Domowy izotonik – jak go zrobić?
30-04-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Bez względu na to, jaki sport uprawiamy, podczas wysiłku musimy uzupełniać płyny. Pomagają nam w tym kubeczki, butelki, bidony i wreszcie bukłaki, które w ostatnich latach szturmem podbijają serca osób aktywnych – także rowerzystów. Dlatego przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji, które pomogą Ci w wyborze najlepszego plecaka z bukłakiem.
Bukłaki to worki umożliwiające bezpiecznie transportowanie płynów. Niegdyś wykonywano je wyłącznie ze skóry, a dzisiaj – głównie z lekkiego tworzywa. Od kiedy zaczęto instalować w nich rurki, chętnie sięgają po nie fani wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza w górach. Na szlakach, gdzie wykonujemy ogromny wysiłek, a do najbliższego sklepu czy kawiarni jest naprawdę daleko, zadbanie o nawodnienie organizmu jest absolutną podstawą.
Tyczy się to też rowerzystów, dla których bidon nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. W MTB z pełnym zawieszeniem nie ma na niego za wiele miejsca, a duże plecaki z powtykanymi w kieszonki lub, co gorsza, wrzuconymi w komorę główną butelkami, nie należą do najwygodniejszych podczas jazdy w terenie. Nie dziwi więc, że kolarze górscy, czy nawet gravelowcy, tak chętnie zarzucają na swoje barki plecaki z bukłakami. Rozwiązanie to sprawdzi się również na rowerowych ultramaratonach, gdzie odpowiednie wyposażenie i przygotowanie mają ogromne znaczenie.
Czy wiesz, że…
Bardzo prosta konstrukcja to jeden z kluczy do sukcesu i popularności bukłaków. Składają się one z zaledwie trzech elementów, są to:
Z całą pewnością to, jaki bukłak na wodę wybierzesz, będzie miało wpływ na poziom twojego zadowolenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ten niepozorny, plastikowy worek ma ogrom zalet. Przede wszystkim pozwala na wygodne picie w trakcie jazdy – bez zatrzymywania się, ściągania plecaka, a nawet bez użycia rąk. Czyli bez utraty cennych sekund. A przecież przy dynamicznej jeździe możemy nie mieć ani czasu, ani ochoty na dodatkowe postoje. Pozostaje jeszcze kwestia ogólnego komfortu użytkowania. Bukłak zazwyczaj przewozi się w dedykowanych plecakach, a ich producenci często naprawdę wiedzą, co robią!
Inna sprawa to pojemność. Możesz dobrać ją do własnych potrzeb, przygotowując się tak samo na krótszą i dłuższą wyprawę. Na rynku dostępne są głównie modele mieszczące od 0,5 do 3 litrów płynu, zatem na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Ekologia to kolejny pozytywny aspekt korzystania z bukłaka. Jest on wielokrotnego użytku, nie musisz więc kupować kolejnych plastikowych butelek, a dobrej jakości model będzie służyć naprawdę długo.
Aby ułatwić Ci selekcję dostępnych modeli, zebraliśmy najważniejsze porady, które podpowiedzą Ci, jaki bukłak do plecaka wybrać, a także co warto mieć na uwadze podczas zakupu całego zestawu. Dzięki tej liście możesz punkt po punkcie przeanalizować cechy interesujących Cię modeli.
1. Jakość
W przypadku bukłaka, który ma bezpośredni kontakt ze spożywanym napojem, trzeba mieć pewność co do wysokiej jakości tworzywa użytego do produkcji. Przed zakupem upewnij się, że wybrany producent nie zafunduje Ci kontaktu z m.in. BPA i BPS, czyli związkami chemicznymi niebezpiecznymi dla zdrowia. Musisz też wiedzieć, że niskogatunkowe tworzywo może przez cały okres użytkowania zmieniać smak lub zapach płynów. Dlatego w tym przypadku zdecydowanie trafioną decyzją jest wybór czegoś z asortymentu renomowanych producentów, takich jak Evoc, Camelbak, Deuter czy Ortlieb, o których możesz się wiele dowiedzieć, choćby z Internetu.
