Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowery dla nastolatków. Jak wybrać dobry rower młodzieżowy?

Data aktualizacji: 06-05-2024

Wybór roweru dla nastolatka to wbrew pozorom nic skomplikowanego. Warto poświęcić trochę czasu, aby kupić model wygodny i funkcjonalny, który posłuży młodemu rowerzyście przez kilka sezonów. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji i dlaczego rowery młodzieżowe będą lepszym wyborem dla nastolatka niż wersje dla dorosłych?

Nastolatek na rowerze MTBRowery dla nastolatków pozwolą im rozwijać pasję i eksplorować nowe tereny.

Modele projektowane dla nastolatków są od siebie bardzo różne. Rower dla 11-latka, mający być wykorzystywany głównie do krótkich przejażdżek po okolicy, będzie wyposażony zupełnie inaczej niż 26-calowy rower dla 14-latka, który powinien nadawać się do codziennych dojazdów do szkoły oraz regularnych treningów. Postaramy się jednak wskazać cechy wyróżniające najlepsze rowery dla młodszych i starszych nastolatków.

Jak wybrać rower dla nastolatka?

Dobry rower dla nastolatka świetnie sprawdzi się w różnych sytuacjach. Może być wykorzystywany jako środek transportu po mieście. Pozwoli uniknąć jazdy w zatłoczonej komunikacji miejskiej, co znacznie zmniejszy ryzyko spóźnienia na zajęcia. Nauczy również odpowiedzialności, ponieważ nastolatek sam będzie musiał zorganizować sobie dojazd tak, aby dotrzeć na miejsce o wyznaczonej porze. Umożliwi dziecku także aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi, co pozytywnie wpływa na zdrowie oraz daje sposobność, by rozładować energię i trochę się odstresować. To również doskonały sposób na zwiedzanie najbliższych okolic, a w czasie wakacji nawet dalszych rejonów. Turystyka rowerowa bardzo szybko się rozwija, a rodzinne wyjazdy cieszą się coraz większą popularnością.

Choć zakup roweru czasem może wydawać się drogi, to należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. W przeciwieństwie do ubrań, z których nastolatki bardzo szybko wyrastają, dobra rama może posłużyć im znacznie dłużej, dzięki regulacji wysokości siodełka, długości mostka czy ustawienia kierownicy. Dlatego tak ważne jest przyłożenie właściwej uwagi do wyboru konkretnego modelu.

Nastolatek z rowerem MTBRowery MTB świetnie sprawdzą się u aktywnych nastolatków lubiących jazdę w terenie.

Rodzaje rowerów młodzieżowych

Niezależnie od tego, czy interesują nas rowery dla 12-latków, 13-latków czy dla starszych dzieci, przed zakupem musimy najpierw upewnić się, że konkretny model będzie odpowiedni. Najważniejsze są preferencje dziecka. Warto więc porozmawiać z nim i dowiedzieć się, czego właściwie oczekuje od swojego roweru oraz jaka dyscyplina kolarstwa wydaje mu się najciekawsza. Ten piękny sport posiada wiele odmian i nie ma sensu liczyć na to, że sami wstrzelimy się w gusta małego rowerzysty. Jak w wielu innych sytuacjach, rozmowa stanowi klucz do zrozumienia. Jeśli jednak wiemy już, co lubi nasze dziecko, to możemy wybierać spośród różnych rodzajów rowerów.

Rower 26 cali – na jaki wzrost?

Dla dzieci w wieku od 11 do 16 roku życia w większości wypadków najlepszym wyborem są rowery z kołami w rozmiarze 26 cali. Można bezpiecznie założyć, że przy odpowiednim dostosowaniu ramy pasują one chłopcom i dziewczynkom o wzroście od około 140 do 170 cm, co stanowi bardzo szeroki zakres.

Jeżeli dziecko już w wieku dojrzewania wyrasta z rowerów 26-calowych, to wówczas należy poszukać mu pasującego modelu ze standardowej oferty – np. MTB 27,5”, miejską damkę albo wszechstronną crossówkę.

Rowery młodzieżowe MTB – idealne dla aktywnych nastolatków

Juniorskie MTB zostały stworzone z myślą o młodych rowerzystach, którzy najlepiej czują się jeżdżąc w terenie. Dzięki odpowiedniej geometrii ramy oraz częściom takim jak amortyzatory umożliwiają płynne pokonywanie pełnych przeszkód i wyboistych ścieżek. Zwiększają także bezpieczeństwo rowerzysty. Do wyboru mamy zazwyczaj rowery z kołami 26”, rzadziej 27,5” czy nawet 29”. Założone na nie opony są szerokie i charakteryzują się agresywnym bieżnikiem, zapewniającym świetną przyczepność w terenie, ale skutkującym również nieco zwiększonymi oporami toczenia. Rower górski dla 12-latka powinien mieć obręcze w rozmiarze od 26” do 27,5”, natomiast wersje 29” najlepiej sprawdzą się u starszej młodzieży (wiek 16+).

