Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Zwolenniczek jazdy rowerem nie brakuje, co udowadnia, że nie jest to sport zarezerwowany wyłącznie dla męskiego grona. Coraz większa popularność i zainteresowanie jednośladami wśród kobiet spowodowały, że rynek akcesoriów i odzieży dla rowerzystów nie mógł pozostać obojętny. Oferty producentów szybko wzbogaciły się między innymi o siodełka, koszulki, spodenki i wiele innych rzeczy wyprodukowanych specjalnie dla pań. Nawet ramy rowerowe można rozróżnić na typowo męskie i damskie.
Przedstawicielek płci pięknej, które wybierają „dwa kółka” w celu aktywnego spędzenia czasu wolnego lub po to, by się gdzieś sprawnie przetransportować w ostatnich latach zdecydowanie przybyło. Z boomem kolarstwa wśród kobiet producenci rowerów radzą sobie na dwa sposoby: tworzą odrębne marki, które są stricte damskie, albo po prostu wypuszczają linie produktów przeznaczonych wyłącznie dla pań. W ten oto sposób oferty są naprawdę bogate i zdecydowanie jest w czym wybierać, bez względu na preferowaną dyscyplinę rowerową lub stopień zaawansowania.
Rower dla kobiet przede wszystkim powinien posiadać odpowiednią geometrię, dlatego rama damska i męska może wyglądać nieco inaczej. Różnice będą zauważalne, gdyby zestawić obie wersje obok siebie.
W modelach dla kobiet często górna rura prowadzona jest niżej, co umożliwia wygodne wsiadania i zsiadanie. Jest ona także krótsza niż w rowerach dla mężczyzn, co wpływa na komfort jazdy na rowerze i zwiększa pewność prowadzenia jednośladu. Inny jest także wybór rozmiarów – damskie ramy są mniejsze, dlatego nawet panie o niskim wzroście mają szansę dobrać do swoich oczekiwań i preferencji idealny model. Doskonałym przykładem są tutaj rowery damskie Romet Jolene 7.1 lub Kross Evado 5.0 Cues.
Z czego wynikają te różnice? Sylwetka kobiet i mężczyzn nie jest taka sama. Płeć piękna posiada dłuższe nogi w stosunku do tułowia, ale za to krótsze ręce w porównaniu do mężczyzn. Z kolei węższe barki u pań powodują, że kierownice nie są tak szerokie, więc dużo łatwiej je chwycić.
Siodełko to element roweru mający ogromny wpływ na komfort użytkowania, zresztą nie tylko przez kobiety. Kupując rower unisex, możemy być pewni, że producent zaserwuje nam rozwiązanie uniwersalne. Czy będzie odpowiednie dla przedstawicielki płci pięknej?
To kwestia bardzo indywidualna i zależy od rozstawu kości kulszowych. Na szczęście na rynku dostępne są typowo damskie siodełka, które lepiej pasują do kobiecej budowy ciała – są szersze i zdecydowanie bardziej wygodne. Siodełka rowerowe damskie często wyposażone są w specjalny otwór anatomiczny, który redukuje nacisk na wrażliwe części ciała. Występuje on przykładowo w modelu WTB Speed She Cromoly. Warto wymienić klasyczne siedzisko na model tego typu, gdyż dzięki temu komfort jazdy będzie wyraźnie większy.
Aby zachęcić kobiety do poruszania się rowerem w kasku, producenci udoskonalili w nich kilka aspektów, ale też postawili na bogaty wybór opcji kolorystycznych. Choć barwa i design nie powinny być priorytetowe, bo najważniejsza jest ochrona, to jednak panie bardzo często zwracają uwagę na wygląd tego akcesorium. Gdyby przyjrzeć się ich wykonaniu można dostrzec, że kaski rowerowe damskie zostały wyposażone w odpowiedniej długości paski. Są one umiejscawiane tak, aby nie przeszkadzały w jeździe i zapewniały lepsze trzymanie na głowie.
Kolejnym ukłonem w stronę rowerzystek jest możliwość regulacji umiejscowienia pokrętła. Dzięki temu warkocz lub kitka zmieszczą się w otworze i nie będzie konieczności każdorazowego poprawiania fryzury przy zakładaniu lub zdejmowaniu kasku. Dla osób z dłuższymi włosami, które wolą je wiązać do jazdy na rowerze dobrym wyborem będzie Uvex True CC.
