Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaka kurtka na rower będzie najlepsza?

Data aktualizacji: 06-09-2021

Sezon na jazdę na rowerze może trwać niemal przez cały rok. Najwytrwalszym cyklistom nie stoi na przeszkodzie brak słońca, niskie temperatury czy niewielkie opady deszczu lub śniegu. Aby czerpać przyjemność z aktywności, warto wybrać odzież wierzchnią, która ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiele osób zastanawia się: jaka kurtka na rower? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie! 

Rowerzyści wśród drzew.Dobra kurtka na rower sprawi, że sezon na jazdę stanie się zdecydowanie dłuższy.

Rodzaje kurtek dla rowerzystów

Postawmy sprawę jasno. Jazda na rowerze – bez względu na jej charakter – jest możliwa bez specjalistycznej odzieży sportowej dedykowanej poruszaniu się na jednośladzie. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie ubrania stworzonego z myślą o potrzebach cyklistów znacznie poprawi jakość podróżowania i będzie ono wygodniejsze. Nic dziwnego, ponieważ osoby projektujące tego typu garderobę, zwykle same jeżdżą, a co za tym idzie, znają potrzeby przyszłych użytkowników.

Najczęściej spotykane rodzaje kurtek rowerowych to: przeciwdeszczowe, softshell, wiatrówki oraz zimowe. Bez względu na to, jaki model będzie odpowiadał naszym aktualnym potrzebom, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów konstrukcyjnych, które sprawią, że jazda stanie się naprawdę wygodna.

składana kurtka rowerowa do workaKompaktowe rozmiary kurtek to atut dla wielu kolarzy.

Jaka kurtka na rower?

Idealny model do jazdy, powinien przede wszystkim posiadać przedłużony tył. Dlaczego? Pochylona pozycja, którą przyjmujemy na rowerze, sprawia, że w większości standardowych okryć wierzchnich materiał unosi się ku górze, a nasze plecy są mało chronione przed wiatrem czy opadami. W modelach dedykowanych cyklistom nie ma takiego problemu.

Kurtki projektowane z myślą o podróżowaniu jednośladem, posiadają zwykle także wiele udogodnień, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Ściągacze na końcach rękawów uniemożliwiają przedostanie się chłodnego powietrza, a wysoka stójka chroni szyję. Jednocześnie wygodę podnoszą często umieszczane na piersiach i plecach kieszenie. Elementy odblaskowe, aplikowane jako standard przez większość producentów, zwiększają widoczność na drodze, czyli nasze bezpieczeństwo.

Kieszeń w kurtce rowerowej.Wygodne rozmieszczenie kieszeni w kurtkach rowerowych zwiększa komfort użytkownika.

Kaptur – dla jednych obowiązkowy, dla drugich zbędny dodatek. Ilu rowerzystów, tyle opinii, stąd na rynku dostępne są zarówno modele wyposażone w ten element, jak i pozbawione go. Na jego korzyść przemawia ochrona przed opadami, przeciwko niemu natomiast ograniczenie widoczności. Jeżeli jeździsz w kasku (co rekomendujemy!), zapewne nie będziesz go potrzebować. Decyzja należy do Ciebie!

Kaptur chowany w kieszeni w kurtce rowerowej.Kaptur chowany w kieszeni kurtki jest ciekawą alternatywą dla standardowych rozwiązań. 

Oddychalność kurtki – to warto wiedzieć!

Bez względu na sezon, na jaki poszukujemy okrycia wierzchniego, wybierając produkt idealny, musimy zwrócić uwagę nie tylko na krój, ale także na cechy dodatkowe. Każdy model dedykowany aktywności fizycznej, powinien pozwalać skórze oddychać. Dzięki temu nie będziemy nadmiernie się pocić, a komfort uprawiania sportu stanie się zdecydowanie wyższy.

Producenci, w zależności od przeznaczenia, stosują różne rozwiązania. Jednym z bardziej popularnych jest umieszczenie w konstrukcji otworów wentylacyjnych, uszytych z innych tkanin (często typu mesh). Niektóre z materiałów używanych przy produkcji kurtek rowerowych, zwłaszcza tych posiadających membrany, określane są mianem oddychalnych. Najczęściej oddychalność kurtki oznaczana jest za pomocą liczby gramów na metr kwadratowy na 24 h. Wskaźnik określa, jaka ilość pary wodnej może zostać usunięta z kurtki w określonym czasie. Im wyższy stopień, typ lepiej.