W ofercie młodzieżowych modeli do MTB dostępne są zarówno rowery enduro dla dziecka, (Ghost Riot Youth Pro) jak i wersje przeznaczone do XC (Rock Machine Catherine 40-27, czy Romet Rambler R6.1 JR). Te pierwsze, dedykowane są do typowo górskiej jazdy np. po singlach, natomiast drugie są zdecydowanie bardziej uniwersalne – sprawdzą się również w codziennym poruszaniu się po mieście. Bardzo ciekawy modele oferuje woom, czyli marka specjalizująca się w rowerach dziecięcych i młodzieżowych – Off Air 6 albo Off 6. Charakteryzuje je doskonały stosunek jakości do ceny, a zastosowane w nich komponenty są świetnie dostosowane do możliwości młodszych rowerzystów. Dobrze wyposażonym i świetnie wyglądającymi propozycjami są również: Orbea Onna 27, Superior F.L.Y 27, czy Kross Lea 3.0.

Rowery młodzieżowe crossowe – bezpieczny, uniwersalny wybór

Korzystnym wyborem mogą okazać się modele crossowe. Zaprojektowane są w taki sposób, aby umożliwić zarówno komfortową jazdę w mieście, jak i pokonywanie niewymagających, leśnych ścieżek. To najlepsza propozycja dla nastolatków, którzy rower chcą traktować przede wszystkim, jako środek transportu. Poradzi on sobie podczas dojazdów do szkoły, a także na wycieczkach po polnych drogach czy ubitych leśnych duktach. Model Woom 6 ma sztywne widelce i przerzutki, dzięki czemu moc wkładana w pedałowanie jest lepiej wykorzystywana, a dopasowanie pracy napędu do ukształtowania terenu nie stwarza problemów. To świetny wybór także na typowy rower miejski dla chłopca.

Rower miejski dla nastolatki

Dla dziewcząt, które stronią od przejażdżek w terenie, odpowiedni okazać się może model miejski. Największą zaletę takich rowerów stanowi geometria ramy. Jest ona ukształtowana w taki sposób, aby umożliwić jazdę w wygodnej, wyprostowanej, nieobciążającej kręgosłupa pozycji. Doskonale sprawdzi się podczas poruszania się w przestrzeni miejskiej. Na wyposażeniu znaleźć można również ciekawe dodatki, takie jak np. bagażnik rowerowy, który ułatwi przewożenie torby z książkami lub innego bagażu.

Dobrym wyborem dla nastolatki będą również rowery „damki”, które nie są modelami typowo młodzieżowymi, ale mają 26-calowe koła. Niedrogą i solidną opcją mogą być szczególnie propozycje od polskiej marki Unity, zwłaszcza te stonowane kolorystycznie – Mosca albo Ravello. Entuzjastkom odważniejszego designu bardziej do gustu mogą przypaść rowery od Embassy – Flamingo lub Mon Amour.

Rowery kolarskie dla dzieci

Rower dla 15-latka lub nieco starszego nastolatka, który lubi szybką jazdę, powinien mieć znacznie węższe opony i zupełnie inną geometrię ramy niż modele górskie. 

Istnieją specjalne, juniorskie szosówki lub gravele, jak np. NS Bikes Rag+ JR, które dzięki swoim właściwościom umożliwią łatwiejsze osiąganie wysokich prędkości. Bardziej uniwersalny wybór stanowią szutrówki, które oferują optymalny komfort zarówno podczas pokonywania równych, asfaltowych ulic, jak i na nieco bardziej wymagających trasach, poza drogami publicznymi. Kierownica typu baranek pozwala na zmianę położenia rąk, co zapobiegnie ich zmęczeniu i nieprzyjemnemu uczuciu drętwienia.

A może młodzieżowy rower z silnikiem?

Bardzo ciekawą propozycję stanowią również młodzieżowe rowery elektryczne. Za przykład posłużyć mogą modele, takie jak Haibike AllTrack Kids – oba z 24-calowymi kołami, a także 26-calowy woom UP 6. Silnik znacznie ułatwi pokonywanie podjazdów i doskonale sprawdzi się w mieście oraz w terenie. Młody rowerzysta będzie mógł jechać szybciej, dalej, a jednocześnie zużyje znacznie mniej energii niż na standardowym rowerze. Nadal jednak będzie to aktywna forma spędzania czasu, ponieważ e-bike’i wymagają pedałowania.


Młodzieżowy rower Dirt – dobry do zabawy i jazdy po mieście.

Jak dopasować rozmiar roweru dla nastolatka?

Niezwykle istotną kwestię stanowi właściwe dopasowanie rozmiaru kół do wzrostu nastoletniego rowerzysty. Ma to decydujący wpływ na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo. Zbyt mały lub za duży rower trudno będzie opanować, a jego użytkowanie może być niewygodne i sprawić, że nastolatek szybko się zniechęci.

