Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak ubrać się na rower latem?

Data aktualizacji: 12-06-2019

Jest lato to musi być ciepło – powiedziałby palacz z kultowej komedii „Miś”. Żarty żartami, wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych środków. Gdy powstają te słowa, termometr pokazuje 32 stopnie, a to dopiero południe. Za kilka godzin ma być 5 stopni cieplej. W Europie Środkowo-Wschodniej, Polsce, na Kujawach. Jak sobie poradzić z takim żarem z nieba?

Podstawa to oczywiście odpowiednie nawadnianie. Odzież rowerowa musi być także odpowiednio dobrana. Zbyt gruba sprawi, że wypocimy za dużo płynów z minerałami, a to z kolei przekłada się na pogorszenie komfortu, gorszą wydolność i możliwość przeziębienia.

ubiór na rower latem powinien być szybkoschnący i oddychający

Najważniejsze, by ubiór był dobrany do panujących warunków na zewnątrz. Jeśli jest gorąco, wybierzmy odzież z jak najcieńszego materiału. I odwrotnie – wieczorami może być chłodno, zabierzmy więc ze sobą jakiś zapas. 

Jak się ubrać na rower szosowy?

Jak ubrać się latem na rower szosowy? Odzież na „szosę” różni się od tej MTB. Jest znacznie bardziej dopasowana. I nie chodzi tu jedynie o to, by zmniejszyć opory powietrza. Przylegająca koszulka czy spodenki lepiej oddychają i odprowadzają pot z dala od ciała.

Koszulka Eyen A100 doskonale sprawdzi się podczas jazdy na rowerze szosowym. Nie ma jednak przeszkód, by nosić ją też w czasie jazdy rowerem MTB, trekkingowym czy gravelowym. Koszulka ma tradycyjny krój. Dzięki przedłużanemu tyłowi plecy kolarza nie są odsłonięte nawet podczas jazdy w pozycji mocno pochylonej. Koszulka ma silikonowe wstawki, nie podwija się więc podczas sprintów. Materiał jest dość gruby, ale jednocześnie szybko wysycha. Dodatkowo pod pachami umieszczono wstawki z siateczki, dzięki którym pot szybciej jest odprowadzany na zewnątrz.

kieszenie w koszulce kolarskiejKoszulka kolarska zawsze ma trzy kieszonki na podręczne przedmioty

Trzy kieszenie na plecach pomieszczą cały potrzebny ładunek. W czwartej zmieszczą się cenne przedmioty, na przykład karta bankomatowa. Koszulka ma też naszyte specjalne wstawki – rowerzysta jest więc widoczny z daleka.

Kolejnym plusem koszulki jest zamek przez całą długość. Pozwala on na precyzyjne regulowanie dopływu powietrza. Ułatwia też znacznie zakładanie i ściąganie odzieży. Warto zwrócić uwagę na kieszonkę, która chroni szyję przed podrażnieniem od suwaka.

Uzupełnieniem koszulki mogą być spodenki Eyen A100. Model ten sprawdzi się bardzo dobrze na szosie, w MTB, podczas jazdy gravelem i trekkingiem. Największym atutem spodenek jest świetnie wykonana wkładka z pianki memory. Pochłania ona drgania i dba o komfort jazdy.

Eyen A100 mają jednak znacznie więcej atutów. Szelki sprawiają, że spodenki są zawsze na swoim miejscu. Nie przesuwają się nawet podczas najbardziej agresywnej jazdy. Wykonano je z elastycznej siatki, która świetnie oddycha. Silikonowe wykończenia nogawek dbają o to, by się nie podwijały.

Latem warto zaopatrzyć się również w rękawki, które można wozić ze sobą i ubrać jak się zrobi zimno

Producent nie zapomniał także o bezpieczeństwie. Odblaski, które znajdują się na spodenkach sprawiają, że rowerzysta jest widoczny z bardzo daleka. Nie ma się więc co bać jazdy po zmroku.

Skarpetki nie są elementem odzieży, do którego przywiązujemy szczególną wagę. Niesłusznie – w dużej mierze odpowiadają za komfort stóp. Jeśli źle je dobierzemy, możemy nie czuć się na „setkę”. Skarpety Eyen Peleton wykonane są z oddychającego materiału Coolmax. Powstaje on we Włoszech – kraju bardzo dla kolarstwa ważnego. Coolmax został wzbogacony o Prolen. Ten drugi materiał odpowiada za wzmocnienie konstrukcji i dodatkową ochronę przed bakteriami. Wierzch skarpetek zrobiono z siateczkowatego materiału, co poprawia i tak świetną oddychalność. Długi ściągacz sprawia, że Peleton to świetny wybór dla szosowców. „Góralom” bardziej przypadnie do gustu model Reflective. Dużym atutem obu modeli jest odblaskowy nadruk, wykonany z mikrodrobinek oszlifowanego szkła. Produkt wyprodukowano w Polsce.

Skarpetki kolarskie również powinny być szybkoschnące

Rękawiczki Eyen Rhythm to model uniwersalny – sprawdzi się podczas rekreacyjnej jazdy na każdym rowerze. Komfort zapewnia grubsza wyściółka, która jest wykonana z materiału lekkiego i wytrzymałego. Specjalne tłoczenia zapewniają dobrą przyczepność dłoni. Dzięki dużemu panelowi z siatki do dłoni jest doprowadzane cały czas świeże powietrze. Obwód nadgarstka regulowany jest ściągaczem na rzep. Po wewnętrznej stronie znajdują się uchwyty do zdejmowania rękawiczek.

Ubiór rowerzysty MTB latem

Ubiór rowerzysty MTB, także latem, jest bardziej wyluzowany od „spiętego” szosowca. Odzież nie musi być tak dokładnie dopasowana, choć nie ma reguły. O ile ciasna lycra jest czymś normalnym podczas zawodów XC, w bardziej grawitacyjnych dyscyplinach – np. trailu czy enduro – trudno ją znaleźć. Załóżmy, że szukamy czegoś luźnego - zazwyczaj koszulki MTB są bardziej przewiewne, podobnie sprawa wygląda ze spodniami.

Odzież MTB zazwyczaj jest luźniejsza, niż modele na szosę

Koszulka z krótkim rękawem Endura Singletrack Lite to świetny wybór dla wyluzowanych rowerzystów. Materiał, z którego ją uszyto, przypomina bawełnę. To nie jest chwyt marketingowy – jest miękki i zupełnie inny niż typowa „lycra”. Koszulka ma też cywilny wygląd. O wentylację dba długi zamek, niemal w całości schowany. Rozpina się do ¾ długości koszulki. To bardzo ważne, podczas największych upałów można go w całości rozsunąć. Małą kieszonka z boku pomieści niewielkie przedmioty, na przykład odtwarzacz MP3. Od wewnątrz wszyta jest specjalna szmatka do przecierania okularów.

Ubiór na rower górski nie może krępować ruchów oraz musi być odporny na ścieranie i rozerwania

Do tej koszulki idealnie by pasowały szorty Eyen Rider i nie kosztują „miliona monet”. Przewiewna siatka wentylacja sprawia, że wentylacja jest na wysokim poziomie. W dwóch kieszeniach zmieści się spory ładunek.