Jak odkręcić pedały w rowerze?
26-01-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Mimo pojawienia się pedałów SPD umożliwiających wpinanie w nie obuwia, wersje platformowe nadal są bardzo chętnie kupowane przez rowerzystów na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przy niektórych dyscyplinach to właśnie one sprawdzą się lepiej. Są jednak istotne elementy, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu. Jakie platformy wybrać, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i funkcjonalność?
Choć konstrukcja pedałów platformowych z pozoru wydaje się prosta, to jednak poszczególne modele mocno różnią się między sobą. Można to zauważyć, podczas szukania nowego kompletu. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę uprawiając poszczególne dyscypliny kolarstwa i które rozwiązania najlepiej sprawdzą się podczas jazdy w konkretnym terenie. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko wysoki komfort jazdy, ale również odpowiedni poziom bezpieczeństwa na trasie. Wiele osób zastanawia się, jakie pedały platformowe do MTB, na szosę albo do jazdy miejskiej sprawdzą się najlepiej. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym aspektom, mającym decydujący wpływ na użytkowość konkretnych modeli.
Piny, to jeden z najważniejszych składników pedałów platformowych. Są to małe, wystające elementy, do złudzenia przypominające śrubki. Mogą być zintegrowane z platformą lub wymienne. Ich funkcjami są zapewnienie odpowiedniej przyczepności i dobrego przylegania butów do pedałów. W konsekwencji jazda będzie bezpieczniejsza, a kontrola nad rowerem znacznie lepsza, niż w przypadku zwykłych platform. Warto jednak pamiętać, że „kolce” mocno przyczyniają się do niszczenia podeszwy, dlatego stosując takie modele, dobrze będzie wyposażyć się w odpowiednie obuwie rowerowe, które będzie w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie. Istotnym elementem ekwipunku będą też ochraniacze na nogi. Chyba większość rowerzystów zaznała kiedyś bólu związanego z uderzeniem pedała o piszczel. Nietrudno sobie wyobrazić, jak będzie ono skutkowało w przypadku wariantów wyposażonych w wystające z nich piny.
Kluczowy czynnik stanowi szerokość platformy. Im większa, tym lepszą przyczepność i stabilniejszą jazdę będzie zapewniała. Rowerzysta bez problemu oprze na niej całą przednią część stopy, co pozwoli na zwiększenie efektywności nacisku, a co za tym idzie, wygodniejsze i płynniejsze pedałowanie.
Współcześnie produkowane pedały powstają zazwyczaj z jednego z trzech materiałów. Dostępne są modele z platformami z tworzywa, z aluminium oraz bardzo rzadko z tytanu. Te pierwsze wyróżniają się niską masą, stosunkowo łatwo można je jednak uszkodzić przy nieumiejętnym użytkowaniu bądź wypadku. Są również najtańsze. Drugi wariant stanowi kompromis między niską masą, wyższą wytrzymałością, ale i zwiększoną ceną. To najpopularniejsze obecnie rozwiązanie. Trzeci, najdroższy typ jest nie tylko niezwykle trwały, ale również bardzo lekki. Idzie to jednak w parze z dużymi kosztami, na jakie trzeba się przygotować, planując zakup modelu z tytanu. Poza tym tego rodzaju opcji jest naprawdę niewiele.
Choć dla wielu osób ten element wydaje się całkowicie nieistotny, to odgrywa on jednak ważną rolę, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Odblaskowe panele na pedałach pozwalają kierowcom szybciej zauważyć zbliżającego się rowerzystę, dlatego poruszając się po drogach publicznych, warto mieć je na swoim wyposażeniu, zwłaszcza jeśli często jeździmy po zapadnięciu zmroku.
Szukając odpowiednich pedałów, warto także zwrócić uwagę na rodzaj łożysk, w jaki wyposażono interesujący nas model. Do wyboru mamy warianty kulkowe, ceramiczne, igiełkowe, ślizgowe, a także maszynowe. Najrozsądniejszym wyborem będą te ostatnie – są one dobrze uszczelnione, przez co brud, pył i wilgoć mają znacznie utrudniony dostęp do ich wnętrza. W efekcie gwarantują wysoką kulturę pracy i długi czas eksploatacji. Dobrze sprawdzą się podczas jazdy w trudnych warunkach. Można je również bez problemu wymieniać, co pozwoli na uniknięcie wymiany całych pedałów i dokonanie serwisu tanim kosztem. Trzeba jednak mieć na względzie, że modele wyposażone w łożyska maszynowe charakteryzują się wyższą ceną.
Bardzo ważnym czynnikiem jest preferowany przez nas rodzaj kolarstwa. Od tego zależy bowiem, jakie dodatki i rozwiązania będą niezbędne, aby jazda była bezpieczna i komfortowa. Warto dobrze się nad tym zastanowić, zanim zdecydujemy się na zakup. Inne rozwiązania sprawdzą się przy spokojnej jeździe po mieście oraz częstym poruszaniu się po ulicach, a inne w trakcie dynamicznych zjazdów w pełnym przeszkód terenie górskim.
Osoby, które poruszają się na rowerach miejskich i głównie w przestrzeni zurbanizowanej, a rower traktują jako środek transportu do pracy, czy na spotkania z bliskimi, powinny zdecydować się na szerokie platformy, wyposażone w elementy odblaskowe, ale pozbawione pinów. Dzięki temu będą bardziej widoczne na drogach, a przy tym nie zniszczą sobie obuwia, które prawdopodobnie służy im nie tylko do jazdy, ale również do chodzenia pieszo. Jeśli chodzi o łożyska, jest to kwestia dostępnych środków i częstotliwości jazdy. Pedały do takiej jazdy mogą być wykonane z tworzywa, ponieważ nie będą narażone na duże przeciążenia. Podobne rozwiązanie jest odpowiednie dla miłośników trekkingu, jednak w ich przypadku, lepszy wybór stanowią produkty, do których stworzenia wykorzystano aluminium.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku miłośników MTB, szczególnie dyscyplin ekstremalnych, takich jak enduro, downhill, freeride czy trail. Oni powinni zdecydować się na modele aluminiowe wyposażone w piny, najlepiej wymienne. Dzięki temu zachowają dobrą przyczepność, co może okazać się kluczowe dla zachowania równowagi podczas skoków z hopek czy dropów i lądowania. Zazwyczaj poruszają się oni również w specjalnym obuwiu, które ze względu na twarde podeszwy lepiej zniesie współpracę z pinami. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej jeżdżą po górach i lasach, elementy odblaskowe na platformach nie odgrywają aż tak dużej roli i można z nich zrezygnować.
Jeśli chodzi o jazdę na szosie, to nie da się ukryć, że zdecydowanie lepszym wyjściem będą pedały z systemem zatrzaskowym. Jeżeli jednak musisz przejechać przez miasto, zanim dotrzesz na trasę swojego treningu, wygodną opcję stanowić mogą tzw. hybrydy. Są to modele, które z jednej strony mają platformę, a z drugiej system zatrzaskowy. Ciekawe rozwiązanie stanowi również specjalna nakładka, za pomocą której w prosty i szybki sposób zmienisz pedał SPD na zwykły. Tego typu produkt oferowany jest między innymi przez japońskiego producenta Shimano. Platformę wpina się wówczas w zatrzask, dzięki czemu pewnie trzyma się ona na pedale. Jeśli jednak z jakichś względów chcesz wybrać standardowe platformy, najlepiej będzie zdecydować się na wariant wykonany z aluminium i pozbawiony pinów.
Nowość
Nowość
Black Weeks