Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym?
19-02-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Wybór kasku dziecięcego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli wcześniej nigdy nie dobierało się tego akcesorium. Jest tak dlatego, że osłona dla pociechy musi nie tylko spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, ale też być komfortowa i ładna. Jaki kask rowerowy wybrać dla rocznego dziecka, a który model okaże się odpowiedni dla 5-latka lub jeszcze starszego młodzieńca? Skorzystaj z praktycznych porad i dokonaj właściwego zakupu!
Spis treści:
Kwestia rozmiaru kasku dla dziecka rzutuje nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo – osłona nie może być zbyt luźna, bo w razie uderzenia spadnie z głowy. Oczywiście kask można dopasować pokrętłem, ale wyłączenie w zakresie, który został podany przez producenta.
Warto szukać dla dzieci modeli znajdujących się w dolnej granicy rozpiętości rozmiarowej, co gwarantuje dłuższe użytkowanie. Głowa nie rośnie tak szybko jak reszta ciała – kask rowerowy kupiony dla 2-latki czy 2-latka należy zmienić na większy rozmiar po ok. 2 latach. Starszym dzieciom wymiana zalecana jest co około 3-4 lata. Pamiętaj jednak, żeby nie kupować osłony o wiele większej, na duży „zapas”. Jak już wspomnieliśmy, w pewnym ustawieniu pokrętła kask musi precyzyjnie przylegać do głowy, inaczej przestanie spełniać swoje funkcje, nie zapewniając bezpieczeństwa jazdy.
Najmniejsze modele pasują na głowy o obwodzie od 44 do 50 cm – to odpowiedni kask na rower dla dziecka, które skończyło 2 lata, a także dla rok starszych. Wybierając taki kask, nie zawsze można liczyć, że młody rowerzysta sam powie, czy model mu pasuje. Najlepiej uważnie obserwować reakcje brzdąca i w razie dyskomfortu lub oznak niezadowolenia wyregulować osłonę.
Dobór rozmiaru kasku do wieku dziecka nie powinien stanowić dużego kłopotu, ponieważ rozmiary są raczej uniwersalne i oferują szerokie zakresy regulacji (od 4 do nawet 6 cm). Pierwszy kask dla dziecka w wieku 3-4 lat w większości przypadków powinien mieć około 48-52 cm (XXS/XS). Natomiast dla 10-latka świetnym wybór to np. kask 52-56 cm (S/M).
Jaki wiek jest odpowiedni dla osłon w rozmiarze 55-58 cm? Tego rodzaju model to już kask młodzieżowy (np. Uvex HLMT 4 w wersji M), który często pasuje nawet na dorosłą głowę, a jego wybór będzie najbardziej optymalny dla 15- lub 16-latka. Podczas podejmowania decyzji warto też pamiętać, że zwykle dziewczynki mają o 1-2 cm mniejszą głowę niż chłopcy w tym samym wieku.
Obwody głowy dzieci w różnym wieku i przykładowe pasujące kaski | ||
---|---|---|
Wiek dziecka | Typowy obwód głowy | Przykładowy kask |
2 lata | 44-50 cm | Uvex Kid 2 (one size) |
3-4 lata | 48-52 cm | ABUS Youn-I 2.0 (rozmiar S) |
5-7 lat | 50-54 cm | Uvex Oyo (rozmiar 50-54) |
8-11 lat | 52-55 cm | ABUS Smiley 3.0 (rozmiar M) |
12-16 lat | 53-57 cm | ABUS Youn-I 2.0 (rozmiar M) |
17+ lat | 54-60 cm | Uvex HLMT 4 (rozmiar M) |
Jeśli masz możliwość, to nie kieruj się powyższą tabelką, tylko zmierz dziecku obwód głowy. Nie wiesz, jak to zrobić? Bez obaw – wystarczy centymetr krawiecki, którym okrążysz głowę szkraba. Należy zrobić to poziomo w najszerszym miejscu czaszki, czyli około 1 cm nad brwiami. Pilnuj, aby miara nie przekrzywiła się i pamiętaj, że centymetr ma przylegać do skóry, ale jej nie opinać. Jeśli nie masz miary, zmierz głowę sznurkiem, a następnie zaznacz miejsce, w którym tworzy on pętelkę, rozprostuj go i przyłóż do niego linijkę.
