Jak przewozić dziecko na rowerze?
01-03-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rower dla 5-latka raczej nie będzie pasować na swojego właściciela za kilka lat, kiedy ten podrośnie o kilkanaście centymetrów. Trudno liczyć też na to, że rower kupiony dla 6-latka wystarczy na dłużej niż 3-4 sezony jazdy. Większość dzieci podczas dorastania czekają przesiadki na większe ramy i koła do momentu, w którym dorosną do pełnowymiarowego roweru, czyli mogącego pozostać z nimi na dłużej.
Widok dziecka jeżdżącego na rowerze może napawać dumą. Kiedy samodzielnie garnie się na przejażdżki i oddaje się tej aktywności na świeżym powietrzu, warto wspierać je w tym działaniu. Naukę jazdy dobrze jest rozpocząć od rowerka z kółkami bocznymi, a po pewnym czasie zdemontować je i uczyć malucha łapania równowagi. Przyjdzie jednak taki czas, że i taki jednoślad stanie się za mały, wiec wymiana będzie nieunikniona. Dlatego nie warto z nią zwlekać.
Tempo fizycznego rozwoju organizmu przebiega tak, że większość dzieci w wieku od 5 do 6 jest gotowa na zmianę rowerku. Bez obaw można już w tym okresie sięgnąć po model wyższej, który bez uszczerbku posłuży przez przynajmniej kilka sezonów, a zastąpi go dopiero rower zdecydowanie większy – dobry dla 8-latka. Jaki powinien być rower dla 5-latka? Przede wszystkim prosty w obsłudze, bezpieczny dla dziecka i możliwie lekki. Dobrze pomyśleć też o tym, aby miał solidny osprzęt (np. Shimano albo SRAM), ponieważ kiedy dziecko wyrośnie z ramy, to ramę z solidnym napędem łatwiej sprzedać znajomym czy na popularnym portalu aukcyjnym.
Szukając roweru dla 5-latka, zastanawiasz się ile cali powinny mieć koła? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące doboru roweru do wzrostu dziecka. Opisaliśmy tam sprawdzoną metodę obliczenia przekroku i dopasowania do niego rozmiaru kół. Przedstawione tam sposoby sprawdzą się również przy zakupach kolejnych rowerów dziecięcych i młodzieżowych.
Sugerowanie się przy wyborze roweru wyłącznie wiekiem przyszłego użytkownika może być zdradziecka. Rozbieżność wzrostu dwójki dzieci w tym samym wieku może naprawdę duża, zwłaszcza wśród pociech w przedziale od 5 do 8 lat.
Nazywanie pewnych modeli jako idealnych rowerków dla pięcio- czy sześciolatków jest jednak dobrym punktem zaczepienia – uproszczeniem, które ułatwia rodzicom orientację. Można od tego punktu zacząć szukanie idealnego produktu, jednak podstawą jest znajomość wzrostu dziecka, a następnie dobranie do niego odpowiedniego rozmiaru ramy oraz kół.
Określenia, takie jak rower dla 5-latka czy rower dla 6-latka są bardzo umowne, dlatego zdecydowaliśmy się je umieścić je w jednym zestawieniu. Wszystkie porady dotyczące wyboru modelu dla pięciolatków dotyczą również sześciolatków. I odwrotnie. Dopiero szukając modelu dla dziecka w wieku szkolnym, warto pomyśleć o inaczej dobranym wyposażeniu.