Wybór odpowiedniej średnicy obręczy powinien być rozpatrywany pod kątem indywidualnych cech danej osoby, co oznacza, że rower dla 12-latki, która jest wysoka, może mieć 26”, natomiast u niższej lepiej sprawdzi się opcja 24”. Można jednak przyjąć, że przy standardowym wzroście model dla dziewcząt w wieku 11-13 lat powinien mieć koła 24” lub 26”, a dla rowerzystek 14,15 i 16-letnich od 26” do 27.5”.

Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

W przypadku chłopców sprawa wygląda bardzo podobnie – dla tych, którzy mają 11-13 lat odpowiednie będą koła 26-calowe, natomiast nieco starsi rowerzyści (14-, 15- lub 16-letni) dobrze poradzą sobie na obręczach liczących 27,5 cala, lub nawet 29-cali w wypadku młodych rowerzystów o dużym wzroście.

Koniecznie należy zwrócić również uwagę na ramę, która w wersji juniorskiej powinna mieć mały rozmiar albo specjalnie dostosowany kształt. W modelach MTB zazwyczaj będzie miała ona ok. 13-16”. Dla przykładu – jeżeli zastanawiamy się, jaki rower dla chłopca ze 150 cm wzrostu wybrać, dobrym wyjściem będzie Oxfeld XC-1.5 z ramą 15” i kołami 26”. Natomiast dla dziewczynki mierzącej 140 cm odpowiedni może okazać się np. Kross Lea 1.0 z 13” ramą i 26” obręczami.

Wyjątkiem od tej zasady są rowery przeznaczone do skateparków. Mają one zupełnie inne wymiary ram, czego dowiesz się z poradnika o BMX-ach dla dzieci.

Czym wyróżniają się rowery młodzieżowe?

Warto również wspomnieć, czym właściwie różnią się rowery dla 12-latka czy 16-latka od wersji dedykowanych osobom dorosłym. Stosowane w nich ramy zazwyczaj są mniejsze, a kierownice często mają krótszą szerokość niż te przeznaczone dla dojrzałych rowerzystów. Dzięki temu nastolatkom łatwiej jest nad nimi zapanować i mogą przyjąć naturalną pozycję, odpowiednią do jazdy na rowerze. Przekłada się to również na niższą masę – rowery młodzieżowe są lżejsze od standardowych.

Wiele osób zastanawia się również, czym różnią się modele młodzieżowe od dziecięcych, kupowanych często jako prezent na komunię. Wersje dla młodszych pociech mają znacznie mniejsze obręcze, liczące zwykle od 24” do 26”. Nie znajdziemy w nich również zaawansowanego osprzętu, ponieważ małe dzieci zwyczajnie nie wykorzystają jego możliwości. Zupełnie inne jest również wzornictwo i detale.

Zastanawiasz się, jaki rower kupić dziecku na Komunię? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik!

Zobacz młodzieżowe rowery MTB od znanych producentów:

Rower młodzieżowy ORBEA Onna 27 XS 30
5,0

1 opinia

3 190  zł
-20% Najniższa cena: 3 999 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower MTB ORBEA Onna 27 10
4 299  zł
Cena katalogowa: 5 199 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower MTB ORBEA Onna 27 10
4 299  zł
Cena katalogowa: 5 199 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ORBEA Onna 27 XS 10
5,0

1 opinia

4 899  zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy SUPERIOR Team 27 Issue
5 499  zł
Cena katalogowa: 6 399 zł
Raty 10 x 0%
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy GHOST Riot Youth Pro
6 999  zł
Cena katalogowa: 7 899 zł
Raty 10 x 0%
U Ciebie we wtorek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.1 JR
4,7

9 opinii

1 224  zł
Cena katalogowa: 1 749 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.0 JR
5,0

2 opinie

1 439  zł
-10% Najniższa cena: 1 599 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.0 JR
5,0

2 opinie

1 439  zł
-10% Najniższa cena: 1 599 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.1 JR
4,8

4 opinie

1 499  zł
Cena katalogowa: 1 949 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.1 JR
4,8

4 opinie

1 499  zł
Cena katalogowa: 1 949 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ROMET Rambler R6.2 JR
1 679  zł
-20% Najniższa cena: 2 099 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ORBEA Onna 27 XS 40
5,0

2 opinie

2 699  zł
Cena katalogowa: 3 499 zł
Raty 10 x 0%
U Ciebie we wtorek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa
Rower młodzieżowy ORBEA Onna 27 XS 20
5,0

1 opinia

3 590  zł
-18% Najniższa cena: 4 399 zł
U Ciebie we wtorek!
Rower młodzieżowy ORBEA Onna 27 XS 20
5,0

1 opinia

3 590  zł
-18% Najniższa cena: 4 399 zł
U Ciebie we wtorek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa