Hulajnoga na komunię – jak wybrać prezent?
27-04-2023Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Dziecko wyrasta ze starego roweru? A może marzy o lepszym osprzęcie, dostosowany do dyscypliny kolarskiej, w której chce się rozwijać? Bez względu na powód szukania prezentu – wybór roweru dla 10-latka nie musi być trudny. Kilka prostych rad wystarczy, aby uniknąć błędu w postaci źle dopasowanej ramy czy zbyt dużych kół.
Choć wiek pociechy, którą chcesz obdarować, jest wskazówką dotyczącą wyboru roweru, ważniejszy jest wzrost. Dzieci chodzące do pierwszych klas podstawówki mają około 125-150 cm wysokości. Przekłada się to na przekrok, czyli długość nogi mierzonej po wewnętrznej stronie. Ten wynosi mniej więcej 55-65 cm, co pasuje do ramy w rozmiarze około 13-15 cali, a także 24-calowych kół. Kierując się poznanymi wymiarami, bez problemu dobierzesz rower dla dziecka w wieku 9-10 lat, który będzie pasował na przynajmniej parę sezonów.
Dobra rada!
Warto poświęcić więcej czasu na wybór pasującego rozmiaru roweru dla dziecka w wieku około 9-10 lat. Odpowiednio dobrane dwa kółka mogą bowiem posłużyć aż do momentu, kiedy przesiądzie się na jeden z rowerów dla nastolatków.
Jaki rower dla 10-latka – MTB, crossowy czy miejski?
Wybierając rower dla dziecka w wieku 9 lub 10 lat, trafisz na różnorodne modele. Nic dziwnego – to wiek na tzw. rower komunijny, dlatego producenci chcą przygotować szeroką ofertę rowerowych prezentów. To nie czasy, gdy tylko góral czy kolarzówka były synonimem najlepszego podarunku. Owszem, lekki rower górski dla 10-latka nadal może okazać się świetny. Będzie tak zwłaszcza, jeśli pociecha często wyjeżdża poza miasto i odbija z utartych ścieżek, eksplorując nieznane tereny.
Jeśli jednak model ma służyć do dojazdów do szkoły, sprawdzonym rozwiązaniem jest rower miejski. Dla 10-latki doskonałym prezentem okazuje się np. Romet Panda 1 z wygodnym siodełkiem i bagażnikiem na plecak. Pośrednie rozwiązanie między MTB i modelami miejskimi stanowi rower cross. Zaletami crossówki są: przedni amortyzator i rama o sportowej geometrii, które gwarantuje niezłą wygodę w lekkim terenie. Jednocześnie opony w takim modelu są cieńsze niż w MTB, więc sprawdzi się on także na asfalcie.
Zazwyczaj dla dzieci w wieku 9-10 lat najlepsze są 24-calowe koła. W przypadku naprawdę wyrośniętych pociech konieczne będą jednak odpowiedniki w rozmiarze 26 cali. Świetny przykład stanowi rower Kross Level JR 2.0 – odpowiedni dla 9-latka, który chce pokonać piaszczystą drogę bez zsiadania. Opony Mitas Scylla V75 o terenowym bieżniku pomogą w walce z trudnym terenem. Warto zaznaczyć, że 24 cale to najwyższy rozmiar kół w modelach typowo dziecięcych.
Większe są już tylko 26-calowe odpowiedniki w wersjach młodzieżowych, dla starszych lub wysokich pociech. Wyposażony w nie rower woom 6 posłuży zarówno dziewczynkom, jak i chłopakom o wzroście 140-160 cm. Jako ciekawostkę można dodać, że jeszcze kilka lat temu 26-calówki były często spotykane w rowerach dla dorosłych. Obecnie wypierają je MTB 27,5 i MTB 29 cali.
Wyżej wymieniliśmy przykład uniwersalnego roweru dla dzieci obojga płci. Należy jednak nadmienić, że wiele modeli dla chłopców różni się od tych dla dziewczynek. Górna rura ramy w rowerach dla młodych kolarek jest obniżona tak, aby zeskakiwanie z siodełka było wygodne i bezpieczne. Drugą cechą wyróżniającą jest kolorystyka – rowery dla dziewczynek w wieku 9 czy 10 lat są często białe lub różowe, jak Romet Jolene 24.
