Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Praktyczne porady dla rodzica!
13-03-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Nawet kilkunastomiesięczne dzieci mogą bezpiecznie bawić się na rowerkach. Nie są jeszcze gotowe na samodzielne utrzymywanie równowagi czy obsługę napędu, ale potrafią już odpychać się od ziemi. Szybkie wprowadzenie pierwszego rowerku biegowego pozytywnie wpływa na rozwój motoryki i zręczności, co w przyszłości przekłada się na sprawniejszą naukę jazdy na tradycyjnych dwóch kółkach. Na jaki rowerek biegowy się zdecydować, aby zapewnić dziecku nie tylko dobrą, ale przede wszystkim zdrową rozrywkę?
Pierwszym pytaniem, jakie warto sobie zadać, jest to, jak dobrać rowerek biegowy do wieku dziecka. Moment gotowości może przyjść w różnym czasie, ponieważ maluch powinien umieć chodzić w sposób pewny oraz stabilny, co pozwoli mu uniknąć częstych upadków.
Na rynku dostępne są rowerki przeznaczone dla dzieci od pierwszego do czwartego roku życia:
Najwięcej modeli zalicza się do dwóch pierwszych kategorii, czyli dla dzieci mających mniej więcej od 90 do 110 cm wzrostu. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy pojazdów dedykowanych roczniakom. Wręcz przeciwnie – sama marka Puky oferuje przynajmniej kilka takich produktów. Jednak częściej niż rowerkami, nazywa się je jeździkami, bo mają trzy lub cztery koła, dzięki którym gwarantują lepszą stabilność.
Najmniejsze modele dedykowane są użytkownikom o wzroście nieprzekraczającym 80 cm. Wyższe, dzięki wygodnej regulacji, zwykle służą do chwili, gdy pociecha nie zacznie poruszać się na tradycyjnym rowerku z dodatkowymi kółkami.
Szczegółowe informacje o doborze małych rowerków dla dzieci w różnym wieku, znajdziesz w osobnych artykułach:
Jak dobrać rowerek biegowy, a czego unikać?
Każdy rowerek dla małego dziecka powinien być jak najlepiej dopasowany do wzrostu. Najmłodsze lata życia wiążą się z szybkim rozwojem, dlatego liczy się nie tyle fabryczny rozmiar, co łatwość regulacji ustawień.
Opcja zmiany wysokości położenia siodełka powinna być przy wyborze rowerka biegowego warunkiem koniecznym, natomiast możliwość podniesienia lub obniżenia kierownicy jest już ogromnym atutem. Sprawi to, że zakupiony przez nas pojazd zostanie z dzieckiem na długo. W ten sposób koszt takiego zakupu nie będzie nas mocno obciążał, ponieważ stanie się inwestycją na lata.
Warto także zaznaczyć, że siodełko do rowerka biegowego podwyższane jest w prosty sposób. Zazwyczaj wystarczy tylko odkręcić jedną śrubę mocującą, unieść komponent na odpowiednią wysokość i dokręcić. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę, a jedyne potrzebne narzędzie to klucz imbusowy.
Bardzo podobnie wygląda regulacja kierownicy w rowerku biegowym. Należy odkręcić śrubę w koronie widelca i przesunąć trzpień w górę lub dół. Tak jak w przypadku sztycy, należy przestrzegać oznaczenia minimalnej głębokości osadzenia. W przypadku modeli od marki Puky zazwyczaj wynosi ona co najmniej 60 mm, a do przykręcenia śruby potrzeba klucza imbusowego 5 mm (zalecana siła dokręcenia – 10 Nm).
Czy to już czas za zakup?
Dowiedź się, od kiedy rowerek biegowy będzie odpowiedni dla dziecka.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: Jak dopasować rowerek biegowy do sylwetki malca? Oszacowanie właściwej wielkości nie jest trudne, a oprócz wzrostu warto zmierzyć również przekrok młodego „kolarza”. W tym celu powinno się założyć dziecku buciki oraz sprawdzić wysokość od ziemi do kroku – koniecznie w wyprostowanej pozycji. Uzyskany wymiar będzie maksymalną wysokością, na jakiej może znajdować się siodełko w nowym pojeździe. Szczególnie w przypadku najmłodszych pociech, które potrzebują niskich rowerków, warto zwrócić uwagę na fakt, że dziecko powinno przyjąć na nich wygodną pozycję z ugiętymi nóżkami.
Jak rozpoznać, że pierwszy rowerek biegowy stał się za mały? Wystarczy obserwować zabawę dziecka. Jeśli kierownica lub siodełko znajdują się za nisko, to sylwetka przy odpychaniu zacznie przyjmować nienaturalną – pochyloną lub skręconą – pozycję. Jeśli w siodełku lub kierownicy wyczerpały się opcje dalszej regulacji, to pora na dobór większego rozmiaru roweru dla dziecka. Zazwyczaj oznacza to przesiadkę na 16-calowy model z pedałami i kółkami bocznymi.
Dobry rowerek biegowy powinien być lekki oraz wytrzymały. Tylko taka konstrukcja pozwala na przyjemną, zdrową oraz bezpieczną zabawę. Ciężka rama sprawi, że jazda będzie trudniejsza, a upadki boleśniejsze. Tego wolałby uniknąć każdy rodzic, dlatego najlepsze modele na rynku są wykonane z włókna węglowego, aluminium lub stopu magnezu.
Drewniany rowerek biegowy nigdy nie będzie tak odporny na uszkodzenia, dlatego większość firm specjalizujących się w projektowaniu pojazdów dziecięcych – Puky, Woom, Lionelo czy Rebel Kidz – nie oferuje takich konstrukcji. Na naturalny materiał często decydują się producenci zabawek, którzy mniej restrykcyjnie podchodzą do jakości „odpychaczy”, a estetykę stawiają ponad funkcjonalnością.
Z kolei plastikowe rowerki biegowe są raczej alternatywą dla najmłodszych dzieci – roczniaków lub półtoraroczniaków. Pod względem konstrukcyjnym przypominają dwu- lub trójkołowe jeździki, jednak nie mają wysokości siodełka czy kierownicy. Co więcej, plastikowe ramy zdadzą egzamin w domu, a nie na podwórku.
Zakup pierwszego jednośladu dla maluszka budzi w opiekunach wiele wątpliwości. Następną nurtującą kwestią jest to, czy wybrać rower biegowy z pompowanymi kołami, czy raczej zdecydować się na twardsze opony z pianki lub plastiku. Pierwsze z nich są większe i wymagają regularnego sprawdzania stanu ciśnienia, jednak wynagradzają te drobne niedogodności szeregiem atutów. Zapewniają lepszą przyczepność, amortyzują wstrząsy, a dużo wolniej zużywają się podczas codziennego użytkowania..
Pamiętajmy, że kółka do rowerka biegowego stanowią jeden z najważniejszych elementów tego pojazdu. Dlatego warto dobrze się zastanowić, gdzie dziecko będzie jeździło najczęściej – jeżeli w domu lub mieszkaniu, to dobrej jakości wersje piankowe w zupełności wystarczą, a dodatkowo są cichsze. Natomiast na podwórku najlepiej sprawdzą się modele z pompowanymi oponami.
Nie wszystkie dzieciaki są zwolennikami biegówek. Jedne potrafią przemierzać na nich dużo dłuższe trasy niż pieszo, inne nie czują się zbyt komfortowo — przejadą parę metrów po mieszkaniu i odłożą je w kąt. Świetną propozycją dla maluchów, które potrzebują poczucia bezpieczeństwa i nie czują się stabilnie na zwykłej biegówce jest rower biegowy trójkołowy lub nawet czterokołowy jeździk. Dodatkowe kółka powinny rozwiązać problem, a nasza pociecha na nowo odkryje radość z samodzielnego podróżowania na jednośladzie.
Nie wszystkie dzieciaki są zwolennikami biegówek. Jedne potrafią przemierzać na nich dużo dłuższe trasy niż pieszo, inne nie czują się zbyt komfortowo — przejadą parę metrów po mieszkaniu i odłożą je w kąt. Świetną propozycją dla maluchów, które potrzebują poczucia bezpieczeństwa i nie balansują stabilnie na zwykłej biegówce jest rower biegowy trójkołowy lub nawet czterokołowy jeździk. Dodatkowe kółka powinny rozwiązać problem, a nasza pociecha na nowo odkryje radość z samodzielnego podróżowania.