Z drugiej strony weź pod uwagę jakość wykonania – im lepsza, tym większa szansa, że bukłak będzie służyć przez długi czas. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że droższy, ale sprawdzony model jest bardziej opłacalną inwestycją niż taki, co do którego pochodzenia nie mamy pewności.
2. Pojemność
Jeśli kupujesz sam bukłak, ustal pojemność posiadanego już plecaka, w którym będziesz go przewozić. Jeśli dostępna przestrzeń będzie zbyt mała, jej funkcjonalność drastycznie spadnie. Kupując gotowy zestaw, zadanie jest o tyle prostsze, że możesz od razu przejść do punktu drugiego, czyli zastanowienia się nad indywidualnymi potrzebami. W im dalsze i mniej zaludnione trasy się wybierasz, tym pokaźniejszy zapas wody będzie ci niezbędny. Nie można jednak zapominać, że więcej płynu to też większe obciążanie, co w przypadku niektórych kolarskich dyscyplin nie będzie działało na twoją korzyść. Co do masy pustych bukłaków, to zazwyczaj rośnie ona nieznaczenie wraz z pojemnością.
Plecak z bukłakiem nie musi służyć Ci tylko do przewożenia zapasu wody. Dlatego również jego pojemność powinna by przemyślana. Chcąc zabrać na trasę zapasowe narzędzia, apteczkę, prowiant czy inne przedmioty, których nie chcesz umieszczać w sakwie, musisz zdecydować się na większy, oferujący więcej miejsca model.
3. Rodzaj zamknięcia bukłaka
Najczęściej spotkasz się z dwoma opcjami. Pierwsza z nich to bukłak zabezpieczony zakrętką. Plusem jest łatwość napełniania woreczka oraz szczelność, jednak dokładne umycie go w środku nie będzie łatwe. Alternatywą jest, cieszący się rosnącą popularnością, szeroki wlew zasuwany spinką, którego czyszczenie nie jest żadnym problemem. W razie potrzeby można go po prostu wywinąć.
4. Rodzaj ustnika
Producenci proponują wiele rozwiązań, dlatego o tym, które nam najbardziej odpowiada, zapewne przekonamy się dopiero z biegiem czasu, podczas testów w terenie. Niemniej każda z opcji projektowana jest z myślą o wygodzie użytkowania, dlatego jeżeli nie masz doświadczenia z bukłakiem, śmiało podchodź do różnych opcji. Do najpopularniejszych zaliczymy ustniki gumowe (które trzeba przygryźć, aby woda zaczęła płynąć) oraz przekręcane. Ale to oczywiście nie są to wszystkie możliwości.
Ze względu na higienę zwróć uwagę, czy dany ustnik wyposażony jest w zatyczkę chroniącą przed zabrudzeniem i zakurzeniem na trasie. Jeżeli nie, warto ją dokupić – na pewno zwiększy to komfort korzystania z bukłaka.
5. Wygoda
To punkt, który w szczególności dotyczy samego plecaka. Nie docenisz jego dużej pojemności, dodatkowych kieszonek oraz masy bajerów, jeżeli podczas aktywności będziesz odczuwać ciągły dyskomfort. Dlatego przed zakupem sprawdź, w jaki sposób producent dba o Twoją wygodę.
Plecak musi stabilnie leżeć na plecach, a ciężar powinien być odpowiednio rozłożony, wówczas nie będzie przeszkadzał Ci podczas wykonywania manewrów. O to dba system nośny, w tym pasy obejmujące pierś i biodra. Niezwykle ważna jest wentylacja – w obszarze pleców i ramiom szczególnie. Bez niej będziemy odczuwać nadmierne ciepło, a pot nie będzie mógł być efektywnie odprowadzany.