Rower dla chłopca 10-latka ma ramę o prostej górnej rurze, która jest niejako przedłużeniem góry tylnego trójkąta. Często wyróżnia go również osprzęt typowy dla MTB, ponieważ producenci wychodzą z założenia, że rower górski dla 9-letniego chłopca zawsze jest najbezpieczniejszym wyborem. Rowery dla chłopców w wieku około 10 lat utrzymywane są w kolorystyce czarnej, niebieskiej czy szaro-srebrnej. Popularnym jest też zielony kolor, który w połączeniu z czerwonym podkreśla sportowy charakter modelu.
Wśród propozycji młodzieżowych nie zabrało jednak gravela. NS Bikes Rag+ JR świetnie nadaje się do zarówno do dynamicznej jazdy, jak i długodystansowych wycieczek. Polski producent wyposażył ten model 26-calowe koła oraz ramę w rozmiarze 49 cm. Powinna ona pasować dla dzieci mierzących między 135 a 150 cm.
Na co zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka?
Rodzice mogą obecnie przebierać w ładnych i dobrze wyposażonych rowerach dla 9 i 10 latków. Do naszego zestawienia wybraliśmy kilka modeli o wyjątkowych możliwościach, a także świetnym stosunku ceny do jakości. W większości pochodzą one od znanych kolarskich marek.
Superior F.L.Y. 24 DB
Superior F.L.Y. 24 DB to uniwersalny rower dla dziecka w wieku 8-10 lat, a więc może pasować nawet dla trochę niższego użytkownika. Opony Billy Bonkers Performance mają niskie opory toczenia na asfalcie, a w terenie zapewniają dużą przyczepność. Początkującym kolarzom spodobają się manetki Rapidfire Plus do łatwej obsługi 8-biegowej przerzutki, a także sztywny widelec, dzięki któremu rower jest lżejszy – waży tylko 9,5 kg! Wersja DB – Disc Brakes – ma również hamulce tarczowe, czyli technologię działającą zdecydowanie mocniej i niezawodniej niż zwykłe V-brake’i.
Kross Lea JR 2.0
Jeśli szukasz roweru dla dziewczynki w wieku 10 lat, pomyśl o 24-calowym modelu Kross Lea JR 2.0. Firma z Przasnysza postawiła na osprzęt Shimano z kasetą i manetkami grupy Altus, cenionej m.in. za wytrzymałość. Brak amortyzatora w rowerze górskim to nieoczywiste rozwiązanie, ale – znowu – z całą pewnością możemy je polecić. Zmniejsza to masę i poprawia estetykę modelu.
Canull Air 24 8,6kg
A jaki rower górski będzie odpowiedni zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca? 9-latkom polecić można dziecięcy model z prawdziwego zdarzenia, czyli Canull Air 24. Ze względu na wytrzymałą ramę oraz widelec z aluminium nadaje się do jazdy po różnych trasach – leśnych szlakach lub miejskich ścieżkach. To także jeden z najlżejszych rowerów dziecięcych w swojej klasie cenowej. Niska masa – poniżej 9 kg – powoduje, że pedałowanie jest łatwiejsze, a ewentualne wywrotki mniej niebezpieczne.
R-Raymon FourRay 4.0
Jeden z najlepiej wyposażonych dziecięcych rowerów górskich dla 10-latków. Marka R-Raymon zastosowała w tym modelu osprzęt, którego może pozazdrościć wielu dorosłych kolarzy MTB. Przedni widelec z powietrzną amortyzacją zapewnia aż 60 mm skoku, który doskonale niweluje wstrząsy i uderzenia na nierównych trasach. Pozostałe części również stoją na bardzo wysokim poziomie – napęd 1x8 zbudowany z komponentów SRAM X4 pracuje bardzo płynnie, a dwutłoczkowe hydrauliczne hamulce tarczowe działają z bardzo dużą siłą, co pomaga w szybkim reagowaniu na trasie.
Orbea MX 24 XC
Rasowy MTB cross-country dla młodych kolarzy. Jazdę po nierównościach ułatwiają szerokie opony Kenda oraz prosty w obsłudze napęd 1x7. Pochylona, a także wyraźnie obniżona górna rura ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Taka geometria sprawia, że jazda jest stabilna.
Hiszpański producent zadbał również o to, aby niemal wszystkie komponenty były dostosowane do fizycznych możliwości mniejszych rowerzystów. Dotyczy to dźwigni hamulców, siodełka, pedałów oraz kierownicy.