Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rower na dalekie trasy musi zostać dobrany w odpowiedni sposób. Powinien to być model, który nie tylko zapewni właściwy komfort podróżowania, ale również umożliwi zabranie niezbędnego ekwipunku. Dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na przeznaczenie konkretnego produktu oraz jego cechy, takie m.in. masa czy dostępność punktów montażowych na akcesoria bagażowe. W tym artykule podpowiemy Ci, czym się kierować przy wyborze roweru wyprawowego.
Wybór odpowiedniego roweru na dalekie wyprawy jest kluczowy. / fot. Geosmina
SPIS TREŚCI:
Zarówno rower do bikepackingu, jak i modele wykorzystywane do trekkingowych wypraw z sakwami powinny być przede wszystkim wygodne. Komfort to jednak kwestia bardzo indywidualna – dla osób lubiących spokojną jazdę lepsza będzie geometria ramy umożliwiająca poruszanie się w wyprostowanej, zrelaksowanej pozycji, natomiast dla kolarzy preferujących większe prędkości, lepszym wyborem mogą okazać się rowery, na których przyjmuje się lekko pochyloną pozycję. Warto przy tym pamiętać, że części takie jak siodełko, owijki, chwyty czy cała kierownica można łatwo i niedrogo wymienić, więc nie powinny one determinować naszego wyboru. Lepiej więc zwrócić uwagę na kilka innych, kluczowych kwestii.
Materiał ramy – na co zwracać uwagę?
Gniazda montażowe to konieczność
Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie rower bez odpowiedniej liczby gniazd montażowych może okazać się bezużyteczny podczas długodystansowych przygód. Możliwość bezpiecznego zamontowania dodatkowego bagażu, w tym bidonów z wodą, powinna być istotną cechą dla każdego, kto szuka ramy do wielodniowych przygód. W wielu gravelach producenci implementują otwory do mocowania dodatkowego ekwipunku nawet na widelcach, co sprawia, że ich golenie stają się wygodną przestrzenią na mocowanie bagażu.
Masa roweru – ważna dla komfortu
To, ile waży rower, odgrywa naprawdę istotną rolę podczas pokonywania dalekich tras. Im niższy ciężar, tym łatwiej jest rozpędzać rower i pokonywać podjazdy. Ma to również kolosalne znaczenie na trudnych fragmentach, kiedy np. ze względu na zalegające na drodze błoto rower trzeba przenieść albo przeprowadzić. Dlatego optymalnym wyborem są wersje aluminiowe oraz droższe, ale jeszcze lżejsze wykonane z włókna węglowego. Takie ramy powinny być brane pod uwagę przy wyborze roweru na dłuższe trasy.
Maksymalne obciążenie
Kolejna kwestia konieczna do rozpatrzenia przy wyborze roweru wyprawowego, to maksymalne obciążenie. Każdy model ma określoną przez producenta masę, którą jest w stanie wytrzymać. Warto pamiętać, że dotyczy to ciężaru samego rowerzysty, jak i przewożonego przez niego bagażu. Przy przeliczaniu trzeba więc zsumować te dwie wartości.
Napęd – liczba biegów i osprzęt
Zastanawiając się nad tym, jaki rower na wyprawy wybrać, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę układ napędowy. Im szerszy zakres przełożeń, tym lepiej. Znacznie ułatwi to nie tylko pokonywanie tras o zróżnicowanej charakterystyce terenowej, ale również jazdę przy dużym obciążeniem. Są to kwestie, które zdecydowanie mają wpływ na jakość podróżowania. Bardzo ważny jest także sam osprzęt. Najlepiej stawiać na rowery wyposażone w układ napędowy z komponentami znanych marek, jak choćby Shimano albo SRAM, które charakteryzują się wysoką kulturą pracy, czyli m.in. płynną, szybką zmianą biegów.
Możliwości montażu oświetlenia i dodatkowe wyposażenie
Decydując o tym, jaki rower na długie dystanse sprawdzi się najlepiej, nie można pominąć również dodatkowych akcesoriów, np. tylnego bagażnika, stopki, czy błotników. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie. W wielu modelach trekkingowych zestaw lampek na przód i tył dołączany jest już fabrycznie. Przy długich trasach może pojawić się problem z energią, dlatego warto wybierać lampki, w których da się wymieniać baterie i zabierać ze sobą ich zapas. Właściciele model trekkingowych mogą też wybrać dynamo.
Najważniejszą kwestią pozostaje zrozumienie swoich potrzeb. Warto więc dobrze zastanowić się, jakie trasy nas interesują – czy są to eksploracje miejsc oddalonych od miast, czy wręcz przeciwnie – przemierzanie asfaltowych dróg oraz utwardzonych szlaków rowerowych. A może potrzebny będzie uniwersalny rower na trasy prowadzące po różnych nawierzchniach, który dobrze sprawdzi się w każdym terenie?
Rower na długie wycieczki – zalety i wady poszczególnych rodzajów
Typ roweru | Zalety | Wady |
---|---|---|
Trekkingowy |
|
|
Gravel |
|
|
MTB (hardtail) |
|
|
Crossowy |
|
|
Szosowy |
|
|
e-bike |
|
|
Na pytanie, jaki rower na wycieczki rowerowe sprawdzi się najlepiej, odpowiedź brzmi - trekking. Wybierając taki produkt, masz pewność, że zajmiesz komfortową, lekko pochyloną pozycję, która jest przyjazna dla kręgosłupa. Większość tego typu modeli ma bogate wyposażenie fabryczne. Zwykle w zestawie otrzymasz oświetlenie, błotniki, bagażnik i podpórkę. Często dostaniesz także osłonę na łańcuch. Dodatkowo, trekkingowy rower damski na długie trasy będzie charakteryzował się obniżonym przekrokiem. To doskonały wybór na dalekie podróże z sakwami na trasach wiodących po ścieżkach utwardzonych i w łagodnym terenie.
Bardzo ciekawą propozycję, łączącą w sobie dobry osprzęt z bardzo korzystną ceną jest model Oxfeld TR-7. Na wyposażeniu znajduje się pełne oświetlenie, komplet błotników, praktyczny bagażnik, osłona łańcucha oraz stopka. Napęd w konfiguracji 3x9 oferuje aż 27 przełożeń, a przedni amortyzator SR Suntour NEX HLO poprawi komfort podczas jazdy po wyboistych nawierzchniach.
Kolejnym wartym uwagi modelem jest Romet Gazela 5. To idealny rower damski na długie trasy. Geometria o niskim przekroku znacznie ułatwi wsiadanie, zsiadanie oraz krótkie postoje. Dodatkową zaletę stanowi mostek, którego położenie można regulować, dopasowując ułożenie kierownicy do swoich preferencji. W połączeniu z pełnym wyposażeniem oraz komponentami Shimano gwarantuje to bardzo duży komfort podróżowania.
Najbardziej wymagające osoby nie zawiodą się na R-Raymon TourRay 3.0. To rower trekkingowy na długie wyprawy, który za sprawą łagodnej geometrii zadowoli także mężczyzn poszukujących wygody. Jego wyróżnikiem jest napęd 3x8 od Shimano, fenomenalnie sprawdzający się w terenie.
Interesują Cię wygodne rowery wyprawowe? Ranking rowerów trekkingowych może pomóc Ci w wyborze idealnego modelu!
Jeżeli masz w sobie sportowe zacięcie, ale szukasz uniwersalnego roweru, który pozwoli Ci zboczyć z prostych asfaltów , aby eksplorować szutry, postaw na gravela. To idealny rower wyprawowy, zapewniający znacznie wyższy komfort niż szosa. Świetnie sprawdza się zarówno podczas pokonywania dużych dystansów, jak i bikepackingu. Dobrze wyposażony gravel pozwala na nowo pokochać turystykę rowerową.
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z długimi trasami, chce kupić relatywnie tani rower, bazujący na dobrej jakości komponentach i pozwalający na komfortową jazdę. Korzystnym wyborem będzie wówczas Oxfeld GR-2. Rama z lekkiego aluminium stopu 6061, liczne punkty montażowe, również na widelcu, a do tego dobry napęd z osprzętem Shimano Sora pozwalają na komfortową jazdę.
Dysponując większym budżetem, możesz zainwestować w Superior X-Road Team Comp GR, dzięki czemu zyskasz wykonane z karbonu ramę i widelec. Takie komponenty sprawiają, że rower waży zaledwie niecałe 9,5 kg (w rozmiarze 59). Dodając do tego napęd z osprzętem Shimano GRX i niezawodne w każdych warunkach hydrauliczne hamulce tarczowe z tej samej serii można mieć pewność satysfakcji z jazdy.
Ciekawą alternatywą dla osób, które nie przepadają za kierownicą typu baranek, jest Kellys Soot 20 z flatbarem. Aluminiowa rama i karbonowy widelec sprawiają, że całość jest stosunkowo lekka. Komponenty Shimano Claris zapewniają natomiast płynną pracę układu napędowego.
