Test letniej odzieży rowerowej Alé Cycling
14-09-2021Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Wybór odpowiednich spodenek rowerowych jest niezwykle istotny nie tylko dla trenujących kolarzy, ale również dla osób celujących w rekreacyjną jazdę. Dobrze dobrany model – zwłaszcza w wersji ze wkładką – pozwala uniknąć otarć oraz bólu spowodowanego długą jazdą. Aby ułatwić zakup idealnego produktu, przygotowaliśmy zbiór porad zawierający zalety i wady poszczególnych rozwiązań, a także ranking polecanych spodenek na rower.
SPIS TREŚCI:
Dobre spodenki rowerowe odgrywają niezwykle istotną rolę w kwestii komfortu jazdy. Zależnie od modelu i przeznaczenia mogą wspierać mięśnie poprzez kompresję, niwelować ucisk wywołany długotrwałym kontaktem z siodełkiem dzięki specjalnej wkładce, a także zapewniać odpowiednią wentylację za sprawą wysokiej jakości materiałów i dobrze rozmieszczonych perforacji. Niektóre modele zaprojektowane do MTB wyposażone są też w ochraniacze, zabezpieczające przed uderzeniami w razie upadku.
Pamiętaj!
Nawet najlepsza wkładka żelowa lub piankowa, wszyta w spodenki rowerowe na długie dystanse, nie zapewni odpowiedniego komfortu, jeśli zestawi się ją z niewygodnym siodełkiem i źle ustawionym rowerem. Pełnię możliwości odzieży poznamy, dopiero gdy wszystkie elementy związane z szeroko pojętym bikefittingiem zostaną dobrze dobrane i ustawione.
Pierwszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, są materiały użyte przez producenta. Bardzo często do wykonania spodenek rowerowych na szosę wykorzystywana jest np. lycra gwarantująca doskonałe dopasowanie.
Wielu producentów ma jednak własne, autorskie tkaniny, które nie ustępują jej właściwościami. Za przykład posłużyć może choćby „Type.959Kompressor” od Assosa. Są to tkaniny wykonane z podstawowych składników, jak elastan, poliester, czy poliamid, ale w różnych mieszankach oznaczonych określoną nazwą handlową. Dlatego za każdym razem przed zakupem należy upewnić się, co oferują poszczególne dzianiny. Ważną zaletą zawsze jest odpowiednia oddychalność – to cecha niezwykle przydatna zarówno w okresie letnim, jak i zimą. Zapobiega gromadzeniu się wilgoci na skórze, zapewniając odpowiedni komfort termiczny.
Kolejna kwestia to elastyczność – kolarze szosowi oraz zawodnicy XC powinni decydować się na elastyczne, opinające ciało materiały. Bardzo dobrą właściwością jest kompresja, która opinając mięśnie poprawia krążenie, a tym samym wspiera mięśnie przy wysiłku. Rowerzyści górscy zwykle stawiają natomiast na ubrania, które są przede wszystkim wytrzymałe, odporne na przetarcia. Dobrze stawiać np. na produkty wykonane z cordury o splocie ripstop, zapobiegającym rozdarciu.
Podstawową cechą spodni rowerowych jest ich krój. Wersje mocno dopasowane, przylegające do ciała najlepiej sprawdzą się u kolarzy szosowych, a także do XC. Często chętnie wybierają je także osoby jeżdżące na gravelach. Zazwyczaj używa się ich bez bielizny. Opiętym krojem często charakteryzują się też przeznaczone do MTB spodenki ochronne z ochraniaczami na biodra. Czasami są one również wyposażone w specjalne panele zabezpieczające przed uderzeniami.
Luźne spodenki są natomiast domeną dyscyplin MTB, takich jak trail, enduro, downhill, czy all-mountain. Łatwo zmieścić pod nie ochraniacze na rower, a dodatkowo zapewniają dobrą wentylację.
Kroje spodenek rowerowych – wady i zalety
Krój spodenek | Zalety | Wady |
Dopasowany |
|
|
Luźny |
|
|
Podstawowym problemem rowerzystów podczas długotrwałej jazdy jest ucisk wywołany kilkoma godzinami spędzonymi na siodełku. Dlatego wkładka rowerowa na długie dystanse jest najrozsądniejszym wyborem. Może być ona wykonana z pianki lub specjalnych paneli żelowych. Redukuje uczucie dyskomfortu, zapewniając użytkownikowi wygodę.
Zalety i wady poszczególnych rodzajów wkładek
Rodzaj wkładki | Zalety | Wady |
Piankowa |
|
|
Żelowa |
|
|
Niezależnie od tego, jaki rodzaj wkładki rowerowej znajduje się w wybranych spodenkach – ważne, aby była ona dopasowana szerokością do naszej budowy, bo jest to kwestia kluczowa. Oprócz tego warto pamiętać, że gęstość materiału ma większe znaczenie od jego grubości. Parametr ten wyraża się w kilogramach na metry sześcienne i wyższa wartość zazwyczaj oznacza lepszą amortyzację. Wkładki o gęstości rzędu 90-120 kg/ m² nadają się do kilkugodzinnych treningów.
Zwróć uwagę!
Podejmując decyzje o tym, jakie spodenki rowerowe na długie dystanse wybrać, warto upewnić się, czy wkładka ma właściwości antybakteryjne. Taka cecha pozwoli zredukować ryzyko podrażnień, a przede wszystkim znacznie zmniejszy powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu odzież dłużej zachowa świeżość.
Bardzo ważną kwestią jest troska o właściwą higienę. Spodenki rowerowe z wkładką zakłada się na gołe ciało – bez bielizny. Z tego względu należy je prać po każdej jeździe.
W spodenkach rowerowych, przede wszystkim w modelach dedykowanych kolarzom szosowym i zawodnikom XC, bardzo często spotykane są też szelki. Czasem jednak można je znaleźć także w wersjach z długimi nogawkami.
Do produkcji szelek w spodenkach na lato wykorzystywane są zazwyczaj lekkie, siateczkowe materiały gwarantujące optymalną wentylację. Natomiast w odzieży zimowej oddychalność musi iść w parze z dobrą izolacją od chłodu, dlatego materiał jest zwykle grubszy.
Korzyści i ograniczenia spodenek z szelkami i bez nich
Rodzaj spodenek | Zalety | Wady |
Z szelkami |
|
|
Bez szelek |
|
|
Czy wiesz, że…
Decydując się na zakup spodenek rowerowych z szelkami, najlepiej wybierać modele o konstrukcji bezszwowej. Przy takim rozwiązaniu ramiączka nie powodują nieprzyjemnych otarć. Gwarantują tym samym odpowiedni komfort jazdy.
Wybierając spodnie na rower, trzeba także dobrać odpowiednie nogawki. Do wyboru są trzy główne rodzaje:
Aby ułatwić nieco wybór spodenek z żelową wkładką, przygotowaliśmy mini ranking. Zawarte zostały w nim 3 wysoko oceniane modele od popularnych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.
Na pierwszym miejscu znalazły się spodenki Biemme Cargo. Dzięki żelowej wkładce Biemme BRT charakteryzującej się kilkoma warstwami oraz asymetrycznym perforowaniem, zapewniają wysoki komfort i dobrą wentylację. Lekki, elastyczny materiał Lycra Challenger gwarantuje natomiast świetną wentylację oraz dobre dopasowanie. Praktycznym dodatkiem są też cztery kieszenie, w których wygodnie można przewieźć różne przedmioty.
Drugie miejsce przypadło popularnej marce Endura. Model FS260 powstał z nowoczesnej tkaniny, której wewnętrzna warstwa sprawnie odprowadza wilgoć. Bezszwowe szelki z siateczki gwarantują świetną wentylację, natomiast na nogawkach zastosowano bezuciskowe wykończenie, antypoślizgowe, silikonowe panele oraz elementy odblaskowe. Zelowa wkładka znacznie niweluje ucisk, a dzięki właściwościom antybakteryjnym zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Trzecią wartą uwagi propozycją są spodenki Rogelli Distance. Wykonano je z lekkiego i przewiewnego materiału Dynaflex, który zapewnia dobry komfort podczas jazdy w ciepłe dni. Bezszwowe szelki gwarantują dobre trzymanie spodenek na właściwym miejscu. Najważniejszy atut stanowi jednak wkładka żelowa Evo-1. Dzięki grubości 13 mm zapewnia ona komfort nawet przez 5 godzin jazdy, delikatne, specjalnie uformowane krawędzie chronią przed otarciami, a dodatkowo, wyróżnia się ona właściwościami antybakteryjnymi.
