Odbiór
w punkcie
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Buty rowerowe MTB to bardzo ważny element kolarskiej garderoby. Ich produkcja stanowi jednak dla producentów prawdziwe wyzwanie. Rowerowe obuwie górskie musi się dobrze prezentować, a przede wszystkim być lekkie, wytrzymałe i niezawodne. Buty MTB możemy podzielić na letnie i zimowe. Te pierwsze są znacznie bardziej przewiewne, drugie – zabudowane. Poza tym ważna jest też możliwość montażu bloków. Najpopularniejszy system połączenia obuwia z pedałem to SPD. Na CentrumRowerowe.pl znajdziesz modele od najlepszych marek, takich jak Shimano, DMT, Northwave, Fizik, Endura, Giro czy Sidi.
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Wybierając się z rowerem w góry, trzeba zadbać nie tylko o odzież, ale także o obuwie. Buty kolarskie MTB projektowane są tak, aby zapewnić maksymalny komfort, ale również efektywne wykorzystanie mocy i bezpieczeństwo podczas pokonywania trudnych tras. Są to modele całkowicie odmienne od wersji szosowej, co w większości przypadków widać już na pierwszy rzut oka. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba jednak przemyśleć zakup i wybrać wariant, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania.
Buty MTB – damskie i męskie – charakteryzują się dużą sztywnością podeszwy, która na palcach i po bokach wzmacniana jest gumą. Wykonana z wytrzymałych materiałów cholewka skutecznie opiera się niszczącemu oddziaływaniu kamieni, brudu czy uderzeń o twarde podłoże. By zapewnić cyrkulację powietrza stopie, zewnętrzna warstwa pokryta jest siateczką np. w modelach: Giro Berm, Northwave Escape Evo 2 Wmn, czy DMT KM1 lub mikrootworami: np. w: Shimano SH-XC100. Syntetyczne materiały, z jakich wykonywane są buty MTB, łatwo utrzymać w czystości.
Cechą odróżniającą buty MTB od szosowych jest także podeszwa. Już na pierwszy rzut oka widać, że są one bardziej rozbudowane. Dzięki temu łatwiej się w nich poruszać, kiedy przyjdzie nam chodzić w trudnym terenie. Są jednak również modele MTB o płaskim spodzie, np. Northwave Tribe 2. Wszystko zależy więc od konkretnego produktu.
Buty do kolarstwa górskiego zazwyczaj są cięższe od swoich szosowych odpowiedników. Wynika to z innego materiału, który producent wykorzystuje do wytwarzania podeszwy. Jednak wyższe modele butów MTB też powstają z włókna węglowego i pod względem ciężaru nie ustępują egzemplarzom przystosowanym do jazdy po asfaltowych drogach.
Z myślą o osobach, które preferują jazdę rowerem górskim, stworzono buty SPD MTB. Buty rowerowe SPD są wyposażone w mechanizm zatrzaskowy ukryty w podeszwie. To – w połączeniu z jej wyrazistym bieżnikiem – umożliwia rowerzyście względnie wygodne chodzenie i swobodny podbieg w trudnym terenie. Z reguły bloki montowane są na dwie śruby. Niekiedy otwory mocujące mają podłużny kształt, a na przodzie można wkręcić kolce poprawiające przyczepność do podłoża (rozwiązanie polecane osobom startującym w zawodach przełajowych).
Mechanizm SPD wymaga znacznie mniejszych bloków od szosowych zatrzasków LOOK czy SPD-SL, co pozwala na "ukrycie" bloku w zagłębieniu podeszwy i wygodne chodzenie. System ten umożliwia też znacznie łatwiejsze wpinanie i wypinanie się z pedałów w porównaniu z mechanizmem szosowym. Słabiej jednak "trzyma" nogę, co powoduje, że nieco gorzej transmituje energię pedałowania. Największą wadą systemu SPD jest jego stosunkowo mała odporność na zabrudzenie błotem, które się dość często zdarza w kolarstwie górskim.
Niektórzy rowerzyści, zwłaszcza Ci uprawiający dyscypliny zjazdowe i grawitacyjne, jak trail, enduro, allmountain czy downhill, preferują obuwie pozbawione bloków. Dzięki temu szybciej są w stanie zareagować w razie groźby upadku po kolizji z przeszkodą lub utracie panowania nad rowerem na sypkiej nawierzchni.
Dlatego producenci tworzą modele o konstrukcjach przypominających zwykłe obuwie, takie jak choćby: Fizik Terra Ergolace X2 Flat, Northwave Crossland Plus Wmn, czy Northwave Clan 2. Ich podeszwy produkowane są z mocnej, sztywnej gumy, a bieżniki opracowywane są tak, aby gwarantować maksymalną przyczepność – często powstają we współpracy ze znanymi markami, jak choćby Vibram, czyli twórca najbardziej rozpoznawalnych podeszew do obuwia outdoorowego. Dzięki temu rowerzyście łatwiej utrzymać przyczepność do pedałów platformowych, zarówno tych z pinami, jak i bez.
Bardzo ważną rolę w każdych butach MTB – męskich i damskich odgrywa również sposób mocowania. Do wyboru jest kilka wariantów, a każde z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszy to popularny rzep – szybki, łatwy i wygodny.
Drugi wariant to cenione przez rowerzystów systemy żyłkowe, jak np. BOA, czy Tecno. Opiera się on na specjalnym pokrętle i cienkiej żyłce, która ściąga się przy obracaniu mechanizmu. To rozwiązanie pozwala niezwykle dokładnie dopasować but do stopy i podobnie jak rzep, może być obsługiwane jedną ręką.
Ostatnia opcja to sznurowadła. Najmniej wygodny, jednak równocześnie najbardziej wytrzymały sposób mocowania.