Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Podpórki rowerowe są akcesoriami, które budzą zaskakująco wiele kontrowersji wśród osób jeżdżących. Dla jednych to istotny element wyposażenia, dla drugich niepotrzebny balast. Kto zatem powinien rozważyć montaż stopki do roweru oraz jaki model warto wybrać?
Spis treści:
Montaż stopki rowerowej – dla kogo to dobry wybór?
Jak dobrać stopkę do roweru? Rodzaje podpórek
Popularni producenci stopek rowerowych
Montaż stopki rowerowej – praktyczne porady
Podpórka (inaczej nóżka lub stopka do roweru) jest zwykle jednym z podstawowych elementów wyposażenia rowerów miejskich i trekkingowych. Idealnie sprawdza się podczas jazdy rekreacyjnej lub wtedy, gdy traktujemy swoje dwa kółka jako podstawowy środek transportu po okolicy. To stosunkowo lekkie akcesorium pozwala bezpiecznie i stabilnie postawić rower w niemal dowolnym miejscu. Unikamy więc nieprzyjemnego zarysowania lakieru czy (o zgrozo!) uszkodzenia komponentów, np. przerzutek. Jednocześnie posiadacze stopek rowerowych mogą zrezygnować z korzystania z publicznych stojaków, które najczęściej ustawiają ciężar pojazdu na samym kole, co może skutkować jego przekrzywieniem.
Montaż nóżki do roweru to dobry wybór także dla osób, które podróżują z ciężkim bagażem. Doskonale sprawdza się podczas wypraw bikepackingowych, jak i w coraz popularniejszych modelach cargo. Wówczas chroni przed uszkodzeniem nie tylko pojazd, ale także, zwykle bardzo ciężki, ekwipunek. W tym kontekście warto także podkreślić, że rozwiązanie to sprawdzi się również w rowerach elektrycznych, które ze względu na większą masę powinny być zaparkowane w sposób stabilny.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również właściciel roweru crossowego czy MTB zdecydował się na podpórkę. W przypadku miłośników jazdy rekreacyjnej, którzy raczej nie startują w wymagających maratonach czy wyścigach, jej obecność to kwestia gustu. Podobnie było z błotnikami, które często można dostrzec także przy rowerach górskich. Co ciekawe, w odpowiedzi na potrzeby użytkowników montaż stopki do roweru Kross proponuje sam producent. Stopka rowerowa Marabu II to model dedykowany m.in. do modeli z serii Level, która spełnia oczekiwania amatorów MTB-XC. Charakterystyczna budowa akcesorium z niestandardowo osadzonym gwintem sprawia, że model ten idealnie pasuje do rowerów marki.
Należy jednak podkreślić, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Chociaż dla miłośników rekreacji montaż nóżki do roweru nie jest czymś, co odczuwalnie wpłynie na masę całkowitą pojazdu, o tyle dla osób ze sportowym zacięciem, nawet te kilkaset gramów, może wpłynąć na osiągane wyniki. Jest to jeden z podstawowych elementów – tuż obok błotników, z którego rezygnują kolarze szosowi i górscy.
Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej stopki do roweru to sprawa banalna. Nic bardziej mylnego. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów podpórek, które możemy dopasować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ich pełną funkcjonalnością.
Typ konstrukcji to tylko jedna z kwestii, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwań nowego akcesorium. Wybrać należy produkt kompatybilny z rozmiarem koła i sposobem montażu. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na rozstaw otworów, tak, aby mieć pewność, że montaż będzie wyłącznie formalnością. To jednak nie wszystko!
Duża grupa doświadczonych rowerzystów na pytanie: jaka stopka do roweru? Odpowie: regulowana. Długość stopki to kluczowa wartość, która ma olbrzymi wpływ na stabilność postawionego pojazdu. Aby uprościć sobie wybór, korzystnie jest zdecydować się na model, który umożliwi dostosowanie długości do indywidualnych potrzeb. Jest to ważne nie tylko w przypadku rowerków dziecięcych, ale także tych skierowanych dla dorosłych.
