Rower elektryczny dla dziecka – czy jest bezpieczny?
07-05-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Odpowiednio dobrana rama i pasujące do wzrostu średnie kół mają szczególne znaczenie zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa młodych kolarzy. Aby wybrać idealnie dopasowany model, trzeba nie tylko poznać dostępne rozmiary rowerów dla dzieci, ale także dowiedzieć się, na jakie elementy powinno się zwrócić szczególną uwagę przy „przymiarce”. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwiają proces doboru rozmiaru roweru dziecięcego do wzrostu jego przyszłego użytkownika.
Już od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się opanowania jazdy na rowerze, bo cały proces nauki wcale nie należy do najprostszych. Na początek maluchy można zabierać na wycieczki na rowerku biegowym, by poznawały uroki wspólnych wycieczek. Gdy pociecha podrośnie, przychodzi czas na pierwszy, własny egzemplarz, który trzeba będzie jednak wymienić za kilka lat. Jeden rozmiar roweru dla dziecka nie posłuży przez całe dzieciństwo. Wzrost pociechy co jakiś czas się zmienia. Z wiekiem przybywa też nowych umiejętności, przydatnych do samodzielnej jazdy. Z tych względów powszechnie dostępnych jest wiele różnych rozmiarów rowerów dla dzieci – od 12- do 24-calowych kół.
Moment pierwszego posadzenia dziecka na siodełku rowerowym jest indywidualnym wyborem rodziców. Istotną rolę odgrywa tutaj tempo rozwoju psychomotorycznego, a także umiejętności samodzielnego utrzymywania się na dwóch nogach i stabilnego chodzenia. Zazwyczaj przyjmuje się, że najmłodszymi dziećmi gotowymi do jazdy na rowerze są trzylatki. W momencie, gdy osiągają około 90 centymetrów wzrostu, są przygotowane do „wskoczenia” na małą ramę z 12-calowymi kołami. A od tego momentu, co parę lat – w zależności od tempa, w jakim szkraby rosną – mogą przesiadać się po kolei na modele 16”,18”, 20”, 24” i wreszcie 26” lub większe.
Rozmiar roweru dla dziecka zależy w dużej mierze od wielkości kół, którą określa się w calach. Najmniejsze – 12" – obręcze pasują dla dzieci wieku 3-5 lat, a największe – 24" – odpowiadają do mniej więcej 12 roku życia. Koła 26" to już rowery dla nastolatków albo dorosłych.
Rozmiary zostały precyzyjniej przedstawione w poniższej tabeli, ale nietrudno domyśleć się, że im starsza pociecha, tym na większych kołach będzie zbudowany jednoślad. Dzięki temu możemy mniej więcej określić, np. jaki kupić rower dla 2-3 latka, a jaki sprawdzi się u dziecka w wieku szkolnym.
Wiek dziecka | Rozmiar kół |
---|---|
3 – 5 | 12” lub 14” |
4 – 6 | 16” |
5 – 8 | 18” lub 20” |
8 – 11 | 24” |
11 – 15 | 26” |
Szczególnie w tym drugim przypadku mamy większe pole wyboru i dość spory rozrzut w kwestii wielkości obręczy – od 16, rzez 18 do nawet 24 cali. W tym przedziale będzie mieścił się też komunijny rower z przerzutkami dla dziecka.
Szukanie rozmiaru roweru na podstawie wieku dziecka jest metodą obarczoną dużym marginesem błędu, dlatego przydaje się przede wszystkim do wybrania grupy interesujących produktów. Nigdy nie będzie ona zbyt dokładna, ponieważ nawet wśród rówieśników może panować duża rozbieżność w stopniu rozwoju fizycznego.
Zdecydowanie bardziej przydatnym sposobem doboru odpowiedniego rozmiaru roweru dla dziecka okazuje się uwzględnienie jego wzrostu. Co więcej, w wielu przypadkach rodzice pod uwagę biorą również długość rąk i nóg, a także umiejętności oraz możliwości fizyczne swoich pociech.
Jedną z najprostszych metod doboru jest zmierzenie długości nóg od wewnętrznej strony razem z butami i obliczenie przekroku.
Jak to zrobić?
Ustawiamy dziecko na płaskim i równym podłożu. Umieszczamy małą książkę pomiędzy nogami, możliwie jak najwyżej. Dokonujemy pomiaru od górnej krawędzi książki do podłoża. Mniejszy przekrok idzie w parze z mniejszym rozmiarem kół rowerowych. Do wzrostu może pasować też kilka wariantów (12, 14, 16, 18, 24 cale), dlatego producenci podają zalecany zakres wysokości przyszłego użytkownika, a także wyliczony przekrok.
Przykład: rowery dla 9-latków są zazwyczaj projektowane na 24-calowe koła oraz przekrok z przedziału 55-65 cm.
Dane co do wzrostu, wieku, a także rozmiaru kół oraz typu ramy dla konkretnego rowerku dziecięcego są bardzo różne. Podawane są one zazwyczaj bardziej orientacyjnie. Jeżeli mamy wątpliwości np. na jaki wzrost będzie odpowiedni rower 14 cali, to poglądowa tabelka zdecydowanie uławia orientację. Jednak konkretne modele mogą się między sobą różnić wieloma detalami.
Odpowiedni rowerek powinien idealnie pasować dziecku w momencie, gdy zaczyna ono na nim jeździć. Nie warto kupować modelu zbyt dużego, niejako „na zapas”. Siodełka oraz kierownice mają możliwość regulacji, która przez jakiś czas pozwoli dopasować ustawienie do rosnącego dziecka. Nie ma jednak o tym mowy w przypadku za dużej ramy albo obręczy o przesadzonej średnicy – w tej sytuacji młody rowerzysta nie sięgnie nogami nawet przy maksymalnie obniżonym siodełku. W efekcie dziecko nie będzie czuło się bezpiecznie, a każde ruszanie i zatrzymywane się okaże się stresujące.
Zwłaszcza dla małych pociech bardzo ważna jest możliwość obustronnego kontaktu z ziemią. Stojąc nad ramą, maluchy powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, aby przy nagłym zatrzymaniu nie uderzyć kroczem o górą rurę.
Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?
W sytuacji, gdy informacje na temat roweru wskazują, że wzrost dziecka balansuje na granicy dwóch rozmiarów, weź pod uwagę umiejętności małego kolarza. Jeśli swobodnie rusza z miejsca, zatrzymuje się „w punkt” i płynnie omija przeszkody – wówczas prawdopodobnie poradzi sobie na większym rowerku, a ten będzie mu pasował przez kilka sezonów. Natomiast jeśli dopiero uczy się samodzielne jazdy, to bezpieczniej będzie wziąć mniejszy z rozważanych modeli.
Jeżeli już wiemy, jaki rozmiar roweru dla dziecka będzie tym najodpowiedniejszym, pora jeszcze lepiej spasować go z przyszłym użytkownikiem. Oznacza to odpowiedzi na kilka pytań, przybliżających do wyboru tego jedynego, idealnego modelu.
Kółka boczne – tak czy nie? Na początkowym etapie jazdy, kółka boczne są bardzo praktyczne. Pozwalają na płynne przejście z dobrej biegówki dla 3-latka na mały rower z napędem. Zapewniają maluchom poczucie stabilizacji, zwłaszcza tym, które ćwiczą swoją równowagę. Modele z takim dodatkiem są też bezpieczne, a w każdej chwili można je przerobić na wersje dwukołowe.
Aluminium czy stal? Wybierając model mający ramę wykonaną z pierwszego z wymienionych materiałów, mamy większą pewność, że będzie to lekki rower. Stalowe konstrukcje są wytrzymałe, ale też z reguły cięższe, co wpływa na ogólną masę jednośladu. Jeżeli ten będzie ważył dużo, to zarazem stanie się nieporęczny, uciążliwy w użytkowaniu i może zniechęcić do jazdy. Za wyjątek można uznać stalowe modele od marki Puki, które często wymienia się wśród polecanych rowerków biegowych dla dwulatków.
Model MTB, miejski, a może BMX dla dziecka? Im starsza pociecha, tym więcej typów jednośladów ma ona do wyboru. Głównie dziewczynki będą zainteresowane stylowymi rowerami miejskimi dla dzieci, a dwa pozostałe rodzaje spowodują szybsze bicie serca u chłopców. Ci zazwyczaj lubią sportową jazdę, nutkę adrenaliny, a przy tym i świetną zabawę, więc co, jak nie BMX i MTB dla dzieci im to zaoferują.
Jakie akcesoria dobrać do ramy? Sam rower to jednak nie wszystko. Kiedy ten ma na wyposażeniu dodatki takie jak odblaski, dzwonek, koszyk czy bagażnik, z pewnością dla niejednych jest atrakcyjniejszy. Zwłaszcza kilkulatkowie, którzy lubią zabierać na przejażdżki zabawki, ucieszą się z dodatkowego miejsca na swoje skarby.