. Na czystych częściach łatwiej też zauważysz usterki. Dowiedz się więc, jak myć rower na myjni lub w domu – czyszczenie wcale nie musi trwać godzinami, a przyniesie fantastyczne efekty!
Mycie roweru wpływa na wygląd komponentów i pozwala sprawnie działać częściom.
Spis treści:
Aby wyczyścić rower nie potrzeba wiele – trochę ciepłej wody, nieco detergentów i przybory do mycia. Jeśli w trakcie czyszczenia usuniesz smar, trzeba będzie go uzupełnić. Warto też przebrać się w ubrania robocze, ponieważ tłuste środki w napędzie mogą być naprawdę trudne do wyprania. Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj więc:
Zdecyduj się też na miejsce, w którym wyczyścisz rower – to może być myjnia samochodowa, rowerowa, podwórko, a nawet mieszkanie w bloku.
Polecane miejsca i sposoby czyszczenia roweru | |
---|---|
Gdzie myć rower? | Jak to zrobić? Najważniejsze porady |
Dedykowana myjnia rowerowa | Lej strumieniem wody z odległości kilku kroków od roweru. Nie celuj bezpośrednio w łożyska oraz uszczelki – myj je strumieniem ustawionym pod kątem około 30 stopni. |
Myjnia samochodowa | Koniecznie wybierz najmniejsze ciśnienie i myj rower z odległości około 1,5 metra, uważając na łożyska oraz uszczelki (nigdy nie celuj wprost na nie). Możesz skorzystać z trybu „aktywna piana”, aby rozpuścić uporczywe zabrudzenia. |
Ogródek, podwórko i tym podobne | Skorzystaj z myjki rowerowej (zasady takie jak w przypadku myjni) lub wiadra, ścierek i szczotek. Użyj ekologicznych preparatów. Jeśli czyścisz rower w miejscu publicznym, koniecznie zadbaj o bliskość studzienki odpływowej. |
Mieszkanie | Wybierz miejsce, które można zachlapać (np. wanna, prysznic, zabezpieczony przed ściekaniem wody balkon lub przestrzeń z kafelkami). Czym czyścić rower w takich warunkach? Użyj wiadra, ścierek i szczotek. |
Świetnym rozwiązaniem jest mycie roweru na myjni rowerowej – oferuje mniejsze ciśnienie niż samochodowe odpowiedniki. Dlaczego to takie ważne? Przy wyższym ciśnieniu łatwo wypłukać za dużo – jeszcze niezużyty smar zostanie usunięty z głęboko ukrytych elementów napędu, a uzupełnianie preparatu bywa czasochłonne. Dodatkowo można zniszczyć delikatne części, np. uszczelki.
Rowerowe myjnie będą więc najlepsze, ale znajdziesz je praktycznie tylko w największych miastach, i to nie wszystkich. Co więc w wypadku, gdy w okolicy ich nie ma – czy można myć rower na samochodowej myjni bezdotykowej? Tak, jeśli czyszczenie wykona się delikatnie. Popularny dla aut program „aktywna piana” również nie powinien zaszkodzić ramie ani napędowi. Kosz takiego mycia to sumarycznie 5-10 zł, a trwa dosłownie kilka minut.
Strumień wody pod ciśnieniem to najszybszy sposób na wyczyszczenie roweru. Uważaj jednak na łożyska i uszczelki – nie kieruj wody bezpośrednio na nie i zadbaj o to, aby ciśnienie nie było zbyt wysokie.
Przed wybraniem się na mycie spakuj najpotrzebniejsze preparaty, a na miejscu skorzystaj ze środków czyszczących i opłucz rower lekkim strumieniem z dystansu, aby pozbyć się największych zabrudzeń. Omijaj okolice łożysk w piastach kół, sterach i suporcie, a także uszczelki – wystarczy, że woda odbije się na nie z rurek ramy, delikatnie wszystko opłukując. Przy odrobinie uwagi rower wyjdzie z mycia czysty i bez szwanku.
A czy można myć rower karcherem? Przenośna myjka sprawdzi się nawet lepiej niż myjnia samochodowa, bo ciśnienie może być odrobine mniejsze. Warto jednak pamiętać, że najlepsze rozwiązanie stanowi dedykowane akcesorium – specjalna myjka rowerowa. Będzie równie skuteczna jak karcher, ale nawet bezpieczniejsza dla komponentów. W obu przypadkach należy się liczyć z kosztem przyrządu, ale na szczęście w zestawie z myjkami często dodawane są różne preparaty. Tak jest w przypadku kompletu Muc-Off Pressure Washer – zawiera cztery różne lance wodne, trzy środki czyszczące, a także ręcznik.
Oczywiście i z tym akcesorium należy uważać – rower myj z daleka, unikaj nakierowywania silnego strumienia na delikatne elementy, a myjkę ustawiaj pod kątem (30-45 stopni), aby woda nie trafiała wprost na łożyska. W miarę możliwości wybieraj też niskie ciśnienie.
Bez względu na metodę mycia roweru – myjnia, karcher czy wiadro z wodą i detergentem – postaraj się zachować odpowiednią kolejność czyszczenia jednośladu. Jak umyć rower, aby nie zachlapać już umytych komponentów?
Najlepiej zacznij od łańcucha, przerzutek i kasety, ponieważ zostawienie ich na koniec sprawiłoby, że zabrudzoną smarem z napędu ramę trzeba by było jeszcze raz umyć.
Rurki, widelec oraz obręcze zostaw więc na koniec, a potem wytrzyj do sucha tak, aby nie powstały zacieki. Następnie pokryj rower środkiem nabłyszczającym – efekt Cię zaskoczy!