Jaką wiatrówkę rowerową wybrać?


Jeżeli poszukujesz kurtki, która sprawdzi się świetnie w okresie przejściowym, zwróć uwagę na model ENDURA Hummvee Lite II. Idealna do jazdy w temperaturach od 8 do 16 stopni Celsjusza kurtka, szybko rozwiewa wątpliwości dotyczące tego, jaką wiatrówkę kupić. Luźny krój pozwala na założenie pod spód dodatkowej warstwy odzieży, a jej kompaktowe rozmiary pozwolą Ci mieć ją zawsze ze sobą. 

Jazda w tej kurtce to prawdziwa przyjemność - nie krępuje ruchów, doskonale chroni przed deszczem (posiada wodoodporną membranę) oraz wyróżnia się wysoką oddychalnością. Dzięki temu sprawi, że zarówno dojazd do pracy, jak i na trening będą naprawdę komfortowe.


Gdy zastanawiamy się, jaką wiatrówkę rowerową wybrać, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej podstawową funkcję, czyli ochronę przed chłodnymi podmuchami powietrza, ale także na dodatkowe parametry. Dla wielu rowerzystów ciekawą propozycję może stanowić kurtka rowerowa SILVINI Vetta dostępna zarówno w damskiej, jak i męskiej wersji. Jej zaawansowany technologicznie materiał — Windbreaker WR świetnie sprawdzi się podczas jesiennych lub wiosennych przejażdżek, a możliwość prostej przemiany w kamizelę (rękawy zamocowane na zamki błyskawiczne) pozwoli komfortowo poruszać się podczas zmiennej aury.

Jaka wiatrówka będzie najlepsza dla profesjonalnych kolarek? Wymagające jakości premium kobiety z pewnością nie zawiodą się, wybierając model ASSOS DYORA RS Rain. Uszyta z trójwarstwowego softshellu kurtka, mimo kompaktowych rozmiarów, bardzo dobrze chroni przed wiatrem i deszczem. Umieszczony na plecach suwak pozwala szybko przewietrzyć ciało. To idealny produkt na każdą porę roku, który doskonale spełnia swoją funkcję w temperaturach od 0 do 8 stopni Celsjusza!

Jaki softshell na rower?

Softshelle to jedne z bardziej uniwersalnych rodzajów kurtek rowerowych. Świetnie sprawdzają się podczas zmiennej aury. Jedną z ciekawszych propozycji jest Eyen Arder – dostępny w wersji męskiej i damskiej. Posiada luźny, niekrępujący ruchów krój. Rękawy wykończone wygodnymi ściągaczami, wysoki kołnierz czy duża ilość kieszeni sprawiają, że to model doskonały do jazdy w jesienne lub wiosenne dni. Co ważne dla wielu miłośników jazdy, produkt został wyprodukowany w Polsce.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest SILVINI Parina, czyli light softshell. To kurtka niezwykle lekka, która jednocześnie świetnie sprawdzi się podczas jazdy w zimne dni. Mimo kompaktowych rozmiarów posiada skuteczną membranę chroniącą przed wiatrem i deszczem. Krój dobrze przylega do ciała, ale nie krępuje ruchów. Dużą zaletą modelu są m.in. pojemne kieszenie czy odblaskowe elementy, dzięki którym kolarz jest lepiej widoczny na drodze.

Znajdź idealny model

Producenci odzieży rowerowej przygotowują rozwiązania, które są szyte na miarę potrzeb współczesnych cyklistów. Chociaż bez typowej kurtki na rower da się jeździć, bez wątpienia model dedykowany naszym potrzebom sprawi, że poruszanie się na jednośladzie będzie znacznie przyjemniejsze. Dzięki dobrze dobranym ubraniom możemy przedłużyć sezon, co bez wątpienia ucieszy większość miłośników tego rodzaju aktywności. Stojąc przed dylematem zakupowym, zastanówmy się, jakie elementy kroju są dla nas ważne, sprawdźmy jakość materiału i jego oddychalność. Jeżeli zależy nam na tym, aby kurtka była łatwa w transporcie, wybierzmy składany, kompaktowy model.