Zastanawiając się, jaki odpychacz wybrać dla 1,5- rocznego lub nieco starszego dziecka, rodzice bardzo często rozważają zakup rowerku biegowego z hamulcem. Nie jest to element obowiązkowego wyposażenia typowej zabawki, dlatego też nie każdy je posiada.
Jeżeli planujemy, że nowy pojazd ma naszej pociesze posłużyć przez dłuższy czas, warto rozważyć tę opcję. Dziecko już na początku swojej przygody nauczy się zatrzymywać jednoślad nie tylko za pomocą nóg, ale także dźwigni na kierownicy. Ułatwi to przesiadkę na tradycyjny rowerek z napędem. Warto zaznaczyć, że hamulce stosowane w rowerkach biegowych zaprojektowano specjalnie pod kątem użytkowania przez dzieci. Oznacza to, że umożliwiają bezpieczne zatrzymywanie się, a jednocześnie nie są tak mocne, jak wersje dla dorosłych, które przy nieumiejętnym użytkowaniu mogłyby doprowadzić do nagłego zablokowania kół i upadku.
Czy wiesz, że...?
Nauka jazdy na rowerku biegowym to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Poznaj najlepsze sposoby pomocy dziecku w pokonywaniu pierwszych metrów na dwóch kółkach!
W sytuacji, kiedy mamy na oku kilka modeli, które spełniają najważniejsze dla nas kryteria, dobrze jest zwrócić uwagę na detale i akcesoria. Na pewno ważnym udogodnieniem dla malucha będą wygodne chwyty. Najlepiej, gdy ich końcówki są poszerzone, co sprawi, że mała rączka się z nich nie ześlizgnie. Oglądając rowerek, przyjrzyj się siodełku – powinno być dobrze wyprofilowane. Niektóre dzieci doceniają także podpórkę na nóżki. Po rozpędzeniu mogą oprzeć stopy na podeście i cieszyć się swobodną jazdą.
Warto wybrać rowerek biegowy, który spodoba się naszemu dziecku, więc oprócz właściwości technicznych, zwróćmy uwagę na detale estetyczne. Oczywiście to, na jakie dodatki się zdecydujemy, powinno opierać się na znajomości naszej pociechy. Ważne, aby akcesoria nie rozpraszały młodego kolarza już na starcie. Wśród szerokiej gamy gadżetów możemy znaleźć: koszyk przedni lub bagażnik z tyłu, dzwonek, stopkę do roweru dziecięcego czy zwiększającą bezpieczeństwo miękką osłonkę kierownicy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zamontować koraliki, kup model, w którym koła mają cienkie szprychy.
Niezależnie od tego, czy interesuje nas rower biegowy aluminiowy, stalowy czy z innego materiału, warto stawiać na modele od znanych producentów. Marki takie jak Puky, Kellys, Creme czy Woom dbają o to, aby produkowane przez nie biegówki były bezpieczne i spełniały odpowiednie normy określone przez UE.
W ich produktach można znaleźć rozwiązania takie jak np. ograniczniki skrętu, osłony na kierownicy albo specjalne chwyty zapobiegające ześlizgiwaniu się rąk z kierownicy. Znacznie zmniejszają one ryzyko upadku i bolesnego urazu, który mógłby zniechęcić małego rowerzystę do dalszej nauki poruszania się na dwóch kółkach. Produkowane są także z dużą starannością, co przekłada się na bezproblemową eksploatację.
Od decyzji jaki rowerek biegowy wybierzemy, może zależeć, czy nasze dziecko pokocha jazdę. Warto dobrze przeanalizować tę kwestię. Polecamy wybrać model lekki, ze swobodną możliwością regulacji wysokości, który spodoba się przyszłemu użytkownikowi pod względem estetycznym. Część maluchów od razu złapie bakcyla, inne będą potrzebowały więcej czasu, aby rozsmakować się w samodzielnej jeździe.
Bez względu na to, do której grupy będzie należało Twoje dziecko, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Niech wie, że zawsze, gdy postanowi ruszyć na podbój osiedla na swoim rowerze, musi mieć na głowie kask.
Zatroszcz się również o komfort małego rowerzysty i od razu odpowiednio dobierz do niego nowy rowerek biegowy. Wysokość siodełka i kierownicy odgrywają w tej kwestii kluczową rolę.