W sklepie rowerowym natkniesz się na dwa typy kasków dla dzieci. Tak zwany orzeszek kształtem przypomina łupinę orzecha, czyli ma bardzo regularny kształt i dość zwartą budowę. Zazwyczaj w takiej osłonie znajdziesz mało otworów wentylacyjnych, choć istnieje kilka nowszych modeli, które stanowią wyjątek. W standardowym orzeszku może być dość ciepło, ale zaletą jest silnie rozbudowana i dość płaska część tylną, która chroni potylicę. To bardzo przydatne podczas spadnięcia na plecy na twardym podłożu np. przy robieniu tricku w skateparku. Z tego względu orzeszki są polecane do BMX-ów czy rowerów dirtowych, ale nie tylko – kolarze miejscy również lubią te modele. Płaski tył przydaje się także w foteliku rowerowym, gdyż berbeć może wygodniej oprzeć głowę na zagłówku.
Natomiast klasyczny kask rowerowy dla dzieci przypomina dorosłe modele do kolarstwa szosowego, górskiego czy gravelowego. Omawiana osłona jest wydłużona i ma aerodynamiczny kształt o urozmaiconej strukturze, chroniącej głowę głównie przed uderzeniami przednimi oraz bocznymi. To jednak najczęściej one grożą pociesze na często uczęszczanej drodze lub w terenie. Zaletami klasycznej osłony są też lekkość i wynikająca z wielu otworów przewiewność.
Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje 12 miesiąc życia jako granicę, po przekroczeniu której maluch może wsiąść na rowerek. Dlaczego nie wcześniej? Wstrząsy podczas jazdy mogą negatywnie wpłynąć na rozwój kręgosłupa brzdąca. W Polsce zaleca się monitorowanie postawy dziecka – jeśli potrafi stabilnie siedzieć i utrzymać wyprostowaną głowę, to może bez przeszkód podróżować rowerem z rodzicami.
Mimo wszystko kask rowerowy dla niemowlaka czasem się przydaje – niemowlęta, a także maluchy roczne lub 1,5-roczne wożone są przecież w przyczepkach. To bezpieczny transport dla najmłodszych, zwłaszcza jeśli taki wózek ma skuteczną amortyzację i pasy. Z kolei dzieci powyżej drugiego roku życia można już posadzić na rower biegowy lub w foteliku. Następnym krokiem jest rowerek z bocznymi kółkami, które warto dość szybko zdemontować, aby maluch nie przyzwyczaił się do tak znacznego ułatwienia w kwestii stabilizacji. To istotne w kwestii uczenia nauki utrzymywania równowagi przez dziecko. Należy uważnie obserwować dzieci, aby mieć pewność, że nadszedł właściwy moment na każdy etap rozwoju kolarskiego. Zazwyczaj jednak 3-4-latkowie śmiało poczynają sobie już na standardowym dwukołowym modelu.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać kask dla dziecka, zapamiętaj, że ważny jest nie tylko rozmiar czy rodzaj – zwróć uwagę także na każdą z niżej wymienionych kwestii.
1. Masa kasku dziecięcego
Żeby nie obciążać kręgów szyjnych i chronić delikatny układ kostny, najlepszym wyborem są lekkie kaski dziecięce. Dzięki obniżonej masie młodego kolarza nie rozboli szyja, nie będzie się szybko męczyć ani walczyć z przechylającą się głową.
Niestety producenci nie zawsze podają masę kasku, ale jeśli znajdziesz tę informację – weź ją pod uwagę. Mniejsze rozmiary kasków dla dzieci (do 50 cm obwodu) powinny ważyć około 210-240 g, z kolei waga tych lepszych większych modeli (ok. 55 cm) zamyka się w około 260 g.
