Nie żyje Ryszard Szurkowski, najwybitniejszy polski kolarz
01-02-2021Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Na swoim koncie ma szereg wyróżnień, których mógłby pozazdrościć mu niejeden sportowiec. W trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej zdobył wiele medali, a w wieku 25 lat z sukcesem reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w naszym kraju, obecnie biznesmen, działacz społeczny, menadżer, dyrektor generalny największego sportowego wydarzenia w naszym kraju – Tour de Pologne. Kim jest Czesław Lang?
Wszyscy, którzy choć trochę pasjonują się kolarstwem, doskonale znają tę postać. Młodsze pokolenie może jednak nie wiedzieć, kim jest Czesław Lang. To polski kolarz szosowy i torowy. Jest on jednocześnie pierwszym zawodowym kolarzem w naszym kraju. Jego największym osiągnięciem było zdobycie srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Dwukrotnie stawał również na podium Mistrzostw Świata – w Valkenburgu, w 1979 roku (srebro) oraz w San Cristobal, w 1977 roku (brąz). Podczas swojej wieloletniej kariery zdobył kilkanaście medali na Mistrzostwach Polski. Zwyciężył także podczas wyścigu Tour de Pologne, którego obecnie jest dyrektorem generalnym.
Urodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach, wsi położonej w województwie pomorskim. Już od najmłodszych lat pasjonowało go kolarstwo. Oglądając Wyścig Pokoju, młody Czesław Lang marzył o tym, aby spełnić marzenie o wystartowaniu w tego typu wydarzeniu. Jednak, aby mieć możliwość zdobycia roweru wyścigowego, musiał przynależeć do klubu. Jego talent został dostrzeżony. Zauważył go trener Euzebiusz Marciniak z LZS Baszta Bytów, gdzie Lang startował w latach 1970-77.
Właśnie w 1977 roku w San Cristobal reprezentacja Polski w składzie Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki oraz Stanisław Szozda wywalczyła brąz podczas szosowych Mistrzostw Świata w drużynowej jeździe na czas. Awans o jedno oczko na podium zdobył również dwa lata później w trakcie trwania Mistrzostw Świata w Valkenburgu. Wtedy to Czesław Lang, Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz stanęli na drugim stopniu podium. Kolejne pięć lat swojej kariery zawodowej kolarz spędził w Legii Warszawa.
Srebro zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku to zdecydowanie największe osiągnięcie w jego karierze amatorskiej. Na uznanie zasługuje także czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej na czas, wywalczone w trakcie tej samej imprezy. Trzeba przyznać, że oba te sukcesy otworzyły mu drzwi do uprawiania zawodowego kolarstwa.
W tym samym roku zwyciężył również w Tour de Pologne oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda.
W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Campagnolo i tym samym został pierwszym zawodowym kolarzem w Polsce. To wyjątkowy moment w historii naszego kraju. Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago oraz Malvor – Sidi to grupy kolarskie, których barwy reprezentował Czesław Lang jako zawodowiec w kolejnych latach swojej kariery. Pasjonaci kolarstwa zapewne pamiętają go z występów w Giro d’Italia, w których startował aż dziewięć razy. Trzykrotnie brał on udział również w elitarnym wyścigu Tour de France. Podczas swojej wieloletniej kariery zwyciężył w 30 wyścigach zawodowych. Swoją przygodę z kolarstwem zakończył w 1989 roku.
Najważniejsze osiągnięcia:
Po zakończeniu kariery Czesław Lang zachorował na chorobę Meniere’a. Jest to rzadko występująca dolegliwość ucha wewnętrznego. Zazwyczaj objawia się zawrotami głowy, szumami usznymi, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwijającej się utraty zdolności słyszenia. Częste ataki choroby skutkowały przyjmowaniem leków w dużych dawkach, co spowodowało dwukrotne zatrzymanie akcji serca.
Wtedy też Czesław Lang i Elżbieta Lang – żona słynnego kolarza, zdecydowali się spróbować dość kontrowersyjnej metody Gersona, polegającej na zmianie żywienia, m.in. przejście na weganizm. Ta okazała się być strzałem w dziesiątkę. Lang odstawił leki i odzyskał siły, co pozwoliło mu poświęcić się jeździe konnej, polowaniom, narciarstwu oraz podróżom. Jednak mimo kłopotów zdrowotnych nie zrezygnował ze swojej pasji i nadal jeździ na rowerze i udziela jako ekspert w tej dyscyplinie sportu.
Czesław Lang, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team i Tour de Pologne. To dzięki niemu zapomniana wówczas impreza stała się jednym z najważniejszych wyścigów świata. Czesław Lang jest także Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich. Stał się inicjatorem takich wydarzeń, jak: Maratony Rowerowe Lang Team, Grand Prix MTB, Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Junior, Tour de Pologne Amatorów, czy Lang Team Race. Mimo iż sam nie jeździ już zawodowo, z pełnym zapałem propaguje kolarstwo.
Czesław Lang został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2010 Krzyżem Oficerskim.