Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Co zabrać na wycieczkę trekkingową?

Data aktualizacji: 18-12-2020

Wygodne buty do chodzenia i akcesoria trekkingowe – tym częściom ekwipunku poświęcamy najwięcej uwagi, wybierając się na piesze wędrówki, na przykład po górskich szlakach. Lista rzeczy na wycieczkę trekkingową jest jednak znacznie dłuższa. Co zabrać ze sobą na wyjazd? 

Trekking – co to właściwie jest?

Turystyka piesza i wyprawy trekkingowe mają ze sobą wiele wspólnego. Po pierwsze obcujemy sam na sam z naturą, po drugie docieramy na własnych nogach tam, gdzie chcemy, a po trzecie – nie wyjdziemy bez odpowiedniego stroju i ekwipunku.

Sam trekking jest jednak znacznie bardziej wymagającą formą aktywności, której kwintesencją jest stawianie czoła trudnym warunkom klimatycznym i terenowym. Często taka wyprawa z wyposażeniem może trwać nawet kilka dni i być połączona z biwakowaniem, więc nie każdego będzie stać na poświęcenia. Niemniej jednak osoby preferujące tego typu turystykę nie boją się wyzwań i są raczej nastawione na przeżycie doskonałej przygody.

turysta pijący z butelkiGóry są najczęściej wybieranym miejscem na wycieczki trekkingowe.

W Polsce piesze wycieczki trekkingowe popularne są zwłaszcza w górach (trekking klasyczny), wędrując szlakami z ekwipunkiem między szczytami. Zgodnie z definicją, trekkingiem nazwiemy także przemierzanie pustyni, jeśli wybierzemy się na przykład do Afryki, czy przedzieranie się przez lasy tropikalne. To od nas zależy, która forma będzie bliższa naszemu sercu.  

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Osoby, które „zjadły zęby na trekkingu” polecają, aby planowanie trasy pieszej i kompletowanie swojej wyprawki zacząć od podstaw, czyli butów. Klapki i sandały zostawmy na plażę i stanowczo nie wychodźmy w nich w góry – nawet na łatwy szlak, a tym bardziej nie zakładajmy ich na kilkudniową wyprawę. Niestety, nadal zdarzają się śmiałkowie, idący kilkaset metrów w górę na przykład w klapkach „japonkach”, niezdający sobie sprawy z konsekwencji takiego działania.

Podejdźmy poważnie do tematu i postawmy na wysokie obuwie, sięgające za kostkę, co pozwoli usztywnić stopę w przypadku jej podkręcenia. Ważne, by było one dostosowane do specyfiki miejsca, w którym mamy się znaleźć. 

Zwróćmy uwagę na podeszwę. Ta najlepiej, aby posiadała agresywny bieżnik z wyraźnymi klockami i żłobieniami, dzięki czemu każdy nasz krok postawimy pewnie, bez obaw o brak stabilności na nierównym i śliskim podłożu. Modele mogą być zróżnicowane na porę letnią i zimową, co dodatkowo wzmocni komfort użytkownika oraz posiadać membranę, chroniącą od deszczu i wiatru. Na zimową wędrówkę w górach polecamy zaopatrzyć się w stuptuty.

Jak dobrać buty trekkingowe?

Zasada jest niemalże identyczna jak w przypadku wybierania obuwia sportowego. Buty na piesze wycieczki najlepiej przymierzyć sobie na założoną skarpetę trekkingową lub wybrać model o pół rozmiaru większy.
Próby pomiaru rozmiaru stopy najlepiej wykonać wieczorem, gdy są one lekko spuchnięte po całym dniu chodzenia, stając nieruchomo na płaskiej powierzchni z lekko ugiętymi nogami w kolanach. Długość stopy mierzymy od czubka najdłuższego palca do pięty.

Lista rzeczy na wycieczkę trekkingową

Wyprawy trekkingowe dla początkujących czy profesjonalistów wiążą się z wyborem odpowiedniej odzieży i praktycznych akcesoriów. Lista rzeczy na 3-dniowy wyjazd będzie wyglądać bardzo podobnie jak w przypadku planowania nieco dłuższego wypadu, na przykład tygodniowego. Jednak zupełnie inne wyposażenie trekkingowe zabierzemy latem i zimą lub też wybierając się w góry albo do lasu tropikalnego. My skupimy się na naszych, polskich warunkach i podpowiemy, co zabrać na trekking w górach.