Wymagające rowerzystki mogą zdecydować się na spodenki Assos Equipe R Bib Shorts S9. Wyróżnia je wyścigowy krój, który gwarantuje optymalne przyleganie do ciała i pełen zakres ruchu. Nowoczesny materiał Typ.441 doskonale oddycha, gwarantując sprawne odprowadzanie ciepła oraz wilgoci na zewnątrz. Wkładka powstała z pianki 3D Waffle świetnie absorbującej drgania i niwelującej ucisk. Powierzchnia panelu jest perforowana, co przekłada się na odpowiednią wentylację.
Nie wszyscy chcą korzystać ze wkładek żelowych, dlatego przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji z panelami piankowymi. Pierwszą z nich jest model Eyen Groove 3.0 Cargo. Wkładka Elastic Interface Gravel Performance Men Hybrid oferuje komfort nawet przez ponad 6 godzin jazdy. Anatomiczna konstrukcja gwarantuje doskonałe dopasowanie. Spodenki powstały z dobrze oddychającego, włoskiego materiału. Zapewniają też wsparcie mięśni dzięki dobrej kompresji i świetną ochronę przed promieniowaniem słonecznym dzięki filtrowi UPF 50+.
Kolejny model to również Eyen – Rhythm 3.0. Doskonale sprawdzi się on w trakcie krótkich, nieprzekraczających 3 godzin przejażdżek, np. na intensywnych treningach. Wkładka Teo Blade Sign 60 ma dwie warstwy, dzięki czemu zapewnia odpowiedni komfort oraz efektywną cyrkulację powietrza. Tkanina chroni przed promieniowaniem UV 50+, a krój dostosowano do anatomii męskiego ciała, co przekłada się na doskonałe dopasowanie.
Ciekawe propozycje znajdą dla siebie również fani MTB. Spośród najlepiej ocenianych modeli szortów rowerowych, wybraliśmy kilka ciekawych opcji. Na początek produkt popularnej, szkockiej marki Endura. Hummvee Lite to spodenki wykonane z lekkiego i rozciągliwego materiału zabezpieczonego DWR. Elastyczny ściągacz i zintegrowany pasek w połączeniu z regulowaną szerokością nogawek pozwalają dopasować je do potrzeb rowerzysty. Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniają natomiast tylne panele wentylacyjne. Wysoką wytrzymałość gwarantują wewnętrzne, bezszwowe panele wykonane z solidnej cordury. Dodatkowo do tego modelu można wpiąć specjalne spodenki z wkładką, zapewniające większy komfort jazdy.
Dla osób, którym zależy na jak najlepszym stosunku jakości do ceny, dobrą propozycją mogą okazać się spodenki Eyen Rider. Charakteryzują się one uniwersalnym, luźnym krojem, dzięki będą odpowiednie nie tylko do MTB, ale też na gravela oraz do innych aktywności. Powstały z mocnego, odpornego na przetarcia i rozciągliwego materiału. Tkanina zawiera również filtr UV-50, dzięki czemu chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki powłoce SOFIGUARD Green, spodenki dobrze zabezpieczają przed lekkim deszczem. Są również kompatybilne ze specjalnymi bokserkami Eyen Inner, wyposażonym we wkładkę.
Chętnie wybierany przez rowerzystów jest też kolejny wyrób Endury, a mianowicie model SingleTrack II. Krój spodenek jest luźny i pozwala na założenie pod spód ochraniaczy na kolana. Nylonowy materiał cechuje wysoka wytrzymałość i duża odporność na uszkodzenia. W pasie znajdują się specjalne mocowania, pozwalające na wpięcie wewnętrznej bielizny z wkładką. Ciekawą zaletą są specjalne, zapinane na zamek błyskawiczny panele wentylacyjne, dzięki którym można regulować przepływ powietrza.
Kolejnym wartym uwagi produktem są spodenki ALE CYCLING Enduro 2.0. Wykonano je z przewiewnego, lekkiego i elastycznego materiału, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Tkanina dobrze chroni również przed promieniami UV. Tylna część pasa została podniesiona, dzięki czemu dobrze zakrywa ciało, a talię można regulować, dostosowując ją do swojej sylwetki. Dzięki wykorzystaniu technologii mapowania ciała, to bardzo wygodny model, który może być użytkowany nie tylko na rowerze.