Ważne, żeby model nie był powypadkowy – musi być nowy, a najlepiej, jak pochodzi od sprawdzonego producentów. Marki szczególnie godne zaufania to: ABUS, Lazer, MET czy Uvex – firmy te oferują również sprzęt dla profesjonalnych kolarzy, a więc masz pewność doskonałych rozwiązań technologicznych. Godni uwagi są też producenci specjalizujący się w projektowaniu akcesoriów czy rowerów dla dzieci, czyli Woom albo Hamax.
Zdecydowanie odradzamy kupowanie osłon głowy z drugiej ręki lub w supermarketach. Najtańsze kaski zakupione w takich miejscach często wyglądają pięknie i profesjonalnie, ale przy uderzeniu rozpadają się, nie chroniąc użytkownika. Nawet lekkie pęknięcie dyskwalifikuje produkt z dalszego użytkowania, ponieważ skorupa o uszkodzonej strukturze wewnętrznej może nie zabezpieczyć głowy przed urazem.
3. Certyfikaty bezpieczeństwa
Bezpieczny kask rowerowy dla dzieci, które skończyły 2 lata i mogą jeździć np. na biegówce zawiera odpowiednie certyfikaty poświadczające zgodność z wymogami bezpieczeństwa ustalonymi przez Unię Europejską. Oznaczenia CE zwykle znajdują się wewnątrz kasków. Co więcej, producenci osłon muszą dodatkowo przestrzegać norm EN 1078 (dla kasków rowerowych) i EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia).
4. Technologie chroniące głowę dziecka
Podstawową technologią, która pozwala stworzyć wytrzymałe kaski dziecięce jest In-Mold, czyli trwałe zespolenie skorupy zewnętrznej i wewnętrznej. Droższe osłony mogą być również wyposażone w inne udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, czym na przykład jest MIPS, przeczytaj artykuł o systemach bezpieczeństwa w kaskach rowerowych.
Kask rowerowy dla dzieci powinien być dobrze wentylowany. Specjalne otwory w skorupie sprawiają, że jest on bardziej przewiewny – im więcej, tym lepiej, zwłaszcza że pociechy jeżdżą głownie latem. Warto też zwrócić uwagę na wielkość otworów – jeśli są duże, mogą być mniej liczne. Chcesz ocieplić kask jesienią lub zimą? Nic nie stoi na przeszkodzie – nałóż dziecku specjalną czapkę pod kask lub sportową chustę, a osłonisz otwory.
6. Dodatkowe udogodnienia
Producenci kasków rowerowych prześcigają się w dodawaniu do modeli udogodnień, które poprawią komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przykładem może być daszek osłaniający oczy brzdąca przed słońcem, dzięki czemu pociecha nie będzie zaciskała powiek i łatwiej spostrzeże przeszkody na drodze. Ponieważ niebezpieczeństwo stanowią też owady – np. wlatujące pod kask osy, ale też niejadowite insekty, które tylko rozproszą szkraba – w wielu kaskach znajduje się moskitiera. To umieszczana pod otworami wentylacyjnymi siatka, która stanowi barierę dla latających stawonogów.
Bezpieczeństwu przysłużą się również elementy zwiększające widoczność pociechy, np. odblaski umieszczone na zewnętrznej skorupie. Kask dla dziecka może mieć też lampkę lub mocowanie do oświetlenia. Ciekawym udogodnieniem jest także klamra magnetyczna pozwalająca szybciej zapinać pasek dolny – znajduje się w droższych kaskach dziecięcych.
7. Wygląd kasku, który spodoba się dziecku
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestię, stanowi estetyka, która sprawi, że dziecko chętniej będzie nosiło kask. Osłony dla pociech produkuje się w bardzo różnych wersjach kolorystycznych – wybór ulubionej barwy brzdąca może bardzo pomóc w zapewnieniu uśmiechu na twarzy malucha. Jeśli szkrab jest fanem zwierzątek – lwów, wielorybów lub motylków – łatwo znajdziesz dla niego kask z motywem natury. Woli postacie z filmów animowanych? Ok – znajdzie się osłona dla miłośników Aut, Psiego Patrolu czy Frozen. Nieco starszym młodzieńcom spodobają się pewnie rysunki przedstawiające superbohaterów lub szturmowców z filmów o dawnej i odległej galaktyce.