Tradycyjne metody mycia roweru – z użyciem np. gąbki i wody we wiaderku – również są skuteczne, choć mogą być nieco bardziej czasochłonne niż wykorzystanie wysokiego ciśnienia. Plusem jest to, że nie ryzykujesz wypłukania smaru czy zniszczenia uszczelek.
Jeśli nie masz myjki i nie chcesz jechać na myjnię – nic straconego. Może czyszczenie zabierze nieco więcej czasu, ale nie zaryzykujesz uszkodzenia uszczelek czy łożysk. Najpierw wybierz najdogodniejsze miejsce:
Wykorzystaj stojak na rower lub – jeśli nie masz owego akcesorium – mocno oprzyj jednoślad na nóżce lub ścianie (takiej, którą można łatwo umyć lub nieco pobrudzić). Zdemontuj akcesoria, które można w prosty sposób ściągnąć, np. błotniki, oświetlenie rowerowe, torby bikepackingowe czy licznik. Dobrze jest także zdjąć koła, ale nie jest to konieczne.
Mycie zacznij od dokładnego wyszorowania części ruchomych napędu – korby, łańcucha, przerzutek i kasety – za pomocą szczotek i płynów. Jak czyścić rower poszczególnymi przyborami?
Najlepiej będzie wyposażyć się w komplet szczotek o różnym rozmiarze. Te mniejsze przydadzą się do napędu, a do ramy czy widelca świetna będzie duża szczotka o w miarę miękkim włosiu – pozbędziesz się nią zwłaszcza błota. Potem możesz wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia roweru i mokrą ścierkę.
Na końcu dokładnie osusz ramę, napęd, amortyzator rowerowy oraz obręcze, w który to sposób zapobiegniesz pojawieniu się rdzy i mało estetycznych zacieków. Po wszystkim nałóż na lakier środek nabłyszczający. Gdy rower już lśni, dokładnie popatrz, czy na komponentach nie pojawiły się zarysowania lub – co gorsza – pęknięcia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy.
Najbrudniejszy sport świata?
Kolarstwo przełajowe to sport, przy którym rower porządnie się zabrudzi. Właśnie dlatego modele CX projektowane są tak, aby błoto nie blokowało kół podczas jazdy. Co więcej, często osoby startujące w zawodach cyclocrossu mają w gotowości drugi jednoślad, na który mogą wsiąść, kiedy pierwszy będzie zbyt brudny, aby kontynuować na nim zmagania. Oczywiście konkurentów w kwestii najbrudniejszego sportu świata nie brakuje – rugby? grotołażenie? – a i w samym kolarstwie zdarzają inne, bardzo błocące wyścigi (w szczególności MTB).
Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie umyć rower, przygotowaliśmy dla Ciebie film poradnikowy. Zobacz, jak powinna przebiegać ta czynność krok po kroku!
Wciąż popularnym sposobem na uzyskanie czystego jednośladu jest mycie roweru płynem do naczyń. Dostępny w każdej kuchni detergent można określić jako tani, dość skuteczny i w miarę delikatny, ale może nie poradzić sobie z każdym zabrudzeniem. A więc czym myć rower? Najlepiej używać dedykowanych przyborów i środków, przede wszystkim dlatego, że są efektywne i zawierają składniki bezpieczne dla wszystkich komponentów.
Dobrym pomysłem jest kupienie całego zestawu do czyszczenia dwóch kółek, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze żadnych rowerowych preparatów. Przykładem może być Weldtite Dirtwas Starter Pack, który zawiera podstawowe środki czyszczące, gąbkę, szmatkę, a nawet wiaderko. Możesz sięgnąć też po rozwiązania od innych marek: Barbieri, Muc-Off czy Park Tool – oferują m.in. różne szczotki do mycia ramy, kół, kaset czy wąskich elementów, takich jak linki.
Jeśli brakuje Ci któregoś akcesorium lub preparatu, popatrz na oferowane osobno środki czyszczące, rękawiczki, ścierki czy nawet prowadnicę do łańcucha, która zdecydowanie ułatwia mycie roweru ze zdemontowanym kołem. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów, mających odmienne zastosowania. Ważne, aby przed użyciem każdego z nich dokładnie przeczytać instrukcję, która podpowie, jak wyczyścić rower konkretnym specyfikiem.
Ekologiczne sposoby na czyszczenie roweru
W swoim domu na pewno znajdziesz rzeczy, które można wykorzystać do czyszczenia roweru. Dobrym przykładem są stare T-shirty – zamiast je wyrzucać, wypierz ostatni raz i potnij na czyste szmatki. Masz zużytą szczoteczkę? Świetnie – jest na tyle mała, że posłuży do czyszczenia zębatek oraz innych trudno dostępnych części napędu. Nie musisz kupować myjki, jeśli masz podwórko i wąż do wody, zwłaszcza jeśli wyposażysz go w końcówkę pozwalającą uzyskać przyzwoite ciśnienie. Stare gąbki do naczyń też będą jak znalazł – nie używaj ich tylko do tarcz hamulcowych (wykorzystaj do nich czyste ścierki z T-shirtów).
Myjnia lub karcher pozwalają ograniczyć liczbę potrzebnych przyborów, ponieważ ciśnienie strumienia wody szybko czyści rower. Przede wszystkim jednak jeśli czyścisz rower w domu bez myjki, potrzebujesz szczotek i preparatów, za pomocą których szybko pozbędziesz się zabrudzeń z każdego komponentu.
POLECAMY