Zatem ile cali powinien mieć rower dla 6 latka? W wieku przedszkolnym najczęściej wybór pada na 20-calowe rowerki dziecięce. Wymiar dotyczy średnicy obręczy, czyli parametr rzutujący na wielkość całej konstrukcji. Aby uniknąć pomyłek, producenci często zaznaczają w ofertach zakres wzrostu, jaki jest odpowiedni dla danego typu jednośladu. W zależności od rozmiaru ramy i fizycznego rozwoju dziecka mogą pasować także rowerki 16-, 18- czy 24-calowe. Te ostatnie to już tzw. rowery komunijne, które pod wieloma względami mocno przypominają modele przeznaczone dla dorosłych – np. MTB 26”.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Krąg naszych poszukiwań może zawęzić kryterium podziału ze względu na płeć. Rower dla 6-latka będzie pod względem konstrukcji nieco różnić się od rowerków dla dziewczynek, zupełnie jak przy ramach dla dorosłych – nieco obniżona górna rura, często lekko wygięta w kierunku siodełka świadczy o modelu damskim, a prosta – męskim. Również lakierowanie będzie dobrane pod przyszłego użytkownika lub użytkowniczki. Oznacza to tyle, że nikogo nie powinien dziwić rowerek dla 5-latki w kolorze różowym, a niebieskim dla chłopca. Oczywiście wariantów kolorystycznych jest na tyle dużo, nie każdy musi stawiać na stereotypowy wybór – wszystko jest kwestią gustu.
Pozostając przy ramie, musi być ona lekka, bo w dużej mierze od niej zależy ogólna waga roweru. Najczęściej do jej wykonania stosuje się klasycznie aluminium o dobrym stosunku masy do wytrzymałości, ale pojawiają się też stalowe, nie najlżejsze, ale za to trwałe konstrukcje. Warto pamiętać, że ciężki rowerek raczej nie będzie najlepszym towarzyszem, zwłaszcza jeżeli jego młody kolarz waży od niego niewiele więcej. Lekki rower dla 5-latka i dziecka w podobnym wieku zdecydowanie ułatwi użytkowanie.
Jak znaleźć lekki rower dla 5 latka lub nieco starszego dziecka?
W rowerkach dla pięciolatków często pojawia się już napęd zaznajamiający dzieci z przerzutkami i techniką zmiany biegów. Z początku będzie on pewnie służył do zabawy, ale taka forma też jest dobrą formą nauki, która owocuje w przyszłości. Na wyposażeniu często znajdziemy manetki Shimano dostosowane do mniejszych dłoni oraz nieskomplikowane w obsłudze przerzutki z odpowiednio dobraną liczbą przełożeń.
Nie dziwi też fakt, że największe rowery dla sześciolatków – np. z 20” lub 24” kołami – mogą mieć napęd w konfiguracji 3x7, jak w dorosłych wersjach, a mniejszym pociechom na początek w zupełności wystarczy jednorzędowa wersja 1x6. Do bezpiecznego wytracania prędkości, a także zatrzymywania się, producenci celują zwykle w łatwe w obsłudze, ale zarazem skuteczne hamulce torpedo i v-brake. Nielicznie spotykane są wersje tarczowe hydrauliczne. Można je spotkać na przykład w woom NOW 6, czyli świetnie wyposażonym rowerze dla wyrośniętego 6-latka.
Jakie kwestie warto mieć również na uwadze? Chociażby na możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy, dzięki czemu po pierwsze rower zostanie z dzieckiem na dłużej, a po drugie będzie lepiej dopasowany. W dalszej kolejności patrzmy na dodatkowe wyposażenie, takie jak koszyk, błotniki, podpórkę, czy dzwonek. Jeżeli jakiegoś rowerowego akcesorium do dziecięcego rowerka nam brakuje, np. oświetlenia, czy bidonu zawsze można dokupić. Na koniec pozostaje jeszcze spojrzeć na estetykę i jakość wykonania roweru.
Dzieci w wieku 5-6 lat mogą czuć się swobodnie na rowerkach z kołami od 16" do 20". Kluczową rolę przy wyborze powinien odgrywać wzrost pociechy. Warto trzymać się prostej zasady – szukać modelu z możliwie największymi kołami, jakie będą pasować do możliwości dziecka. W przypadku pięcio- czy sześciolatka najczęściej okazuje się to 20".
Dzięki takiemu doborowi dziecko będzie dłużej mogło cieszyć się zabawą na ulubionym rowerku, bo górny zakres regulacji kierownicy oraz siodełka wystarczy na kilka sezonów rozwoju ciała.