Polskie przepisy rowerowe nie nakładają na żadnego rowerzystę obowiązku noszenia osłony głowy – jest to niezależne od wieku. Czy wobec tego dzieci nie powinny mieć kasku na rowerze? Szczerze odradzamy rezygnację z tego elementu bezpieczeństwa.
Kask jest niezbędny u jeżdżących na rowerze dorosłych, a u dzieci – jeszcze ważniejszy! Pamiętaj, że kości twarzoczaszki nie są u pociechy w pełni rozwinięte, a wszelkie uszkodzenia mogą mieć negatywne skutki podczas dorastania. Dodatkowo najmłodsi często się wywracają w trakcie nauki jazdy na rowerze. Wydawać się może, że dzieci siedzą na siodełkach nisko, więc i upadek jest mniej groźny. Nie każde jednak dziecko, upadając, wyciąga ręce przed siebie. To dlatego, że brzdące nie mają jeszcze rozwiniętej równowagi i mechanizmów reakcji – za późno wyczuwają niebezpieczeństwo oraz brakuje im wyobrażenia o konsekwencji niektórych ruchów.
Jako rodzice jesteśmy zobowiązani zapewnić szkrabom bezpieczeństwo, dlatego na pytanie „Czy dziecko musi mieć kask na rowerze?”, odpowiedź brzmi zawsze „Tak, zakładajcie maluchom kaski!”. I to niezależnie od tego, czy pociechę czeka jazda w foteliku albo przyczepce, czy samodzielna zabawa np. w kasku na rowerek biegowy.
Aby ułatwić wybór produktu, przygotowaliśmy ranking kasków dla dzieci. Modele podzieliliśmy na orzeszki i osłony klasyczne, czyli podłużne. Wiele produktów oferowanych jest w różnych rozmiarach, co sprawia, że np. wersja S to będzie najlepszy kask dla dziecka, które skończyło 2-latka, z kolei ranking modeli dla 4-latków i starszych brzdąców często zawiera rozmiar M danej osłony.
Top 3 orzeszków | |
---|---|
2-3 lata | 4 lata i więcej |
1. ABUS Youn-I 2.0 (rozmiar S)
| 1. ABUS Youn-I 2.0 (rozmiar M)
|
2. Uvex Oyo (rozmiar 45-50)
| 2. Uvex Oyo (rozmiar 50-54)
|
3. Bell Lil Ripper (rozmiar XS)
| 3. Uvex HLMT 4 (rozmiar S)
|
1. ABUS Youn-I 2.0 – świetnie wentylowany orzeszek od jednego z najsłynniejszych producentów, czyli niemieckiego ABUS-a. Z tyłu osłony zastosowano pokrętło regulacyjne Zoom Ace Evo, które pozwala na łatwe dopasowanie kasku do mniejszej głowy. Warte uwagi jest też tylne światło LED – sposób na lepszą widoczność, a więc i zwiększone bezpieczeństwo pociechy. Dla młodszego dziecka (2-3-letnie) polecany jest rozmiar S, z kolei M to będzie dobry kask rowerowy dla 4-latka lub jeszcze starszego brzdąca. Zastanowić się można także nad starszą wersją 1.0, za to z MIPS-em.
2. Uvex Oyo (lub Oyo Style) – typowy orzeszek z poprawioną wentylacją i wbudowaną lampką na potylicy. Nadaje się nie tylko do jazdy na rowerze, ale będzie pasował również na rolki, hulajnogę czy deskorolkę. Podobnie jak powyższe osłony ABUS Youn-I 2.0, tak kaski rowerowe dla dzieci Uvex Oyo zawarliśmy w rankingu w dwóch rozmiarach. Co ciekawe, gdy spojrzysz na model od strony wyściółki zobaczysz… misia! Jeśli nie wystarczą Ci klasyczne kolory podstawowego kasku, popatrz na linię Oyo Style – ma ciekawe wzory, np. z rakietą kosmiczną czy dinozaurem.