Kurtka. Najlepiej zaopatrzyć się w taką z membraną, dostosowaną do pory roku, wykonaną z przewiewnych i trwałych materiałów. Na chłodne miesiące sprawdzą się modele Viking Trek dla mężczyzn, a dla kobiet Viking Becky Primaloft Lady


Bluza lub kamizelka. Dodatkowa warstwa ocieplenia zawsze się przyda, zwłaszcza gdy zapadnie zmrok lub spadnie temperatura. Viking posiada w swojej ofercie bluzy bambusowe – męską i damską z kolekcji Bamboo, a także kamizelki Becky i Bart Primaloft.


Bielizna termoaktywna. Podstawowa warstwa odzieży i dodatkowe źródło ciepła. Najkorzystniej zapakować cały komplet – spodnie oraz podkoszulek jak np. Viking Ilsa czy Lucas Bamboo.


Spodnie trekkingowe. Najlepiej takie o kroju „dwa w jednym”. Posiadają go modele Viking Oregon w wersji dla kobiet i mężczyzn czy Globtroter. W zależności od warunków atmosferycznych w szybki sposób możemy uzyskać praktyczne szorty lub dopiąć do nich nogawki na chłodniejszą porę.


Czapki, opaski, bandany oraz rękawiczki. Bez względu na porę roku czapka przyda się zawsze. Latem warto postawić na lekkie czapki jak Viking Harry w formie kapelusza lub Viking Connor z daszkiem, a zimą na cieplejszą Viking Axel.
Bandana jest funkcjonalna przez cały rok. Niewielki kawałek materiału można wykorzystać na wiele sposobów, jak Viking Regular, by uzyskać praktyczny komin lub opaskę na rękę.
Z kolei rękawiczki trekkingowe pozwolą zachować pewny chwyt podczas trzymania kijków i ochronią dłonie przed niesprzyjającą pogodą, zwłaszcza zimą, dlatego modele od marki Viking: Coach czy Venado sprawdzą się doskonale podczas trekkingu górskiego.


Kije trekkingowe. Stanowią doskonałe podparcie i ułatwiają pokonanie trudniejszego terenu. Wykonane są z wytrzymałych materiałów, na przykład włókno węglowe. Są także składane, aby dostosować ich długość do warunków. Istnieją także modele wyposażone w talerzyki, ułatwiające wędrówkę po śniegu. Posiada je model Viking Vario Tour.


Plecak. Musi pomieścić nasz ekwipunek, więc pojemność to jedna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Także im więcej kieszonek, tym lepiej, a usztywnienie na plecach, pasy na biodra czy klatkę piersiową oraz bukłak to dodatkowe zalety. Jaki plecak trekkingowy sprawdzi się najlepiej? Na dłuższą wyprawę doskonały będzie Camelbak Palisade o pojemności 32 litrów. Jeżeli chcemy mieć pod ręką drobniejsze przedmioty oraz bidon z wodą, zapakujmy je do nerki, na przykład Camelbak Podium Flow Belt.


Butelka na wodę. Woda czy napój izotoniczny najlepiej znajdą swoje miejsce w butelkach typowo turystycznych. Można zaopatrzyć się w podstawową wersję albo kubek termiczny. 


Akcesoria do biwakowania. Co wziąć na wycieczkę trekkingową, która będzie trwać kilka dni? Do naszego plecaka warto spakować rzeczy do spania jak śpiwór, namiot czy dmuchany materac. Przydadzą się także naczynia turystyczne jak zestawy Camp Dinner Set. Ci, którzy chcą zjeść ciepły posiłek, zabierają palnik turystyczny i prowiant.


Inne. W plecaku powinny znaleźć się także: apteczka, latarka czołówka, powerbank, GPS, mapa, zapalniczka, oraz jedzenie i środki higieniczne.