Lekki rower dla dziecka – przegląd oferty
Gdyby przygotować ranking najlepszym rowerków dla 5-6 latków, to z pewnością zdominowałyby go marki, takie jak Woom, Canull, Kross, Romet, Orbea czy Oxfeld. Każdy z tych producent ma w swojej kilka modeli przeznaczonych na różny wiek, co przekłada się na dobre know-how w projektowaniu konstrukcji dziecięcych.
Romet Rambler 20 Kid 1
Wymarzony rower dla chłopca w wieku 6 lat? Proponujemy Romet Rambler 20 Kid 1 z prostym w obsłudze, jednorzędowym napędem. Jego charakterystyka dobrze pasuje do potrzeb młodych rowerzystów.
Świetnie sprawdza się w mieście lub na utwardzonych ścieżkach. Do wycieczek po trudniejszym terenie lepiej wybrać model z przerzutkami, który oferuje więcej przełożeń.
Romet Jolene 20 Kid 1
Bardzo ciekawa propozycja dla dziewczynki w wieku 5-6 lat. Jest niemal identycznym odpowiednikiem wspomnianego powyżej modelu.
Ma bardzo zbliżony typ osprzętu, ale różni się kolorystyką, akcesoriami oraz kształtem ramy. Specjalnie wyprofilowana konstrukcja ułatwia wsiadanie i zsiadanie, dlatego bardzo dobrze nadaje się do nauki jazdy.
Oxfeld Kosmo 20
To bogato wyposażony rower dla 5- i 6-latka, przygód, pasjonata wzniesień, zjazdów i pokonywania rozmaitych dróg. W tym modelu pojawiają się szerokie opony terenowe i napęd 1x6, co najbardziej zbliża go do dorosłych wersji MTB.
Zdecydowanie będzie to najbardziej trafny model dla aktywnych juniorów, którzy sami szukają sobie wyzwań, a jazda po asfalcie nie wzbudza tylu emocji, co miejscowa górka.
Canull Air 20 7,8kg
Lekki rower dla 6-latka, który pozwala pokochać jazdę po leśnych ścieżkach. Jego konstrukcja pasuje dla najmłodszych o wzroście od 110 do 125 cm, co zazwyczaj przypada na wiek z przedziału od 6 do 9 lat.
Zarówno rama, jak i przedni widelec wykonano z dobrej jakości stopu aluminium, co przekłada się na niską masę – około 8,20 kg razem z zamocowanymi pedałami. Model wyróżnia się także sportowym designem, który spełni oczekiwania zarówno chłopców, jak i dziewczynek.
Superior F.L.Y. 20
Jeden z najciekawszych i najładniejszych rowerków dziecięcych, jaki można kupić dla pięcio- czy sześciolatka. Wiele zastosowanych w nim rozwiązań zaczerpnięto z modeli MTB, dlatego daje możliwość swobodnej jazdy w lekkim terenie.
Doskonale nadaje się do podróżowania przez polne drogi oraz leśne ścieżki, czyli trasy stanowiące największe wyzwanie dla młodych kolarzy.
Rowerek o nazwie LS-PRO to jeden z najpopularniejszych modeli od firmy Puky, czyli marki specjalizującej się w tworzeniu produktów dla dzieci.
Rama z lekkiego stopu aluminium oraz komplet ergonomicznych akcesoriów sprawiają, że jazda jest nie tylko bezpieczna, ale także przyjemna i komfortowa. Geometria ramy ma obniżony przekrok, który ułatwia wsiadanie i zsiadanie na siodełko. Możliwość komfortowego ruszania ma szczególnie znaczenie na początkowym etapie nauki jazdy.
Co ciekawe, napęd ma specjalnie dopasowaną korbę, której wąski suport zapewnia współczynnik Q. Takie rozwiązanie gwarantuje naturalniejszą dla młodego organizmu biomechanikę pedałowania.