Wiele modeli jest jednak uniwersalnych, przeznaczonych dla obu płci jak chociażby Lazer Compact DLX czy Abus Viantor. Za sprawą systemów regulacji ich dopasowanie nie sprawia problemów, dlatego kaski są w pełni bezpieczne i mogą być bez obaw noszone przez kobiety i mężczyzn.
Producenci odzieży rowerowej często stosują określenia „Lady”, „Wm”, „Wms” czy „Wmns” rozumiane jako „kobiece”/„damskie”. Panie mogą wybierać spośród propozycji, które są dostosowane są do ich budowy ciała i często podkreślają sylwetkę. Z tego względu koszulki mają charakterystyczne wcięcie w talii, a spodenki czy spodnie rowerowe damskie są szersze w okolicach bioder.
Producenci nie zapomnieli także o obuwiu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli MTB, szosowych, triathlonowych czy turystycznych powstałych z myślą o kobietach na rowerach. Niektóre serie dostępne są dla obu płci, jak na przykład SH-RC100 od japońskiego Shimano. Pod względem wizualnym nie widać szczególnych różnic między wersją dla kobiet i mężczyzn, ale rozmiarówki są już inne. Te buty rowerowe damskie można otrzymać od rozmiaru 36 do 41, natomiast wersja męska przygotowana została na większe stopy w rozmiarach 40 do 48.
Podział ze względu na płeć jest kluczowy w przypadku odzieży, a szczególnie spodenek na rower posiadających wkładkę kolarską. Znajduje się ona w modelu Rythm od polskiej marki Eyen. Istotne są nie tylko jej jakość i materiał, z którego została ona wykonana, ale przede wszystkim szerokość i anatomiczny kształt. Ma to wpływ na komfort jazdy, tak samo jak w przypadku siodełka. Dodatkowe wypełnienie w okolicach krocza nie dość, że amortyzuje drgania, redukuje nacisk wywierany na wrażliwe części ciała, to dodatkowo pochłania wilgoć, co zapewnia przyjemne uczucie suchości.
Producenci nie zapomnieli o innych charakterystycznych dla pań aspektach, np. długość nogi. Kobiety mogą wybierać spodenki rowerowe damskie z nieco krótszą nogawką, dzięki temu unikną one często spotykanej, kolarskiej opalenizny.
Jak już zostało wspomniane koszulki rowerowe damskie są zwykle taliowanie, co świetnie widać na przykładzie modelu Laceline Woman. Ta sama zasada dotyczy także kurtek czy kamizelek, dzięki czemu odzież nie powoduje niepotrzebnego oporu powietrza. Dopasowanie do sylwetki wpływa także na walory estetyczne. Która z pań nie czuje się lepiej w uszytej „na miarę” kreacji? Tak samo jest w przypadku mody kolarskiej. Kurtki rowerowe damskie i koszulki bez charakterystycznego wcięcia w talii nie będą prezentowały się na ciele tak samo, jak modele proste i nieco luźne.
Odpowiednio dobrana bielizna rowerowa damska przyczynia się do zwiększenia wygody podczas jazdy na rowerze. Całkowity brak szwów lub umiejscowienie ich w neutralnych miejscach, jak w modelu Schoffel Skin Pants 2H daje pewność, że unikniemy podrażnień czy otarć, nawet podczas długich wycieczek czy wyścigów w trudnych warunkach. Równie istotne w tym przypadku jest zastosowanie materiałów odprowadzających wilgoć. Kroje bielizny także są dopasowane do kobiecej sylwetki, więc żaden nadmiar materiału nie będzie odstawać.
Wygodne rękawiczki rowerowe damskie, buty, kolorowe skarpetki, czapki – to dodatki, które traktowane są jako dopełnienie stroju kolarki. Oprócz nich istnieje jeszcze wiele akcesoriów na rower dla pań. Marka Romet ma w swojej kolekcji dzwonek JH-650A1 z charakterystycznym, kwiatowym wzorem. Z kolei Basil oferuje sakwy na bagażnik również w typowo damskiej kolorystyce. Basil Mara lub Magnolia Double Bag są pojemne i pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty, jak ubrania na zmianę, lunch czy kosmetyki i pozwalają wygodnie pokonać nawet większe dystanse. Jeżeli jednak panie wolą zabrać w podróż plecak i nerkę - nie ma takiego problemu. Camelbak Podium Flow Belt lub Deuter Trans Alpine 28 SL z pewnością przypadną do gustu.