Oświetlenie rowerowe
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rama MTB to jeden z najważniejszych elementów roweru górskiego. To ona definiuje geometrię, co przekłada się na właściwości jezdne. Modele w wersji sztywnej, nazywane hardtailami nie posiadają zawieszenia. To rozwiązanie, które stosuje się od początków istnienia rowerów górskich, a więc od końca lat 70. XX wieku. Za komfort odpowiadają przeważnie przedni amortyzator i opony. Wykorzystuje się je do jazdy po łatwych i średnio trudnych trasach. Ich zaletą jest większa efektywność napędzania, niż w przypadku modeli z pełnym zawieszeniem, co znacznie ułatwia podjazdy i pozwala osiągać większe prędkości na prostej drodze.
Black Weeks
Black Weeks
Odbiór
w punkcie
Black Weeks
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Odbiór
w punkcie
Ramy rowerowe MTB mogą być zbudowane z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się aluminium, jak np. w modelach Accent Ranger czy Dartmoor Primal 29. To stop lekki, tani i stosunkowo wytrzymały. Wcześniej korzystano ze stali, która powoli wraca do łask. Najbardziej zaawansowane materiały to karbon, który znaleźć możemy np. w ramie Accent Peak Carbon i tytan. Pierwszy jest lekki, bardzo wytrzymały i nieźle tłumi nierówności, drugi jest nieco cięższy, ale odwdzięcza się lepszą sprężystością, która przekłada się na znakomity komfort jazdy.
Geometria ramy MTB definiuje zachowanie się roweru. Najważniejsze wartości to stack i reach. Stack to parametr, który określa odległość pionową pomiędzy osią suportu a linią mostka. Reach to pozioma odległość od osi suportu do mostka. To bardzo ważne parametry, które mówią o tym, jak bardzo jesteśmy wyciągnięci podczas jazdy na stojąco. Im większy stosunek stack do reach, tym pozycja będzie bardziej wyprostowana.
Wybierając ramę sztywną MTB, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Rozmiar koła. To najważniejszy parametr. Ramy są tworzone pod konkretne koła. Do wyboru mamy 26, 27,5 i 29 cali. Do tego dochodzą wszelkie wariacje na temat „plusa” – niektóre ramy mogą przyjąć szersze opony.
Skok widelca. Rama sztywna MTB ma także zdefiniowany widelec, z jakim może pracować. Na ogół jest to 100-120 milimetrów. Jeśli do takiej konstrukcji założylibyśmy widelec 140 mm, główka ramy mogłaby nie wytrzymać i pęknąć.
Rodzaj mocowania koła. Rama może mieć mocowanie pod piastę z osią QR (9 mm), 12 mm x 142 mm i 12 mm x 148 mm. To najpopularniejsze standardy, które obecnie obowiązują na rynku.
To najważniejsze cechy ramy, choć niejedyne. Ważne są także m.in. rodzaj mocowania hamulców, sterów i średnica sztycy podsiodłowej.
Powiązane kategorie: