Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
23-02-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Tak jak nie istnieje jeden uniwersalny rower, dopasowany do każdego kolarza – od tego zawodowego, po niedzielnego, tak samo nie ma siodełka, które bezsprzecznie spełniałoby oczekiwania wszystkich. Bez problemu jednak jesteśmy w stanie znaleźć modele, które odpowiadają indywidualnym i często specyficznym potrzebom.
Dobór siodełka rowerowego jest szczególnie ważny, ponieważ to ten element wyposażenia w znacznym stopniu decyduje o komforcie podczas jazdy. To na nim w końcu głównie spoczywa ciężar ciała. Dlatego warto znać podstawowe zasady, które pozwolą dobrać je do jednośladu, stylu jazdy, a przede wszystkim naszej anatomii.
Poszukiwania idealnego siodełka są często lekceważone, zwłaszcza przez mniej doświadczonych rowerzystów, którzy pozostają nierzadko przy modelach montowanych fabrycznie do jednośladu. O ile są one zazwyczaj dopasowane do rodzaju roweru, o tyle niekoniecznie muszą być dostosowane do naszego ciała. W konsekwencji w trakcie jazdy, jak i po jej zakończeniu, towarzyszyć nam może ból, a na skórze pojawić się mogą podrażnienia.
Siedząc na rowerze, opieramy się przede wszystkim na miednicy, dlatego należy zadbać o odpowiednie dopasowanie siodełka do anatomii ciała. Powinno być ono nieco szersze od rozstawu kości kulszowych, najlepiej o około 3 centymetry. W ten sposób można zapewnić mięśniom odpowiednie wsparcie i amortyzacje, dzięki któremu nawet podczas wielogodzinnych przejażdżek nie będziemy odczuwać bólu.
Nie oznacza to, że najlepsze siodełko jest maksymalnie miękkie, co wydaje się dość oczywistym wnioskiem. Podczas dłuższej jazdy miękka wyściółka może być przyczyną dyskomfortu i otarć skóry. Takim modelom nie można jednak odmówić tego, że na krótką metę są one całkiem wygodne. Siodełko rowerowe na długie trasy powinno być twardsze oraz najlepiej uzupełnione systemem amortyzującym.
Siodełka szosowe i miejskie różnią się między sobą. Istotna jest różnica w pozycji, jaką przyjmujemy podczas pedałowania. Im bardziej się pochylamy, tym kości kulszowe bardziej się do siebie zbliżają, a siodełko powinno węższe. Dlatego zamiast zastanawiać się nad tym, jak dobrać siodełko do roweru, zacząć należy od pytania o to, w jaki sposób będziemy z niego korzystać.
Przykładowo model Classic Renna Gel Moderate od marki Selle Royal przystosowany jest do pozycji wyprostowanej, którą chętniej przyjmujemy podczas rekreacyjnych wycieczek. Natomiast Man Gel Flow od Selle Italia nada się dla osób preferujących bardziej sportową sylwetkę podczas jazdy. Rodzaje siodełek rowerowych to na tyle szeroki temat i rynek zarazem, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Budowa ciała jest cechą osobniczą, dlatego przed zakupem najlepiej sprawdzić rozstaw naszych kości kulszowych. Wystarczy usiąść na plastycznym podłożu w takiej pozycji, jaka zazwyczaj przyjmujemy na rowerze, a następnie zmierzyć odległość pomiędzy najgłębszymi punktami w pozostawionym odbiciu. Pasujące do nas siodełko powinno być nieco szersze od uzyskanego wyniku. Oczywiście nie zawsze otrzymamy w ten sposób idealne wymiary, ponieważ w grę wchodzą również takie czynniki, jak chociażby szerokość miednicy. Mimo wszystko posiadając tę wiedzę, łatwiej będzie nam dokonać selekcji.
Czy istnieją jakieś różnice dotyczące tego, jak dobrać siodełko rowerowe męskie lub damskie? Kobiety w zdecydowanej większości wybiorą specjalne siodełko rowerowe damskie które jest nieco szersze. Mężczyźni natomiast muszą w szczególności mieć na uwadze komfort w obszarze genitaliów. W ich przypadku przy wielogodzinnym pedałowaniu źle dobrane siodełko może powodować kłopoty z m.in. prostatą i oddawaniem moczu. Dlatego producenci proponują rozwiązania takie jak otwory, wgłębienia i specjalne wyściółki, które poprzez zmniejszenie nacisku mają rozprawiać się z tym problemem.
Aby mieć pewność, że czas podczas którego analizowaliśmy rozmiary siodełek rowerowych nie poszedł na marne, już po zakupie trzeba pamiętać o właściwym ustawieniu nowej części. Prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze sprawi, że nie tylko będzie nam się wygodnie siedziało, ale i dolne partie ciała będą mogły optymalnie pracować – oczywiście przy założeniu, że reszta jednośladu również jest odpowiednio dobrana i wyregulowana. Nasze mięśnie, stawy czy kręgosłup będą nam za to wdzięczne.
Pierwszym parametrem jest wysokość siodełka, którą najlepiej ustawiać w butach i spodenkach – zwłaszcza jeżeli posiadają wkładkę, w których zazwyczaj jeździmy. Kluczowe jest to, aby w żadnym momencie ruchu opierający się na pedałach nogi nie były wyprostowane. Prawidłowa wysokość siodełka to taka, w której podczas jazdy kolana są cały czas lekko ugięte.
Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze?
Jeżeli chodzi o ustawienie siodełka przód-tył, to też nie jest to trudne. Zacząć należy od ustawienia korb w pozycji poziomej oraz ułożenia na pedałach stóp – tak jak podczas jazdy. We wzorcowym ułożeniu oś pedałów powinna znajdować się w linii prostej z czubkiem kolana.
Ostatnią kwestią jest ustawienie siodełka rowerowego pod względem jego nachylenia. Tutaj podobnie jak poprzednio jest to całkowicie indywidualne. Jeżeli idealnie pozioma pozycja powoduje dyskomfort, należy metodą prób i błędów znaleźć tą optymalną. Ważne, abyśmy podczas jazdy mieli zapewnione odpowiednie wsparcie, a ciało nie przesuwało się, o ile nie jest to naszą intencją.