3. Uvex HLMT 4 – to łatwo regulowana osłona typu orzeszek. Wersja S będzie stanowiła idealny kask na rower dla dziecka, które skończyło 5 lat, a także dobrze spisze się u ośmio- czy nawet dziewięciolatków. Rozmiar M można z kolei śmiało zaproponować nawet wyrośniętej młodzieży. HLMT 4 przeznaczono do uprawiania wymagającego sportu – będzie perfekcyjny, jeśli pociecha korzysta z pumptracków, robi tricki na BMX-ie lub chce rozpocząć z nimi przygodę. Wszystko dzięki zarówno mocnej strukturze, jak i licznym otworom wentylacyjnym (jest ich 10).
3. Bell Lil Ripper – ex aequo z przeznaczonym dla starszych szkrabów modelem Uvex HLMT 4 warto umieścić model dla maluchów. Kupienie opisywanej osłony już na start przygody z kolarstwem to dobra inwestycja – zakres regulacji od 45 do 52 cm oznacza, że Lil Ripper to będzie świetny kask rowerowy dla dwulatka, który nie rozstanie się z modelem jeszcze przez długie lata (do około 6 roku życia)!
Top 3 klasycznych kasków dla dzieci | |
---|---|
2-3 lata | 4 lata i więcej |
ABUS Smiley 3.0 (rozmiar S)
| ABUS Smiley 3.0 (rozmiar M)
|
Uvex Kid 2
| MET Crackerjack
|
Bell Sidetrack II MIPS (47-54)
| Bell Sidetrack II MIPS (50-57)
|
1. ABUS Smiley 3.0 – klasyczna konstrukcja od producenta znad Renu, który zadbał o ergonomiczny kształt kasku. Głęboka skorupa, precyzyjny system dopasowania Zoom Ace Kid oraz pianka EPS zapewniają maksymalny komfort noszenia osłony. Proste zapięcie, moskitiera i wyjmowana wyściółka to kolejne zalety modelu. W rozmiarze S ABUS Smiley 3.0 nada się dla nawet najmłodszych szkrabów, a wersja M to będzie odpowiedni kask rowerowy dla dziecka w wieku 5-6 lat, 7-latka lub nawet nieco starszego młodzieńca.
2. Uvex Kid 2 – lekki model dla młodszych dzieci (nie więcej niż 4 lata) z możliwością łatwej regulacji zapięcia pod szyją. Bardzo dobrze sprawdzi się jako kask na rower dla rocznego dziecka – np. do przyczepki – lub pierwsza w życiu osłona głowy zakładana podczas jazdy na biegówce. Osiem kanałów wentylacyjnych zapewnia odpowiednią wentylację, natomiast wewnętrzna siatka chroni przed dostawaniem się pod skorupę owadów. Mnogość wersji kolorystycznych sprawia, że można dobrać kask, który najbardziej spodoba się brzdącowi.
2. MET Crackerjack – ex aequo z dedykowanym młodszym pociechom modelem Uvex Kid 2. Przeznaczony dla starszych maluchów kask rowerowy – dobry np. dla 8-latka czy dziecka w wieku 10 lat, ale też nastolatka – to produkt włoskiej, cenionej marki. Wśród zalet znajdziesz zdejmowany daszek, siatkę chroniącą przed owadami czy łatwe dopasowanie do głowy.
3. Bell Sidetrack II MIPS – to kask rowerowy dla dzieci zamykający nasz ranking. Ten model dziecięcy wygląda podobnie do kasków MTB dla dorosłych, ale sprawdzi się na głowach pociech – młodszych lub nieco starszych, w zależności od wersji. Ceniona ochrona MIPS ma duże znaczenie na leśnych i górskich szlakach, ale za mniejsze pieniądze dostaniesz też wersję bez opisywanego udogodnienia. Dodatkowo daszek osłania oczy przed słońcem, a system Ergo Fit pozwala szybko dopasować model do głowy.
Rodzice są dziś bardzo świadomi potrzeb swoich pociech i inwestują niemałe pieniądze w nowoczesny oraz modny sprzęt. Niestety nawet najlepszy kask dziecięcy nie będzie chronić przed urazem głowy, jeśli źle go założysz. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów i konsekwencje tych pomyłek:
Instrukcja, jak dopasować kask, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo:
Black Weeks
Nowość