Najpopularniejsze marki hulajnóg wyczynowych
01-05-2020Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Uszeregowanie poszczególnych marek rowerów w rankingu jest zadaniem karkołomnym. Trudno obiektywnie zmierzyć, czy produkty z danym logo są najlepsze. Podstawowe modele od firm uznawanych za klasę premium często oferują zdecydowanie mniej niż najlepiej wyposażone wersje rowerów z tzw. segmentu ekonomicznego. Dlatego my postanowiliśmy stworzyć listę marek wartych zainteresowania, a także uzasadnić ich obecność w zestawieniu.
Spis treści:
Najpierw omówimy najlepsze marki rowerów, a następnie przejdziemy do odzieży, akcesoriów oraz osprzętu. Opiszemy wszystko, co najciekawsze z naszej oferty!
Jacy producenci cieszą się doskonałą opinią wśród użytkowników? Wiele zależy od tego, kogo zapytać. Za najlepsze marki rowerów szosowych uznaje się przede wszystkim firmy, takie jak Orbea, Lapierre, Felt, Giant czy Liv, ponieważ ram korzystają najlepsze grupy kolarskie z zawodowego peletonu (UCI WorldTeams oraz ProTeams). Z kolei obiektem marzeń wielu gravelowców będzie Ridley i wymykające się jednoznacznej kategoryzacji rowery Rondo.
Za dobre marki rowerów górskich powszechnie uznaje się firmy, takie jak: Cannondale, Marin, Ghost, czy polski NS Bikes. Wszystkie one od lat kreują trendy w świecie MTB, a także dostarczają rowery dla profesjonalnych kolarzy cross-country, enduro czy DH.
Warto przy tym pamiętać, że wszystkie firmy korzystają nie tylko z tych samych dostawców napędów (SRAM, Shimano oraz Campagnolo), ale i często identycznych kół czy amortyzatorów. Różnice ograniczają się więc przede wszystkim do parametrów ramy oraz jakości złożenia wszystkich elementów w całość. To dużo, ale nie na tyle, aby pomiędzy poszczególnymi markami rowerowymi istniała jakaś przepaść technologiczna.
Firmy dostępne w naszej ofercie to oczywiście tylko część tego, co dałoby się zaliczyć do szerokiego grona najlepszych rowerów na świecie. Jednak kilka przywołanych nazw może naprawdę przyspieszyć tętno u znawców kolarstwa! Oto nasz ranking marek rowerowych:
Orbea mocno zapracowała w ostatnich latach na to, aby znaleźć się w ścisłym gronie marek rowerowych premium. Firmę założono w Hiszpanii jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, jednak to w ostatnich latach producent udowodnił, że potrafi nie tylko tworzyć najwyższej jakości ramy z aluminium oraz włókna węglowego, ale także wyznaczać trendy. Najlepszym tego przykładem są projekty, takie jak super aerodynamicza Orca Aero czy Orbea Rise, czyli trailowy e-MTB, który waży poniżej 16 kilogramów, a dysponuje silnikiem o mocy 60 Nm, baterią z 540 Wh pojemności i zawieszeniem o skoku odpowiednim na wysokie góry.
Oferta Orbei obejmuje wszystkie typy rowerów, jednak wyróżnia się w kilku segmentach:
Ze względu na świetny stosunek ceny do jakości czeska firma trafiła w rankingu na zasłużone drugie miejsce. Założona u podnóża Beskidów marka ma dla polskich rowerzystów zaletę w postaci bliskości geograficznej, która przekłada się na niższy koszt dwóch kółek. Markowe rowery od Superiora stanowią szczególnie ciekawą propozycję dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań za rozsądne pieniądze.
Za wyborem Superiora przemawia przynajmniej kilka argumentów, a najważniejszym jest fakt, że firma opracowuje, projektuje i rozwija swoje modele w Czechach – w Kopřivnicach. Co więcej, wszystkie ramy są najpierw testowane we współpracy z ekipą jb Brunex Superior Factory Racing, czyli przez kolarzy MTB na najwyższym światowym poziomie.
Superior jest marką rowerową, które potrafi przełamywać schematy, czego przykładem są modele:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj przegląd rowerów marki Superior przygotowany przez Królestwo Rowerowe:
Opisując najlepsze marki rowerów, nie mogliśmy pominąć firmy Lapierre. Jest to jeden z największych producentów z Francji, czyli kraju o wielkich tradycjach kolarskich. Cieszy się doskonałą renomą w różnych dyscyplinach.
Kibice największych wyścigów szosowych mogą kojarzyć przede wszystkim modele, na jakich jeździ World Tourowa drużyna Groupama-FDJ:
Lapierre jest także producentem jednych z najlepszych rowerów MTB. Jako jedna z pierwszych w Europie (jeszcze w latach 80.) postawiła ona na rozwój wymyślonego w USA kolarstwa górskiego, co zaowocowało zaprojektowaniem wielu modeli przełomowych dla dyscyplin MTB XC, DH, a nawet Enduro.
Propozycja dla miłośników markowych rowerów szosowych z Włoch. W odróżnieniu od innych wymienionych producentów jest zdecydowanie bardziej skoncentrowana na modelach szosowych i gravelowych. Co więcej, ma nieco butikowy charakter, ponieważ nie tworzy rowerów dla wszystkich. Stawia na mniejszą produkcje oraz ofertę kierowaną do prawdziwych pasjonatów kolarstwa. Wyróżnia je także ręczna produkcja, ogromne przywiązanie do detali i bezkompromisowe stawianie na sportowe osiągi.
Najciekawsze rowery z jej aktualnej oferty to:
Na wyróżnienie zasługuje także hiszpańska marka rowerów górskich, która według niektórych tworzy najlepsze rowery MTB w tzw. średniej półce cenowej. Mowa o Mondrakerze, czyli firmie niejako wyspecjalizowanej w tworzeniu modeli do MTB XC, Enduro oraz DH.
Jednym ze znaków charakterystycznych rowerów Mondraker jest koncepcja Forward Geometry. Wciąż aktualizowana geometria rowerów MTB zapewnia wyjątkowe osiągi na trudnych trasach. Dzięki progresywnym ramom jazda staje się stabilniejsza przy dużych prędkościach (zwłaszcza na zjazdach), a kolarz ma lepszą kontrolę i przyczepność przedniego koła. Zalety tej technologii potwierdzają nie tylko badania inżynieryjne, ale także testy w warunkach wyścigowych.
Nasze ulubione modele od Mondrakera:
Beistegui Hermanos, w skrócie BH, to hiszpańska marka rowerów o bardzo bogatych tradycjach. Oferuje dziesiątki modeli – od tanich MTB do rekreacyjnej jazdy w lekkim terenie, przez e-MTB do podróżowania po górach, aż po szosówki przeznaczone do amatorskiego lub półprofesjonalnego ścigania.
O podejściu firmy BH do produkowania rowerów wiele mówi historia serii Atom, czyli pierwszych e-MTB w ofercie marki. Przed rozpoczęciem jej produkcji zebrano multidyscyplinarny zespól, w którym znaleźli się specjaliści od projektowania ram, zawieszenia, silników elektrycznych oraz informatycy. Ich wspólna praca zaowocowała stworzeniem rowerów elektrycznych, które nie tylko wyróżniają się imponującymi parametrami, ale przede wszystkim gwarantują bardzo naturalne wrażenia z jazdy.
Ciekawe przykłady z aktualnej oferty marki rowerów BH:
Na siódmym miejscu w naszym rankingu marek rowerowych musiał znaleźć się Ridley. Belgijski producent od końca lat 90. specjalizował się w tworzeniu modeli szosowych oraz przełajowych, a kilka sezonów temu mocno wszedł w nowo rozwijający się segment, czyli gravele. Modele z serii Kanzo są kwintesencją uniwersalności, za którą kolarze pokochali rowery szutrowe.
O jakości produktów belgijskiej marki świadczy również fakt, że na rowerach szosowych Ridley od lat ściga się Lotto Dstny, czyli jedna z lepiej rozpoznawalnych grup kolarskich w zawodowym peletonie. Jeżdżą oni na modelach:
Jedna z trzech najlepiej rozpoznawalnych polskich marek rowerów. Powstała w 2017 roku, a jej właścicielem jest firma 7anna, producent m.in. NS Bikes oraz Creme Cycles. Choć Rondo wciąż jest nowym brandem, to już zdążyło zrobić się o nim głośno nie tylko w naszym kraju, ale także w Wielkiej Brytanii. Model HVRT CF0 zdobył w 2019 roku tytuł roweru roku. Wyróżnienie zostało przyznane przez Bikeradar.com, prestiżowy serwis. Marki Rondo nie mogło zabraknąć w naszym rankingu rowerów.