6. Dodatkowe udogodnienia
Jasne, da się bez nich żyć, ale czasami naprawdę drobna rzecz może mieć ogromny wpływ na nasze ogólne zadowolenie. Takim małym, ale znaczącym udogodnieniem jest magnetyczny uchwyt, który stabilizuje wężyk, kiedy dajesz z siebie wszystko na trasie. Inne przykłady to zaczepy na kask czy dodatkowe kieszonki pozwalające na lepszą organizację ekwipunku.
Jeżeli masz już plecak przygotowany do współpracy z bukłakiem, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy umieścić worek w dedykowanej przegrodzie i, jeśli jest taka możliwość, zaczepić go o specjalny haczyk. Wężyk należy przeprowadzić przez przeznaczony do tego otwór. Mając plecak, który fabrycznie nie jest kompatybilny z bukłakiem, zadanie jest utrudnione. Problemem będzie swobodnie umieszczony w komorze głównej worek, bez możliwości zaczepiania go do uchwytu. W tym przypadku zabraknie też otworu na wężyk.
Ciekawostką są dostępne na rynku bukłaki z pokrowcem, które z łatwością przypniemy do posiadanego już plecaka, po jego zewnętrznej stronie. W jego przypadku model plecaka nie ma znaczenia, ale jednocześnie nie jest to najoptymalniejsze rozwiązanie.
Bukłaki, tak jak i plecaki w nie wyposażone, znajdziesz w ofertach wielu producentów, w tym także tych z segmentu premium – np. Camelbak, Shimano i EVOC. Oto kilka ciekawych modeli, którym warto przyjrzeć się bliżej:
Camelbak Hydrobak Light to lekki model o niewielkich rozmiarach, które świetnie sprawdzi się, jeżeli chcesz ograniczyć obciążenie roweru. Producent zapewnia 2,5 litra ogólnej pojemności, w tym 1,5-litrowy zintegrowany bukłak. Dzięki temu w plecaku spokojnie zmieścisz dodające energii przekąski. Worek wyposażony jest w ustnik Big Bite Valve, który samoczynnie się zacieśnia, zapobiegając tym samym przeciekaniu. Co istotne, można go łatwo wymienić. A będąc już przy tym temacie warto wspomnieć o technologii Hydraguard, zapobiegającej rozwojowi bakterii we wszystkich elementach bukłaka.
EVOC Ride 8 + 2l jest propozycją dla osób, szukających kompromisu pomiędzy niewielkimi rozmiarami, a odpowiednio dużą ilością miejsca do przechowywania. Plecak o pojemności 8 litrów, nawet po odjęciu 2 na płyny, wciąż mieści spory ekwipunek – choćby zapasowe narzędzia, apteczkę czy lekką kurtkę przeciwdeszczową. W modelu zastosowano sprawdzoną technologię Air Pad System. Specjalne kanały wentylacyjne na plecach zapewniają przepływ powietrza, dający efekt chłodzenia oraz uczucie suchości. Worek wyposażony jest w szeroki wlew, więc kiedy nadarzy się okazja, łatwo uzupełnisz zapas wody.
Plecak CAMELBAK Lobo to opcja zdecydowanie na dłuższe trasy, bo w zastawie otrzymujesz aż 3-litrowy bukłak Crux. Można założyć, że taki zapas wody wystarczy na kilka godzin jazdy. Za sprawą systemu QUICK LINK płyn szybko i wydajnie przepływa przez rurkę, a w razie jej odczepienia odpływ wody jest blokowany. Sam plecak jest dość pojemny – to największa z wymienionych propozycji. Miękki tylny panel oraz przewiewne szelki wentylują skórę, a regulowane pasy pomagają optymalnie rozłożyć ciężar. Do dostępnych udogodnień zaliczymy dodatkowe kieszonki na suwak oraz magnetyczne zapięcie.
Black Weeks