Nie da się ukryć, że modele MTB to najbardziej wytrzymałe rowery. Będą najlepszym wyborem dla osób, które planują pokonywać długie trasy szlakami poprowadzonymi w terenie górskim. Doskonale poradzą sobie jednak również na asfaltowych drogach, choć ze względu na szerokie opony jazda nie będzie tak dynamiczna, jak w przypadku graveli. Niewątpliwy atut stanowi natomiast amortyzacja, znacznie poprawiająca komfort pokonywania wyboistych fragmentów.
Jeżeli potrzebny Ci rower do turystyki górskiej i szukasz dobrej jakości idącej w parze z dobrą ceną, to warto rozważyć model Oxfeld XC-7. Napęd w konfiguracji 2x10 zbudowano z komponentów należących do popularnej grupy Shimano Deore. Dzięki temu mechanizm wyróżnia się wysoką kulturą pracy. Widelec Suntour o skoku 100 mm zapewnia natomiast efektywne tłumienie wstrząsów.
Alternatywnym jest model Rock Machine Torrent 60-29. Tutaj również zastosowano komponenty z grupy Shimano Deore. Manetki dysponują technologią Rapidfire Pus pozwalającą błyskawicznie zmieniać biegi, natomiast w przerzutce zastosowano system Shadow Plus, zwiększający napięcie łańcucha, co redukuje ryzyko jego spadania i przeskakiwania na wybojach. Wartym uwagi atutem jest też amortyzator RockShox Judy ze skokiem 100 mm i blokadą skoku.
Zastanawiając się, jaki rower na dalekie trasy w górach wybrać dla kobiety, odpowiednim wyborem może okazać się Cannondale Trail 5. To model o charakterystycznej geometrii z lekko wygięta rurą górną, co skutkuje obniżonym przekrokiem. Napęd oferuje 18 biegów, które można błyskawicznie zmieniać dzięki niezawodnym komponentom Shimano Deore. Redukcję wstrząsów na wybojach zapewnia natomiast amortyzator SR Suntour XCM-RL.
Crossy to uniwersalne rowery wyprawowe łączące cechy modeli miejskich z wersjami MTB. Dzięki temu dobrze sprawdzają się zarówno na utwardzonych drogach asfaltowych, jak i w terenie o niewymagającej charakterystyce. Całkiem nieźle sprawdzą się podczas jazdy na długich dystansach i mogą być ciekawą opcją dla osób szukających czegoś na okazjonalne wycieczki i do codziennego poruszania się po mieście.
Osoby szukające roweru crossowego na dalekie trasy mogą zdecydować się np. na Giant Roam 4 Disc. Lekka rama z aluminium 6061 posiada punkty montażowe do zamocowania bagażnika i błotników. Z przodu zamontowano natomiast amortyzator o skoku 63 mm, dobry do jazdy po niewielkich wybojach.
Bardzo korzystną propozycją dla miłośniczek turystyki rowerowej jest model Oxfeld CR-3W. Osprzęt Shimano, amortyzator SR Suntour zapewniają płynną jazdę. Geometria z obniżonym przekrokiem gwarantuje natomiast komfortowe wsiadanie i zsiadanie z roweru.
Ciekawą opcję stanowi też model Romet Orkan 3M. Osprzęt Shimano w połączeniu z amortyzatorem Suntour o skoku 63 mm, zapewniają pozytywne odczucia podczas jazdy. Będzie dobrym wyborem do miasta i na dobrze utrzymane ścieżki w lesie.
Świetną opcją dla miłośników długich dystansów są e-bike’i. Stanowią wygodną opcję na każdej trasie, pozwalając na bardziej efektywne podróżowanie. Mocny silnik i pojemny akumulator umożliwiają pokonanie nawet do kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu. Zapewniają wsparcie, które docenisz szczególnie podczas zmagania się z trudnymi podjazdami. Podobnie do klasycznych modeli wyróżnia się różne rodzaje rowerów elektrycznych, z czego na dalekie dystanse bardzo dobrym wyborem będą trekkingowe.
Jeżeli planujesz długie wycieczki na e-bike, to koniecznie musisz dobrze przemyśleć zakup. Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym omówiliśmy rowery elektryczne – wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w naszym artykule.
Uniwersalny SUPERIOR eXR 6030 L Touring bazuje na efektywnym silniku Shimano, zasilanym przez baterię o pojemności 504 Wh. Możesz na nim przejechać nawet do 90 km na jednym ładowaniu. Dobrej jakości amortyzator i napęd Shimano 1x9 sprawiają, że korzystanie z niego jest prawdziwą przyjemnością. Tarczowe hamulce hydrauliczne pozwalają natomiast na bezpieczne zatrzymanie e-bike’a w każdej sytuacji.