Kolejnym istotnym parametrem jest maksymalne obciążenie. Zwykle dostępne są stopki rowerowe, które mogą pracować pod obciążeniem wynoszącym 18-20 kg. Jest to wystarczająca wartość dla większości rowerzystów rekreacyjnych. Jeśli jednak zwykle jeździsz z ciężkimi sakwami, poszukaj modelu znacznie bardziej wytrzymałego.
Ile kosztuje stopka do roweru?
Podpórki rowerowe nie należą do grupy akcesoriów, które stanowią duże obciążenie dla budżetu. Ceny podstawowych modeli oscylują w granicy 30 złotych. Za te najdroższe należy zapłacić ponad stówkę. Niektórzy producenci, tacy jak Pletshcher mają w swojej ofercie zamienne końcówki do podpórek, dzięki czemu nie musisz wymieniać całej stopki, gdy zetrze się jedynie mały, gumowy element.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór podpórek. Mają je w ofercie zarówno producenci rowerów (np.: Kellys, Kross, Orbea czy woom), jak i marki, w których portfolio możemy znaleźć uniwersalne akcesoria. Będą dobrym wyborem w sytuacji, gdy nie ma rekomendowanego akcesorium do posiadanego przez nas pojazdu. Wśród tych prym wiodą Accent, Ursus i Pletscher.
Przystępna cena i wysoka jakość to cechy, które świetnie opisują rozwiązania polskiej marki Accent. Ma on w swojej ofercie modele spełniające oczekiwania każdego rowerzysty. Dobry przykład stanowi Accent Classic nadający się do montażu z hamulcami tarczowymi. Jeżeli poszukujesz produktu montowanego centralnie, to możesz wybrać m.in. pojedynczą Accent Center lub podwójną Accent Duo. Co ważne, każda z tych podpórek może być stosowana nie tylko w rowerach klasycznych, ale także e-bike’ach.
Osoby, dla których ważny jest najmniejszy detal i chcą, aby ich rower prezentował się naprawdę atrakcyjnie, powinny zwrócić uwagę na propozycje marki Ursus. Na CentrumRowerowe.pl dostępne są modele centralne z regulowaną długością. Co ważne, mogą być montowane w rowerach elektrycznych i pracować pod naprawdę imponującymi obciążeniami. Podpórka Ursus Wave cechuje się nośnością 35 kg, a Kaiser aż 55 kg.
Jeździsz naprawdę dużo, a wybór nóżki rowerowej to dla Ciebie inwestycja na lata? Pletscher spełni Twoje oczekiwania. Dostępne są m.in. stopki z serii Pletscher Twin, jak i Pletscher Multi Zoom, montowana do tylnego trójkąta ramy, wyróżniająca się opatentowaną blokada pozycji ze sprężyną dociskową.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zamontować stopkę do roweru Kross, Romet czy innych popularnych marek, w tej części artykułu znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości. Większość producentów dołącza do produktów czytelną instrukcję obsługi, dzięki czemu proces ten jest łatwiejszy. Niemniej jednak sama czynność zwykle opiera się na uniwersalnych zasadach.
Czy wiesz, że…?
Zwykle stopkę rowerową tylną możesz zamontować zarówno po prawej, jak i lewej stronie pojazdu. Najczęściej jednak mocowane są z lewej strony.
Przed przystąpieniem do pracy przygotuj sobie klucz imbusowy – same śrubki powinny znaleźć się w zestawie. Klasyczna stopka do roweru mocowana na tylnym trójkącie ramy nie musi być zamocowana w konkretnym miejscu. Najczęściej jednak jest to dolna rurka na wysokości środka koła. To, gdzie umieścisz jej obejmę/główkę, zależy od indywidualnych preferencji. Warto dopasować pod siebie lokalizację podpórki tak, aby użytkowanie było dla nas wygodne. Podczas wyboru miejsca należy sprawdzić, czy składanie i rozkładanie akcesorium nie będzie kłopotliwe. Jeżeli jest optymalne, po prostu przykręć stopkę.
W przypadku montażu stopki do hamulców tarczowych sytuacja jest znacznie mniej skomplikowana. Nóżkę mocujemy w miejscu specjalnie przygotowanych otworów montażowych w ramie, które zlokalizowane są w pobliżu hamulców. Należy wykręcić śruby maskujące, a następnie przykręcić stopkę za pomocą dłuższych śrub znajdujących się w zestawie z hamulcem.