Z logo Rondo produkowane są modele gravelowe, szosowe i wyprawowe. Czasami te trzy funkcje zamknięte są w jednym rowerze. Firma stosuje ciekawe patenty, np. zmienną geometrię Twin Tip. Za pomocą insertów w przednim widelcu można odmienić charakter roweru.
Właściwie każdy model Rondo wyróżnia się nietuzinkowymi rozwiązaniami. Trzema najlepszymi przykładami są:
Dzisiejszy Romet jest spadkobiercą Zjednoczonych Zakładów Rowerowych w Bydgoszczy. Był to potentat, który w roku 1980 wyprodukował 1,13 mln rowerów, z czego jedna piąta jechała na eksport! W nowej rzeczywistości po 1989 roku firma nie mogła się odnaleźć. Ostatecznie w 2006 roku przedsiębiorstwo Arkus & Romet Group przejęło prawa do marki.
Współcześnie Romet jest być może najpopularniejszym producentem spośród polskich marek rowerów, a jego oferta wygląda bardzo atrakcyjnie. Firma obecna jest we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. Topowe modele zbudowane są na ramach karbonowych. Nazwa jest nadal rozpoznawalna, a model „Wigry 3” – składak, produkowany w okresie Polski Ludowej – przywołuje u niektórych wspomnienie dzieciństwa.
Nowoczesne Romety nie mają wiele wspólnego z dosyć siermiężnymi modelami z PRL-u. Należy uznać ja szczególnie polecane rowery dla rekreacyjnych kolarzy.
Historia Krossa sięga roku 1990. Zbigniew Sosnowski otworzył najpierw w Przasnyszu sklep, a potem hurtownię i montownię rowerów. Dziś firma – jako jedna z niewielu – produkuje w Europie ramy z włókna węglowego. W jej ofercie są rowery z każdego segmentu, włącznie z „elektrykami”.
Rowerowa marka z Przasnysza jest dobrze rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także na kilku rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. O jakości jej produktów najlepiej świadczy fakt, że to właśnie na Krossie (seria Level, wersja B+) Maja Włoszczowska zdobyła medal na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku.
Wśród najlepszych modeli Krossa można wyróżnić:
Na szczególne wyróżnienia zasługują rodzime marki, które potrafią zaprojektować rowery na światowym poziomie. Oprócz dobrze znanych firm, takich jak Romet, Kross czy Rondo na słowa uznania zasługują także następujący producenci: Accent, NS Bikes, Creme czy specjalizujący się w rowerach cargo Urvis.
Wybór odpowiedniego producenta ramy rowerowej to ważna decyzja, którą podejmuje się zazwyczaj raz na kilka sezonów. Natomiast zakupy osprzętu, akcesoriów czy odzieży robi się właściwie co sezon. Dlatego przygotowaliśmy listę marek, których logo można uznać za gwarancję wysokiej jakości.
Wymieniając „najlepsze firmy rowerowe” nie można zapomnieć o kategorii „części”. Tutaj zwycięzca może być tylko jeden. Shimano to firma, która kilkanaście lat temu była praktycznie monopolistą, przede wszystkim w częściach MTB. To się zmieniło, jednak nadal to największy producent na świecie. Japończycy robią części do wszystkich rowerów i we wszystkich kategoriach cenowych.
Amerykański SRAM coraz bardziej się rozpycha, opanował już sztukę bezprzewodowego przesyłania sygnału z manetek do przerzutek czy sztycy. Mocno stawia także na wprowadzanie elektronicznego osprzętu AXS do tańszych grup napędowych, co jest dużym krokiem w kierunku upowszechnienia tego rozwiązania.
Jednak to części Shimano cieszą się większą popularnością w Europie, a już szczególnie w Polsce.
Zawieszenie w świecie MTB to Święty Graal. Możesz jeździć na tańszej ramie, ale nowoczesnym widelcem możesz wiele nadrobić na ścieżkach. W rowerach górskich typu hardtail występuje tylko jeden amortyzator – przedni, a modelach z pełnym zawieszeniem zestaw złożony z przedniego i tylnego.
Na świecie dwie firmy dominują w tej branży: Rock Shox i FOX Racing Shox. I obie znalazły miejsce w naszym zestawieniu. Nikt chyba nie potrafi rozstrzygnąć, która jest lepsza. Nikt też nie prowadzi ewidencji siniaków i wybitych zębów, które były efektem kłótni o prymat w świecie zawieszenia.
Obaj amerykańscy producenci zdominowali branżę. Rock Shox jest starszy (1989 rok), FOX lepiej sobie radzi w najdroższym segmencie. Topowe wyroby obu firm chodzą znakomicie. Serwisanci nieco narzekają na trwałość nowych konstrukcji, ale… nie można mieć wszystkiego!
Warto wspomnieć przy tej okazji również o skandynawskiej firmie Öhlins. Nie jest ona tak popularna, jak jej amerykańcy konkurenci, ale wielu ekspertów twierdzi, że w świecie Enduro oraz DH nie mają one sobie równych.
DT Swiss zasługuje na dopisek „najlepsze marki rowerowe” z wielu powodów. Po pierwsze, wprowadziła na rynek wiele innowacji. Najważniejszą z nich jest piasta ze sprzęgłem Ratchet – wytrzymałym i prostym w serwisie. Po drugie, DT Swiss robi różne koła – w segmencie średnim i wyższym, także karbonowe. Po trzecie sprzedaje również znakomite części do kół – obręcze, piasty i szprychy.
Do grona dobrych firm rowerowych, które zajmują się produkcją kłół (szosowych, MTB i gravelowych) zaliczyć można też marki takie, jak FFWD czy Mavic, które mają w swoich ofertach modele łączące z niską masę, sztywność oraz doskonałą aerodynamikę.
Z kolei Zipp jest przykładem typowej klasy premium, specjalizującej się w kolarstwie szosowym. Ścigają się na nich na przykład kolarze oraz kolarki z ekipy Movistar, czyli grupy należącej do czołówki UCI World Tour.
Jeśli jesteś sportowcem, markę Garmin powinieneś znać, choćby z telewizyjnych reklam. To najlepszy producent elektroniki rowerowej – bez dwóch zdań. I to nie tylko dlatego, że urządzenia tej firmy stosują najlepsi.
Garmin to potentat w produkcji nawigacji GPS. Nie tylko dla rowerzystów – także turystów, biegaczy, a nawet pilotów. Atutem firmy jest wielkość. Stworzenie dobrego urządzenia wcale nie jest trudne, co innego z oprogramowaniem. Garmin zatrudnia sztab ludzi, którzy to ogarniają. Do tego dochodzi liczna internetowa społeczność. Na podstawie przejazdów tworzone są „mapy popularności”. Nie wiesz, gdzie pojechać? Zaufaj Garminowi!
W ostatnich latach Wahoo śmiało rzuciło wyzwanie szwajcarsko-amerykańskiej firmie. Nawigacjom i zegarkom sportowym od tej marki można przypisać większość zalet, które jeszcze parę lat temu wymieniano wyłącznie w kontekście Garmina.
Co więcej, Wahoo mocno postawiło na rozwój rynku trenażerów, a to z perspektywy czasu okazało się strzałem w dziesiątkę.
Rower i osprzęt do niego to nie wszystko, przecież musisz się w coś ubrać. Producenci odzieży prześcigają się w zastosowanych technologiach. Tutaj oczywiście koła się na nowo nie odkryje, ale niektóre materiały robią wrażenie. Ceny mogą szokować – jednak w przypadku najlepszych marek idzie ona w parze z jakością godną nie tylko amatorów, ale również najlepszych sportowców na świecie.
Nie będziemy rozpisywać się o historii powstania każdej ze znanych marek szyjących stroje kolarskie. A oferta każdej z nich to materiał na dłuższą opowieść. Jednak do wąskiego grona najlepszych producentów zaliczylibyśmy nazwy, takie jak:
Po ubrania większości z tych marek kolarskich sięgają sportowcy rywalizujący na najwyższym poziomie w szosowym peletonie czy na prestiżowych zawodach MTB.