Inwestując w Kellys E-CRISTY 30 P, zyskujesz natomiast już dużo mocniejszy silnik Panasonic GX Ultimate z maksymalnym momentem obrotowym 90 Nm, który stanowi maksymalne wsparcie na trudniejszych trasach. Widelec o skoku 100 mm będzie perfekcyjnie tłumił nawet duże nierówności na drodze.
Dobrą inwestycję stanowi świetny do wypraw Haibike Trekking 11 LOW. Oferuje wspomaganie z cenionej przez specjalistów linii Bosch Performance CX czwartej generacji. Akumulator o pojemności 750 Wh pozwala pokonać nawet do 100 km na jednym ładowaniu. Niezawodny napęd z tylną przerzutką należącą do wysokiej grupy Shimano XT w połączeniu z tarczowymi hamulcami hydraulicznymi z dużymi tarczami w rozmiarach 203 i 180 mm zapewniają spokojną, przyjemną jazdę.
Dla osób, które chcą pokonywać długie dystanse ze względów sportowych, a nie turystycznych i planują poruszać się wyłącznie po asfaltowych szosach, dobrą opcją będzie szosa, a konkretnie rowery szosowe endurance. Charakteryzują się one geometrią nieco łagodniejszą niż wersje race, więc sprawdzą się na długich dystansach. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rower przeznaczony do montażu dużych toreb czy sakw.
Jedną z najbardziej przystępnych cenowo propozycji szos endurance stanowi Sensa Emilia Tiagra, która jak sama nazwa wskazuje, opiera swoje działanie na osprzęcie Shimano Tiagra. To solidny wybór dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z długimi dystansami.
Bardziej zaawansowani entuzjaści długich wypraw mogą spróbować swoich sił na modelu Sensa Giula GF Comp. Bazuje on na nieco bardziej zaawansowanym napędzie Shimano 105 (2x12), a także lekkiej ramie z włókna węglowego. Najbardziej wymagający kolarze docenią natomiast wyprawowy Superior X-Road Team Issue SE. Ma on już nie tylko karbonową ramę, ale także topowy osprzęt. A jego działanie opiera się na wysokiej jakości komponentach Shimano z serii Ultegra, GRX i 105, co jest gwarancją niezawodności.
Wycieczki w odległe rejony wymagają zabrania odpowiedniego ekwipunku. Aby go przewieźć można wybrać torby bikepackingowe lub sakwy rowerowe. Bez nich, nawet najlepszy rower wyprawowy nie wystarczy do odbycia wygodnej podróży. Umożliwią one transport ubrań, śpiwora, akcesoriów do gotowania, takich jak kuchenka turystyczna, itd. Dla przykładu podamy dwa zestawy, odpowiednie na dłuższe trasy.
Zestaw pierwszy to połączenie dużych sakw mocowanych na tylnym bagażniku oraz torby na kierownicę. Warto stawiać na modele wodoodporne, takie jak choćby Ortlieb Back Roller Classic oraz Apidura Handlebar Pack. Taka konfiguracja daje przestrzeń bagażową o pojemności 54 l (40 l sakwy + 14 l torba), co w zupełności wystarczy na kilkudniową wycieczkę, zwłaszcza że część bagażu można jeszcze umieścić na bagażniku. Do przewożenia drobnych przedmiotów, można wykorzystać też małą torbę na ramę Apidura Racing Long Top Tube Pack (2l).
Zestaw drugi to konfiguracja typowo bikepackingowa, która doskonale sprawdzi się podczas jazdy rowerem wyprawowym, np. gravelem. Ze względu na brak bagażnika, nie ma możliwości zamocowania sakw, dlatego całość będzie opierała się na torbach przymocowanych w różnych częściach roweru. Komplet przedstawia się następująco:
Taka konfiguracja daje pojemność ok. 43 l, więc wystarczy na kilkudniową wyprawę. Dodatkowo, jeżeli widelec wyposażony jest w punkty montażowe, można przytwierdzić do nich mocowania i założyć na nich specjalne torby bądź sakwy, jak np. APIDURA Expedition Fork Pack, co da jeszcze większą przestrzeń bagażową.
Na wyprawy kilkutygodniowe konieczna może okazać się też przyczepka. Modele takie, jak choćby Burley Nomad oferują ładowność do 45 kg. Bez problemu można więc spakować w nich nawet różnego rodzaju narzędzia, np. łopatę czy toporek, które mogą okazać się przydatne na wyprawach z daleka od cywilizacji. Zmieści się tam również zapas wody i wszystko co niezbędne na długim wyjeździe.
Wyposażenie roweru w akcesoria bagażowe sprawia, że nie ma konieczności zakładania dużego plecaka. Dzięki temu jazda na długim dystansie będzie znacznie bardziej komfortowa. Bez problemu uda się przewieźć wszystko, co niezbędne.